Börtönbe is mehet a világ legismertebb kerékpárosa
Armstrong sosem produkált negatív doppingmintát, de egy olyan kor legnagyobbja, amelyben szinte minden számottevő biciklista megbukott.
Az elmúlt 15 évben alig akadt olyan Tour de France-győztes, aki nem bukott volna le karrierje során doppingolás miatt, de valószínűleg az amerikai Lance Armstrong lesz az, aki a legnehezebben fogja visszaszerezni korábbi társadalmi státuszát. Az Armstrongot támadó tábor szerint nem lehetséges, hogy valaki ennyivel jobb legyen az egyébként doppingoló többieknél, miközben ő tiszta. Az amerikai karrierje során hétszer nyerte meg a Tour de France-t, amivel a körverseny történetének legeredményesebb versenyzője volt… egy darabig.
Címeit elvették, Armstrong hallgat
Armstrongot először az amerikai doppingellenes hivatal fosztotta meg a címeitől, majd mind a hét Tour-győzelmét elvették, miután azt mondta, hogy nem hajlandó tovább védeni magát a bíróságon. A tárgyaláson korábban Armstrong több csapattársa is, akik korábban lebuktak doppinggal, azt állították, hogy látták Armstrongot doppingolni, aki az évek során, miután ők lebuktak, többször is megfenyegette őket, hogy tartsák a szájukat. A sportoló egyelőre csendben veszi tudomásul, hogy minden elért eredményét megsemmisítették, gyaníthatóan azért, mert bármelyik pillanatban megvádolhatják hamis tanúzásért.
Börtönbe is mehet
Lance Armstrong esete kísértetiesen emlékeztet Marion Joneséra, aki több olimpiai aranyat is nyert a 2000-es években. Jones az amerikai bíróságon tagadta, hogy doppingolt volna, akárcsak Armstrong, ezért miután kiderült, hogy valóban doppingolt, 9 hónapos börtönbüntetésre ítélték, hasonló sors várhat Armstrongra is. Azonban az amerikai kerékpáros esete a sportág egyik sokkal lényegesebb részére is rávilágít, éppen a sztárok bukása miatt is, egyre kevesebb gyerek megy kerékpározni.
Rengeteg menő bukott le
Az 1996 óta eltelt 16 évben összesen 3 olyan kerekes van, aki megnyerte a sportág csúcsának számító Tour de France-t és nem bukott le doppingvizsgálaton. 2012-ben Bradley Wiggins, 2011-ben Cadel Evans és 2008-ban Carlos Sastre. A korábbi nagyok közül többek között Marco Pantani, Bjarne Riis, Floyd Landis és Jan Ullrich is bukott meg doppingvizsgálaton. A 2000-es években annyira durva volt a doppinghelyzet a sportágban, hogy nem is lehetne kiosztani az Armstrongtól elvett bajnoki címeket a Tour másodikjai között, mert szinte minden alkalommal olyan kerekes végzett a második helyen, akinek volt doppingbotránya. A sportág fertőzöttségét jól mutatja, hogy 2005-ben csak nyolcadik lett az első olyan sportoló, akinek a neve a mai napig tiszta.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez