Boys don't cry: Megcsalás
Ha van szó a partnerkapcsolatban, amitől a legtöbb ember gyomra összeugrik, az a megcsalás, függetlenül attól, hogy elkövetője vagy elszenvedője az esetnek. Mégis sokan csinálják. Egyes kutatás szerint az emberek 68%-a, egy másik szerint pedig közel háromnegyede csalta már meg a partnerét. Tudjuk, a többi meg hazudós! Óriási számok, de ha tudja az ember fia és leánya, hogy elítélik azért amit tesz, akkor miért csinálja?
Kezdjük az elején. Már az sem egyértelmű, hogy mi számít megcsalásnak? Mert ugye ebben aztán végképp mindenkinél más a határ. Van, aki már attól kiborul, ha a partnere másra néz, és van, aki akkor sem, ha egy swinger-klubban többen szeretik egyszerre a párjukat. Itt még csak átlagolni sem lehet, annyira nagy a szórás.
De, talán vegyük most azt a klasszikus esetet, ha a párunk valaki mással létesít testi kapcsolatot. Igaz, ebben is vannak árnyalatok, hisz Bill Clinton szerint az orális közösülés nem számít megcsalásnak. Mondjuk megnéztem volna a fejét Billy bácsinak, ha ugyanez a szituáció fordítva alakul, és Hillary térdelt volna valaki elé. Szóval a testi kapcsolat A MEGCSALÁS. De, akkor pl hova lehet sorolni, az örömlányokkal létesített kapcsolatot. Mert a klasszikus férfi szempont szerint ugye, az nem szerelem, az csak üzlet. Oda állítólag csak a pénzt viszi az ember fia egy kis egészségügyi homlokránckisimításért. Volt olyan kor, ahol ezt a hölgyek is elfogadták. És máris megérkeztem az egyik legfontosabb kérdéshez: Pusztán a szexualitás jelenti a megcsalást? Mi van az érzelmekkel? Mi a jobb vagy rosszabb? Ha a párunk, egy borgőzös csapatépítő tréningen összejön egy rapid-menetre az egyik munkatársával, vagy ha a párunk egyszer csak beleszeret valakibe, és bár a teste a mienk marad, de a lelke már tovaszállt a másikhoz. Te melyiket választanád a két rossz közül? Mielőtt válaszolsz, gondold végig azt a helyzetet, hogy bár Veled szexel (de inkább csak odatartja), de közben a másikra gondol. Nem megalázóbb?
És akkor most hátralépek egy még komolyabb kérdéshez: Mi a fenéért tulajdonítunk ekkora jelentőséget a szexnek???? Miért pont a testi kapcsolatra helyezzük a hangsúlyt, Illetve, miért csak arra? Miért pont erre vagyunk féltékenyek?
Főleg, mert alapvetően úgy vagyunk megtervezve, hogy több embert is vonzónak találjunk. Ha egész életünkben csak egy ember lenne, aki tűzbe hoz, akkor lehet, abból állna az életünk, hogy keressük a másik 7Milliárd között. Azt hiszem, hogy bátran kijelenthetjük, hogy az életünk során nem csak egy embert szeretünk-szerettünk. Igen, többnyire van benne időbeli eltolódás, de akkor is több emberhez vonzódtunk. Ha több embert is vonzónak találunk, (és most tekintsünk el az időfaktortól, hogy ez egy időben történik, avagy sem) akkor miért ragaszkodunk a monogámiához? Miért kell kikötnünk egy embernél? Miért mondunk le egy ember javára a többiről? És miért csak a szexuális részéről? Ez ugye fontos kérdés, mert ha nem élünk szexuális monogámiában, akkor nem is lehet megcsalásról beszélni. Persze vannak válaszok.
Ilyen lehet például, hogy a monogámia az egyik legjobb védekezés a nemi-betegségek ellen. De egy kulturált 21.századi felnőtt találhat más lehetőséget a megelőzésre, vagy a védekezésre, tehát ez az érv nem elég hatásos.
Aztán lehet a monogámiának gazdasági oka is, így csak egy helyre kell a pénzt fizetni, nem oszlik meg a vagyon, nincs vita az örökösödésen. Igen, ez évszázadokon keresztül jogos érv volt, de mára a társadalom jelentős részére már nem igaz, hisz egy ember, már akár önállóan is elboldogul, vagy ha nagyon muszáj, (igaz nem könnyű) de fel tud nevelni egy gyermeket. Sőt. Ázsiában, több helyen is előfordul, hogy egy férfi nem tud egyedül eltartani egy nőt, ezért összeáll egy másik férfival, és ketten élvezik a kapcsolat előnyeit. (Igen, fel lehet tenni a kérdést, hogy mi a jobb, megosztozni valakin, vagy egyáltalán nem megkapni azt a valakit?) Szóval, a gazdaságosság sem szempont.
Lehet a hit is válasz. A katolikus vallás a monogámiát hirdeti. De más vallás ezt nem feltétlenül követeli meg. Ráadásul a hit és a vallás szerepe is csökken az emberek életében, tehát ez sem lesz sokak számára elfogadható megoldás.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez