Elszeretett olimpikonjaink, megbántott bajnokaink
Nem Janics Natasa és Benedek Dalma az első magyar sportolók, akik a jobb érvényesülés érdekében nemzetiséget váltanak.
Ma már a világ sportjának a része, hogy a sportolók, ha a sors úgy hozza, egy másik ország színeiben indulnak a világversenyeken, így a körülmények ismeretében különösebben nem is lepődhetett meg senki, amikor Janics Natasa és Benedek Dalma is bejelentette, hogy szerbként versenyez tovább. A szerb származású Janics három aranyérmet nyert magyarként az olimpiákon, Benedek pedig sokszoros világbajnokként képtelen volt kijutni az olimpiára, távozásuk hátterében mégis mindkettejüknek egy férfi áll. Natasa bolgár származású második férje Szerbiában kapott munkát, míg Dalma férje szerb, de nem ők voltak az elsők, akik az érzelmeik miatt hagyták el Magyarországot.
Itt még egy hajóban, még egy zászló alatt eveztek
Olimpia arany idegen korcsolyában
Magyarországnak egyelőre nincs aranyérme a téli olimpiákról, van azonban Hunyady Emesének, aki Magyarországon született, de 1994-ben Lillehammerben osztrákként nyert aranyat. Hunyady az 1980-as évek közepén ment hozzá egy osztrák edzőhöz, és bár később házassága tönkrement, a jobb edzéslehetőségek érdekében a sportoló osztrák maradt. Hunyady később egy finn edző felesége lett, és jelenleg Finnországban él.
Ausztrál bronz a magyar dzsúdóstól
Pekli Mária az 1990-es években még magyarként lett Európa-bajnoki ezüstérmes, majd 2000-ben, Sydneyben ausztrálként nyert bronzérmet az olimpián. Pekli férje, az ausztrál Daniel Kelly szintén dzsúdós, négyszer szerepelt olimpián. Pekli volt az első magyar női dzsúdós, aki érmet nyert olimpián, őt 12 évvel, idén nyáron követte Csernoviczki Éva Londonban.
Magyar világbajnok francia színekben
Szabó Melindaként született, majd Melinda Jacques-Szabóként lett világbajnok 2003-ban a karrierjét a Vasasban kezdő átlövő. Nem jutott ki az 1996-os olimpiára ezért bánatában Franciaországba szerződött, majd miután nem kapott meghívót a magyar válogatottba franciának állt. Később Európa-bajnoki bronzérmes lett, olimpiai negyedik, majd 2003-ban, a döntőben éppen Magyarországot legyőzve világbajnok. A döntő után több támadást kapott itthonról, 2004-ben visszavonult.
Se előre, se hátra nem nézett, úgy menekült az országból
A sértődött védő nemzetváltása
Garics György 1984-ben született Szombathelyen és már 14 éves korában Ausztriába szerződött. Garicsot saját bevallása szerint nagyon feszélyezte, hogy nem kapott meghívót a magyar utánpótlás válogatottakba, ezért elfogadta az őt erősen kapacitáló osztrák szövetség ajánlatát. Később 25-ször a nagyválogatottban is szerepelt, Európa-bajnokságon is játszott, 2006 óta rendszeres szereplő a Serie A-ban.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez