Az endometriózis és más női betegségek lelki háttere
Endometriózis és más női betegségek esetén – amikor elkezdünk a lelki háttérrel foglalkozni -, gyakran kerül elő az édesanyával való kapcsolat.
A szomatodráma-játékokban a kliensek kivetíthetik a térbe a betegségük képét, és a szereplők, akiket a tüneteik szerepére választottak, sokszor átalakulnak konkrét személyekké. Így világíthat rá egy játék például az édesanyjukkal való konfliktusra, a gyerekkori hiányaikra, az édesanyjuk által mutatott nő-képre, amivel nem tudnak azonosulni, a családban generációk óta öröklődő női sors nehézségeire.
Amint találkoznak életük fontos szereplőivel és a velük kapcsolatos érzéseket megismerik, kifejezik, kisírják, azáltal elhárítanak egy belső akadályt, és az öngyógyító folyamatok szabadon elindulhatnak.
Így történt ez Rita esetében is, aki ezt a visszajelzést írta a csoportos szomatodráma-játéka után: „Képzeld, tegnap megjött a mensim, és a petefészeknél nulla fájdalom, a hasam (gondolom, az összenövések miatt) néha fájt, de ma felkeltem, és semmi, nem fáj semmim. Anyukámmal kapcsolatban meg észrevettem, hogy már nem idegesít”.
Korábban egy másik kliensem, Kriszta is hasonló élményekről számolt be: „A játékot követően megváltozott a kapcsolatom anyukámmal. Amikor találkozunk, tartalmas beszélgetéseink vannak. Türelmesebb vagyok felé. Azt gondoltam, ez csak egy ideiglenes állapot vele kapcsolatban, és hogy biztosan lesz olyan, ami majd felbosszant majd, de nem. Hónapok teltek el, és továbbra is olyan a kapcsolatom vele, mint amire mindig is vágytam. Nyugodt vagyok, béke és boldogság tölt el. Ami a legfontosabb, hogy a testem is visszajelezte számomra ezt a nyugodt, oldódott állapotot. A következő menstruációm mondhatni fájdalommentes volt az előzőekhez képest. Fantasztikus érzés volt és egyben hihetetlen, hogy mindez – a fájdalommentes menstruáció – lehetséges. Köszönöm ezt Neked, Aliz hogy együtt érhettük el.”
Ezekből a történetekből is látszik, hogy nagyon is megéri foglalkozni magunkkal – a tüneteink lelki-érzelmi hátterével. Ezzel is rengeteget tehetünk a gyógyulásunkért – persze az orvosi segítség mellett.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez