Az indiai nők öltözködése
Az indiai nőket mindig szép, színes ruhákban látjuk. Van úgy, hogy a legnagyobb hőségben is teljes testet takaró viseletben jelennek meg. De mik is ezek a ruhadarabok pontosan, amit viselnek?
Elsősorban a hagyományőrző szárit viselik, amely egy sok-sok méter hosszúságú szövetdarab. Először a derekuk köré csavarják, majd a keletkező szoknya szegélyébe tűrik az anyag többi részét, hogy rögzítsék. Majd hátulról átvezetik az anyag keskenyebbre hajtogatott, díszes részét a jobb karjuk alatt, és átvetik a bal vállukon.
Gyakran viselnek hozzá alsószoknyát, és csólit is, ami lényegében olyan, mint egy top. Kiegészítőként csúrit hordanak, ami egy díszes karperec. Ebből egy egész sorozatot készítenek maguknak az asszonyok, ám hétköznap csak keveset tesznek fel belőle, hogy ne zavarja őket a munkában.
Jellegzetes ruhájuk még a szalvár-kamíz. Ez lényegében egy hosszú ing-nadrág kombináció. A nadrág egyszínű és buggyos, vagy lehet még csúrídár, azaz elkeskenyedő és ráncokba szedett. A fölső része mindenféle színű lehet, amit a viselője csak el tud képzelni. Ehhez járul a dupattá, ami egy széles sál, amit a két vállról a keblekre lógatnak. Célja, hogy az idomok kisebb hangsúlyt kapjanak.
Az iskolában kötelező egyenruhát hordanak a lányok, ami legtöbbször valamilyen szalvár-kamíz. Ezenkívül a lányoknak kötelező két copfba kötni a hajukat tanítási idő alatt.
Cipőként általában az otthoni strandpapucs szolgál, vagy félcipő-papucsot hordanak. Zoknit nem hordanak, legfeljebb akkor, mikor hűvös van.
Nagyon fontos a hajviselet. Indiában nem fogadják el, ha egy nő levágatja a hajat teljesen rövidre, a borbélyok kizárólag férfiaknak dolgoznak. Egyedül idősebb korban megengedett az asszonyok számára, hogy rövid hajjal rendelkezzenek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez