Az alexitímiás emberek, akik érzelmek nélkül élnek
Nagyon sokan azt gondolják, hogy ez csak egy kitaláció, de sajnos nem. Valós betegségről beszélünk, ugyanis az alexitímiás az érzéseit sem kifejezni, sem átélni nem tudja.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy amikor nem vagyunk megfelelő passzban, amikor nem érezzük jól magunkat, nem tudjuk rendesen kinyilvánítani az érzéseinket, rosszul érezzük magunkat. Vannak emberek, akik semmilyen körülmények között nem képesek arra, hogy érzelmeket nyilvánítsanak ki. Se jó, se rossz hangulatban. Ezt hívjuk érzelmi analfabétizmusnak, azaz alexitímiásnak.
Neve görögül azt jelenti, hogy az illető nem tudja szavakkal kifejezni az érzéseit. Az alexitímiásoknak nem számítanak az érzelmi pillanatok, érzéseiket elnyomják, és nem mutatják ki azt sem, ha szeretnek valakit, nem tudnak erről beszélni a másikkal. Mi egészséges emberek különbséget tudunk tenni az érzéseink között, nekik ez sem megy. Az empátia szót nem ismerik, és a konfliktusokat sem tudják kezelni.
Hogyan élnek az érzelmi analfabéták?
A tünetek aránylag jól felismerhetőek. Hiszen egyáltalán nem tudnak közvetlenek lenni másokkal szemben. Nagyon zárkózottak, nem tudnak semmilyen érzelmi témához hozzászólni, kifejezetten irritálja őket, ha erről kell beszélniük. Könnyen észrevesszük, ha hidegen hagyják mások helyzetei, nem foglalkoznak a problémákkal, fájdalmakkal, örömökkel. Távolságtartóak, nem tud senki közel kerülni hozzájuk, ha pedig valaki mégis nagyon szeretne, sajnos szembe kell néznie a ténnyel, hogy viszonzást nem fog kapni, így jobb is, ha inkább nem próbálkozik sokáig.
A betegség tünete még, hogy nemcsak, hogy nem tudja a saját érzéseit értelmezni, de kezelni sem tudja őket. Egy kezén megtudja számolni, melyek azok az érzelmek, amelyeket meg tud nevezni. Nagyon nehéz az ilyen emberrel az együttélés, hiszen a normális érzelmi szituációkkal, amelyekkel a hétköznapokban találkozhat, nem tud velük mit kezdeni, nem tudja őket kezelni, így tehát elmenekül előlük, vagy durva indulattal reagál rájuk.
Hogyan állapítható meg, ha valaki érzelem nélkül él?
A körülötte élők nem nagyon tudják eldönteni, mi is lehet a baj az érzelmi analfabétákkal, mert csak azt látják, hogy elutasítóak, hidegek, távolságtartóak. Furcsa azonban, de a fokozott érzelmi pillanatokban, amikor sérelem, vagy bántás éri őket, nem tudják a saját érzéseiket okolni, így testi tüneteket produkálnak, fejfájás kíséretében.
Az érzelem nélküli emberek viselkedése mögött pszichoszomatikus betegség áll. Az okok elsősorban a családi háttérrel lehetnek összefüggésben. Azok a gyermekek, akiket az édesanyjuk már kisbabaként sem szeretett, nem ölelt meg, nem figyelt rájuk, felnőttkorukra úgy élik meg, hogy nekik is fölösleges az érzelmeiket kifejezni.
A későbbiekben is úgy érzik az érzések kimutatása veszélyes lehet a számukra, így nem akarják magukat kiadni senkinek sem, azt akarják elérni, hogy senki se vegyen róluk tudomást. Az érzelmeik elnyomása miatt alakulhatnak ki pszichoszomatikus betegségek. A legjobb magyarázat lehet a betegség kialakulására, amikor nem kommunikál egymással megfelelően a két agyfélteke, mivel a jobb felel az érzelmekért, a bal pedig a beszéd megértéséért. Azonban, ha a kettő között kommunikációs zavar lép fel, a vége az lesz, hogy a beteg nem tudja kifejezni az érzéseit.
Van megoldás a betegségre?
Az alexitímia kezelésére van megoldás, de a beteg általában nem akarja a kezeléseket, mert így szembe kell néznie a saját érzéseivel, ezért szorongani kezd. A gyógymód, a pszichoterápiás kezelés, de hosszú folyamat eredménye lesz, nem lehet rövid időben belül nagy eredményeket elérni. Az ilyen elutasító emberek, nagyon hosszú kezelések során válhatnak normális személyekké, hogy feltudják ismerni, elfogadni saját érzéseiket, és másokét is egyaránt. A kezelések során hasznosak lehetnek a relaxációs technikák, a csoportterápiás kezelések.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez