Élet stresszmentesen - Ugye lehetséges?
A saját magunkkal szemben állított követelmények, az elvárásaink, a reakcióink nagyban befolyásolják, mely helyzetet hogy élünk meg. Például, ha napjaid nagy részében azon idegeskedsz, hogy miként fogyj le, és miért néz ki mindenki jobban, mint te, pedig mindent megteszel a siker érdekében; akkor egy folyamatos belső stressznek vagy kitéve, amire még felpakolod a külső, feszültséget generáló ingereket, és máris megszakadsz, annyi terhet cipelsz. Nem lenne-e egyszerűbb úgy élni, hogy igazán legyen értelme?
A stressz feszült, szorongást okozó lelkiállapot, a szervezet válasza szellemi vagy testi megterhelésre, káros, negatív ingerre. A stressz elkerülhetetlen, ám sokan vannak, akik mégsem szenvednek tőle. (Ellentétben velem, aki mindig is a szenvedős oldalt erősítettem.) A stressz rövidtávon természetes üzemanyagunk, segít kihozni belőlünk a maximumot, ám hosszútávon károsítja az egészségünket, a hatékonyságunkat és az életminőségünket. Mi egy stresszkezelési tréningen utána jártunk, miként vehetjük fel a harcot a stressz kiváltó okaival szemben, azokhoz hasonlóan, akik nyugodt, kiegyensúlyozott életet élnek.
Már a tréning elején leszögeztük, hogy nincsen stresszmentes élet, mindenki számára vannak stresszfaktorok, amelyek frusztrációt eredményeznek. Már pedig minél stresszesebbek vagyunk, annál alkalmatlanabbak egy adott probléma megoldására, így mindenkinek az lenne a legjobb, ha nem engednénk az idegbaj csábításának. Na, de hol is kezdjük el?
Először is, érdemes tudatosabban kezelni azokat a tényezőket, amik a legtöbb bosszúságot okozzák mindennapi életünkben. Ha túl hosszú a listánk, és tudjuk, hogy hajlamosak vagyunk az idegeskedésre, akkor lehetséges, hogy nemcsak a környezeti stresszorokkal birkózunk meg nehézkesen, de előszeretettel generáljuk saját magunkban is a feszültséget.
Másodszor, próbáld elkerülni a gyors kiégéshez vezető körülményeket. Kerüld el a vitás helyzeteket, ne menj bele fölösleges csatákba a büszkeségedtől vezérelve. Tarts távolságot a számodra irritáló, zavaró személyektől, és merj nemet mondani az állandó, már-már nevetséges jótékonykodás helyett. Ha zavar a reggeli tömeg, járj biciklivel, vagy autóval; ha megőrülsz a dugóban, inkább szállj fel a villamosra.
Harmadszor, változtass a berögződéseiden és alkalmazkodj a helyzethez. Ahelyett, hogy irányításmániád és tökéletességre való törekvésed eluralkodna rajtad, fogadd el a hibáidat, és inkább kezdj el tanulni belőlük. Ne sajnáld az időt a pihenésre, minden nap tegyél valamit, ami, akár csak egy picit is, boldoggá tesz. Panaszkodás helyett vedd észre a pozitív dolgokat az életedben, és készíts listát azokról a dolgokról, amikért hálás lehetsz. A legeslegfontosabb pedig, hogy merd lejjebb tenni azt a bizonyos lécet.
A stressz és a vele járó tünetek kezelése életeket és kapcsolatokat menthet, ezért a legjobb, ha már ma elkezded. Írd össze, mik azok a faktorok, amiknek a legfeszültebb helyzeteket köszönheted, és vedd a kezedbe az irányítást. Ha nem tudsz higgadtan alkalmazkodni a szituációhoz, környezethez, ideje megbarátkoznod a gondolattal, hogy váltanod kell. Ha nem jól osztod be az idődet, meg kell tanulnod nemet mondani bizonyos kérésekre és a haszontalan pótcselekvésekre. Ha folyton azon stresszelsz, hogy nézel ki, és az élet minden területén jól teljesítesz-e, meg kell szüntetni, változtatni azt a közeget, ami ezt elvárja tőled. A befelé fordulás, a meditáció segíthet a megnyugvásban, ha a negatív gondolataid időnként túlpörögnének.
Stressz mindig is volt, és mindig is lesz, de a mi döntésünk hogy birkózunk meg vele.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez