Elégedett és kiábrándult országok 2013
A gazdasági lehetőségek, az egyén szabadsága, az egészségügy és az oktatás is közte van azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján továbbra is Norvégia a világ legelégedettebb országa.
Persze bármerre nézünk, a világ tele van instabilitással, Földünk több sebből vérzik. Szíriában polgárháború, Líbiában káosz uralkodik. Egyiptomban továbbra sincs nyugalom, Irán csak hetekre van az atomfegyver előállításától. Putyin lábbal tiporja a melegek jogait, a Haiyan tájfun ezreket ölt meg a Fülöp-szigeteken, Kínában megállíthatatlan a légszennyezés. Mindezek mellett az Egyesült Államok gazdasága gyenge lábakon áll, a kormányzással szembeni bizalmatlanság sosem volt ilyen jelentős a tengerentúl.
Néhány országban nemcsak a kilátás, de a kilátások is biztatóak
Nem úgy hangzik, mint egy boldog, jól prosperáló világ. A londoni központú Legatum Institute mégis állítja, hogy a globális elégedettség még mindig emelkedőben van. Ez az intézet rangsorolta az elmúlt 5 évben évente a világ 14 országát (és két területét: Hongkong és Tajvan) aszerint, hogy miként teljesítenek a következő területeken: gazdaság, vállalkozói környezet és lehetőségek, kormányzat, oktatás, egészségügy, egyéni és nemzetbiztonság, szabadságjogok, társadalmi tőke. A lista lefedi a világ lakosságának 96, GDP-jének 99 százalékát.
Ki ne szeretne egy ilyen mesebeli norvég városkában élni?
A rangsort 5 éve Norvégia vezeti, mögé az elmúlt évek 8-9. helyéről Svájc jelentkezett be, miközben a dobogó harmadik fokán Kanada táboroz. Az USA idén már nem fért be az első tízbe, csak a 11. helyen zárt. Ebben jelentős szerepe van, hogy 2009 óta 11 helyett esett a gazdasági alindex vonatkozásában, jelenleg a 24. helyen áll. Hazánk idén a 41. lett az összesített rangsorban, tavaly a 39. helyen állt. A nyolc alindexet tekintve a legrosszabb eredmény a gazdaság területén született, itt a 83. helyre kerültünk. Legjobban az oktatással állunk, ebben a tekintetben 22-ek vagyunk a rangsorban.
A lista végén a háborús övezetek, a vérrel áztatta országok és diktatúrák végeztek. Ez nem meglepő, ahogy az sem, hogy sokan kritikusan szemlélik ezt a rangsort. Akik töltöttek már el hosszabb időt Oslóban vagy Stockholmban, és tapasztalták a befelé fordulást, az alkoholizmust és hallottak az öngyilkossági rátákról, azok kételkedve fogadják azt, hogy az első tízben 6 skandináv ország kapott helyet. Ezzel ellentétben vannak olyan zugai a Földnek, ahol se áram, se vezetékes víz nincs, de van pozitív világnézet, közösségi szellem, kulturális örökség. Mert a boldogság szubjektív és nem objektív fogalom, az elégedettség pedig nem minden esetben egyenlő a boldogsággal. De biztosan segít annak elérésében.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez