Év háza
Bontott anyagokat is alkalmaztak és megújuló energiát hasznosító berendezéseket is felhasználtak azok az építészek, akik a 2010-es „Év háza” díjat nyerték.
A 2010-ben harmadik alkalommal várta a zsűri az „Év háza” pályázatra családi házak anyagait – összesen 15 pályázat érkezett. A részvétel azonban nem csak hazai elismerést, de a Visegrádi Négyek családi házait a négy országban bemutató kiállításon nemzetközi bemutatkozási lehetőséget is jelenti ismét. Az elmúlt három évben hagyománnyá vált, hogy az „Év háza” pályázat neves zsűrije választja ki azt a 10 magyar épületet is, amelyek a Magyar Építőművészek Szövetsége által kezelt, a Visegrádi Négyek családi házait bemutató nemzetközi kiállításon Magyarországot képviselhetik. Ez a kiállítás minden évben elsőként az Építészet Világnapján nyílik meg a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) székházában, majd ellátogat a többi visegrádi országba is.
Az elismerés rangját emeli, hogy az „Év háza” mozgalomhoz csatlakozott az alapító Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) mellett a Magyar Építész Kamara (MÉK) és az Építéstudományi Egyesület (ÉTE), ezzel az Építész Szervezetek Testülete (ÉSZT) legjelentősebb, építészeket tömörítő szövetségei egységesen álltak a díj mögé. A pályázat filozófiája szerint a zsűri állandó tagjai mellé minden évben az előző évben Ybl Miklós-díjjal jutalmazott építészeket várja, így a zsűri összetétele évről-évre részben módosul. Az idei zsűri elnöke Nagy Tamás DLA, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszékének vezetője, társelnökök Kálmán Ernő, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke, Noll Tamás, a Magyar Építész Kamara elnöke, és Szoják Balázs, az „Év Háza” díj jogtulajdonosa. A 2010. évi pályázat zsűrijébe való felkérést a 2009-ben Ybl Miklós-díjat kapott építészek közül Török Péter, Váncza László és Winkler Barnabás fogadta el. A Kuratórium tagja továbbá Körtvélyesi Istvánné, az „Év háza” díj korábbi kurátora és főszervezője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME Magasépítési Tanszék tanszékvezető-helyettese.
Alacsony energiafelhasználású ház az „Év háza” 2010-ben
Az „Év háza 2010” pályázat kuratóriuma és a Magyar Építőművészek Szövetsége díját, azaz az „Év háza 2010” elismerést Bártfai-Szabó Gábor és Bártfai-Szabó Orsolya Budakeszin épület alacsony energiafelhasználású családi háza nyert el.
A zsűri azonban további 2 különdíjat is kiosztott. A Magyar Építész Kamara különdíjasa az ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház lett.
Míg a Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját Zsuffa Zsolt budapesti családi háza nyerte el, belsőépítész tervező Papp Glória.
A MÉSZ különdíjas háza a Casalgrande Padana Ház által alapított Grand Prix-n, az 1993. óta kétévente meghirdetésre kerülő neves nemzetközi építészeti és belsőépítészeti pályázaton a 2007-2009 időszakra, belsőépítészet kategóriában az 1. helyet nyerte el, ezzel az első magyar díjazott lett. E három épület automatikusan a nemzetközi kiállítás résztvevője lett.
A pályázatot idén támogatta a Xella Magyarország Kft., amelynek különdíját Kószó István és Hahn László építészek szegedi családi háza nyerte el.
A kevés közművel ellátott területen épült, megújuló energiát felhasználó, a családi létszám változásával bővíthető, majd visszaalakítható családi ház tervezése során az építészek számos olyan kritériumot alapnak tekintettek, amelyet az idei Bíráló Bizottság különösen fontosnak ítélt. A zsűri értékelése szerint, a korábban már több elismerést is elnyert győztes családi ház gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság mellett a szokatlanul komplex, az élet megannyi szegmensét átfogó tervezői szemléletről, de egyúttal gyökeres tervezői szemléletváltozásról is tanúbizonyságot adott.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez