Dobj egy spárgát!
A spárga az ókor óta népszerű gyógynövény, illetve sok helyütt rendszeres táplálékforrás. Az egyiptomiak és a görögök számos baj megelőzőjeként tekintettek rá, a rómaiak pedig már rendszeresen fogyasztották.
„A konyhaművészet igazi mestere a spárgát minden egyéb hozzávaló nélkül képes a maga teljes tökéletességében tálalni” – mondta Lucullus, a híres hadvezér, kerttulajdonos, és első igazi gurman. Magyarországon a XV. század óta ismerik, konyhai elterjedésére azonban a XX. századig várni kellett...
A sárga megvastagodott szára fogyasztható. A rostos, zsenge szár A-, B1-B2, C- és E-vitaminokban rendkívül gazdag. Kalóriatartalma elenyésző, 95%-ban vízből áll, ezért rendkívül könnyen emészthető. cukor- és zsírtartalma szintén nagyon alacsony. Folsavat tartalmaz, ezért várandós anyáknak különösen hasznos a fogyasztása. Kalcium-, foszfor-, vas- és káliumtartalmú.
A történelmi időkben elsősorban vízhajtó és vesekő-eltávolító hatásáért fogyasztották. Vízhajtó tulajdonsága miatt szív- és érrendszeri betegségek esetén kiváló táplálékforrás, de a szokásos méregtelenítő kúra egyik kiváló szereplője lehet.
A friss spárgát nedves konyharuhába csavarva 2-3 napig is lehet tárolni a hűtőben. A zöld spárgát legjobb függőlegesen vízbe állítva a hűtőbe tenni. Könnyen emészthető, így a stresszes munkanapokon kiváló éhségcsillapító. A spárgát elkészíthetjük besamellel vagy különféle szószokkal, akár angolosan pirított zsemlemorzsával. Ráadásként mellékelünk nektek egy igazán remek spárgás receptet a Mosoly Bisztró jóvoltából.
Spárgás quiche nagy mosollyal
Összetevők
200 g liszt
100 g vaj
jéghideg víz annyi amennyit a tészta felvesz
1 csomag zöld spárga
2 egész tojás
500 ml tejföl
fekete - és zöldbors
150 g szalonna apró kockára vágva (én mangalicát használtam)
fél citrom leve és héja
100 g reszelt sajt Pozsa Pannitól volt és kicsit keményebb, reszelhető
Elkészítése
A quiche-hez a tésztát először elkészítem. A lisztet a vajjal elmorzsolom, hozzáadok egy csipet sót és annyi jéghideg vizet, amennyit felvesz. Van, aki egy vagy két darab tojássárgáját is hozzákever nekem nem kellett istenien sikerült így is. Labdává formálom a viszonylag kemény tésztát és egy picit hűtőbe teszem. Majd piteformába nyújtom és egy kisebb piteformát vagy sütőbabot szórok a közepére. 165 fokon 10 percig elősütöm. A tejfölt elkeverem a sóval, borssal, 3 felvert tojással és a citrom levével és héjával. A szalonnát megpirítom - nagyon ropogósan szeretem - a zöldspárgát blansírozom (1 percre lobogó vízbe dobom, majd kiveszem, és jeges vízben hűtöm). A szalonnát is hozzákeverem a tejfölhöz és sok-sok sajtot reszelek a tejfölös szalonnás szószhoz. Végül az egész feltétet az elősütött tésztára öntöm, szépen belepakolom a spárgákat és visszateszem 25-30 percre, ugyanúgy 165 fokra a sütőbe
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez