Egyértelmű jelek, hogy autista a gyermek
Az autizmus százezer gyerekből négyet, azok közül is általában fiúkat érint. Az autizmus kialakulásának pontos oka nem ismert, a kutatások szerint több tényezőre vezethető vissza.
A csecsemőkor vége felé szokták a szülők vagy nevelők elsőként felfigyelni arra, hogy amikor szeretettel közelednek a gyermek felé, vagy megölelni próbálják, akkor az közönyös marad, vagy éppen ellenségesen viselkedik. Ezen kívül még gyakran elmondható, hogy ezeknél a kisgyermeknél hiányzik a szemkontaktus hiánya, az arcán nem tükröződnek érzelmek, nem mosolyog, nem reagál a szülők, testvérek szavaira. A rendellenesség első kézzelfogható jele mégis az, amikor a gyermek csak nagyon későn vagy egyáltalán nem kezd el beszélni. Bár az autizmus okára a szakemberek ma sem tudnak magyarázatot találni, az utóbbi években sikerült néhány olyan elváltozást felfedezniük az autisták agyának fejlődésében, amely indokolhatja e a fejlődési zavar kialakulását indokolhatja.
Az alacsony születési súly és az autizmus összefügg?
Egy nemrégiben megjelent tanulmány például azt vetette fel, hogy a kis születési súly nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is befolyásolhatja a gyermekek fejlődését. Az eredmények ugyanis arra utalnak, hogy azoknál a gyerekeknél, akik 1,8 kilogrammnál kisebb súllyal születtek, nagyobb eséllyel jelentkezik az autizmus. A Pediatrics című folyóirat számolt be arról a tanulmányról, amely során a kutatók összesen 862 New Jersey-ben született újszülött sorsát követték nyomon 21 éves korukig. Ezeknek a babáknak a születési súlya jóval elmaradt a normálistól - a szakemberek azt vizsgálták, hogy ez hogyan befolyásolta mentális fejlődésüket. Az eredmények végül azt mutatták, hogy felnőve 5 százalékuknál alakult ki autizmus - ez az arány a teljes lakosság esetében alig éri el az 1 százalékot. A szakértők azonban elmondták: egyelőre nem tudják, mi állhat a háttérben, ennek kiderítéséhez további kutatásokra lesz szükség.
Az autizmus jelei
Az autizmus tünetei életkoronként különböznek valamelyest. A csecsemő nem foglalkozik a körülötte zajló élettel, az őt abajgató felnőttekkel. Nem próbálja utánozni a felnőttek mozdulatait, és beszédét, nem ragaszkodik az anyjához, és sokkal inkább leköti figyelmét egy érdekes tárgy, mint az emberek. Óvodás korban nem hajlandó beszélni, és nem próbál kapcsolatot teremteni másokkal. Ha öt éves kora környékén már beszél, egész más szókincset, nyelvrendszert használ, mint egészséges társai. Néha agresszív viselkedést mutat, amikor a helyzet egyáltalán nem teszi indokolttá. Kamaszkorban az autista fiatalok csaknem egyharmada epilepsziás rohamokat szenved. Fejlődő szexualitásuk különös viselkedésformákban tör a felszínre, mint például az exhibicionista magatartás. Hirtelen megölelnek valakit, mutogatják magukat, agresszív viselkedésük felerősödik. Ezen kívül továbbra is megőrzik fixaideáikat, és kommunikációjuk minimális marad.
Csecsemőkor
- Közöny vagy ellenállás a fizikai kontaktussal szemben, például amikor a szülők, testvére megölelni próbálják a kicsit.
- A szemkontaktus hiánya, az arc kifejezéstelensége, mosolytalansága.
- Nem sikerül válaszolni a szülők hangjára.
Korai gyermekkor
- Csupán részben vagy egyáltalán nem utánoz másokat, például nem tapsol, amikor tapsolnak neki.
- Nem mutat érdeklődést játékok és más tárgyak iránt.
- Egyáltalán nem vagy csak nagyon kevéssé figyel fel mások örömére, bánatára.
- Úgy tűnik, hogy saját világában él, és leginkább egyedül szeret tevékenykedni.
- Nem tud játékot kezdeményezni másokkal, nem tud társas játékokban részt venni.
- A felnőttekkel furcsa a kapcsolata: vagy túlságosan, vagy egyáltalán nem kötődik.
Késői gyermekkor
- Nem tud bekapcsolódni, részt venni a más gyerekekkel való játékban (például mert túlságosan agresszívan viselkedik).
- Az osztálytermi normákat nem tartja be (például kritizálja a tanárt, nem akar részt venni az osztálytermi tevékenységekben, nem akarja vagy képtelen az adott nyelvhasználati szabályokat követni, nem akar esetleg iskolai egyenruhát hordani)
- A társas vagy egyéb ingerek könnyen levertté teszik, nem bírja azokat feldolgozni.
- Nem sikerül a felnőttekkel normális kapcsolatot ápolnia (túl intenzív vagy éppen számára nem létező kapcsolat)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez