Élnél örökké?
A halhatatlanság, az öröklét iránti vágy, alighanem egyidős az emberiséggel. Épp ezért sokan gondolják, hogy az örök élet olyan végső nyugalmat hozna számukra, ami megszüntetné a sietséget, eltörölné a határidőket és feloldozná őket a teljesítéskényszer terhe alól. Az „örök élet itala”, vagy életelixír, a legenda szerint minden betegséget meggyógyít, és örökre fiatalon tartja az embert.
Az alkímia tanítása szerint minden ember rendelkezik egy egyedi individuummal. Ez alatt nem a pszichológiai személyiségrészek értendők, de még csak nem is a testi egyediség, hanem a halál pillanata után visszamaradó romolhatatlan részünk. A test minden tartozékával együtt visszakerül a földbe. Ami túléli a halált, az a szellem és a lélek, mely folytatja létét és nem válik az enyészet martalékává. Az emberi szellemnek és léleknek egyáltalán nem az a szükségszerű végzete, hogy egyszer feloldódjon és eltűnjön az isteni szellemben, hanem az, hogy előző földi életeinek folyományait megélje. A materialista beállítottságú emberek félik a halált, de éppen ezért vágynak az örök életre. Az alkimista már ebben az életétben hozzászoktatja magát a túlvilági történésekhez oly módon, hogy érzékszerveinek észlelési körét kiterjeszti a magasabb világokra, így számára enyhe megrázkódtatások nélküli átmenet csupán a halál.
De Grey jóslata
A halhatatlanság problémájának kutatói közül is kiemelkedik a Cambridge Egyetem biogerontológusa, Aubrey de Grey, aki állítja, hogy 100 éven belül megfejthetjük a halhatatlanság titkát. De Grey az öregedésből következő fizikai és szellemi hanyatlás megelőzését tűzte ki céljául, átfogó stratégiáját SENS-nek (Strategies for Engineered Negligible Senescence) nevezte el. A kutató 7 okot talált az öregedésre:
1. Rákkeltő mutációk, sejtek kóros, indokolatlan, szabályozatlan osztódása.
2. Mitochondriális mutációk, amikor a sejt energiatermelése károsodik.
3. Sejten belüli „szemét”, azaz lebonthatatlan fehérjék és molekulák felhalmozódása.
4. Sejten kívüli „szemét”.
5. Sejtveszteség, amikor bizonyos sejteket nem sikerül időben pótolni.
6. Sejtöregedés: ha egyes sejtek nem képesek már osztódásra, de nem halnak el, s gátolják a többi, normális sejt osztódását.
7. Extracelluláris keresztkötések: a sejtek közötti kapcsolódó fehérjék felesleges kötéseket hoznak létre, így a szövet elveszíti rugalmasságát.
De Grey szerint, ha más-más módszerrel is, de az orvosoknak egyszerre kell fellépni a fent felsoroltak ellen, és akkor megállítható az öregedési folyamat. Persze sokan nyilatkoztatják ki az ellenérzésüket a témával kapcsolatban, szerintük ugyanis az újabb 30 százalékkal megnövekedő várható életkornak is súlyos következményei lehetnek az emberi faj szempontjából. A föld gyors ütemű túlnépesedésével és a lakosság elöregedésével kellene számolnunk, ami az erőforrások gyors kimerülését, a világgazdaság totális összeomlását, klímakatasztrófát, az állatok és növények nagy részének kihalását jelentené. Éhséglázadások, háborúk törnének ki, s hamarosan újra az őskorba taszítanánk vissza az emberiséget. Ezek a problémák azok, amelyek bizonyítják, hogy bár a minden napok szintjén az ember harcba száll az öregedés ellen, azt azért senki se gondolja, senki sem gondolhatja komolyan, hogy örökké akarna élni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez