Ezért hízunk télen!
A télen az emberek átlagosan 1-2 kilót szednek fel, hiszen a hideg otthonmaradásra késztet. De tényleg elkerülhetetlen ez a hízás? Szakértők a téli testsúlygyarapodás hátterében álló tévhiteket és igazságokat fedték fel
Sokan úgy gondolják, hogy többet kell enni ahhoz, hogy melegen tartsuk magunkat. Ahmed Ahmed, a Bupa Cromwell Kórház bariátriai sebésze szerint azonban ez óriási tévedés. A túlsúlyos emberek valójában jobban fáznak. Ha valaki ugyanis a többlet kalóriáktól meghízik, akkor fehér zsírszövetet halmoz fel, ami azért káros, mert az egyetlen melegen tartó zsír a barna zsírszövet. Ez a barna zsírszövet pedig csak a csecsemőkön található meg, és ami genetikailag meghatározott.
A sötétség által kiváltott melatonin hormon viszont szerepet játszhat az étvágy alakulásában. „Tavasszal és nyáron a melatonin szintje alacsony, ősszel és télen azonban megemelkedik” – mondja Dr. Perry Barrett, az Aberdeen Egyetem szakértője. Ez a hormon pedig befolyásolja az étvágyunkat.
Ősszel általában az elfogyasztott élelmiszer fajtája változik meg: míg tavasszal és nyáron sok szénhidrátot eszünk, ősztől hajlamosabbak vagyunk zsírosabb ételekre váltani. Craig Jackson, a Birminghami Egyetem professzora szerint ennek oka a boldogtalanság lehet, vagyis az, hogy télen az emberek hajlamosabbak a lehangoltságra, és ilyenkor előszeretettel választanak olyan ételeket, amelyek vigaszt nyújtanak. Mivel télen gyakran választunk energiában és kalóriában gazdag ételeket, amelyek ráadásul édesebbek és zsírosabbak, ezért elkerülhetetlenül lezuhan a vércukor, amitől még jobban kívánjuk az energiát. Ez az egész folyamat súlygyarapodáshoz vezet.
Sokszor halljuk azt a panaszt, mely szerint, valaki hiába nem eszik többet, mégis hízik. Több kutatás azt igazolta, hogy hogy az alacsony D-vitamin szint befolyásolhatja a téli testsúlyunkat. Az alacsony D-vitamin szinttel rendelkező emberek több zsírt raktároznak, bár az e mögött rejlő mechanizmus egyelőre ismeretlen.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez