Főnöki arcok, hatalmi harcok
Édes íze van a hatalomnak – legalábbis többnyire ezt mutatja azok viselkedése, akik belekóstoltak. Az alábbiakban három főnöki alaptípus következik (átfedések persze lehetségesek). Természetesen léteznek olyan vezetők, akik csak élnek, és nem visszaélnek a hatalmukkal.
A zsarnok: Imádja, hogy mások sorsáról rendelkezhet, legyen szó fizetésemelésről, előléptetésről vagy akárcsak dicsérő és elmarasztaló szavak osztogatásáról. Katonás rendet tart, és közben árgus szemekkel lesi beosztottjait. Például azt, ki mennyi kávé-, illetve cigarettaszünetet tart. Ha az ezekre szánt idő túlmegy a főnök eleve alacsony tűrésküszöbén, ő rögtön szigorúan megdorgálja a bűnöst, lehetőleg a kollégák füle hallatára. Mert szeret leégetni másokat, elszigetelve a kipécézett áldozatot a többiektől. Az efféle magatartásra ugyanis a beosztottak zöme fülét-farkát behúzza, teper, hogy a nagy ember kegyeiben járjon, vagy ki ne essen a pikszisből. A zsarnoki boss mindenre figyel. Ha az értekezleten valakinek az arcán átsuhan egy óvatlan fintor, azonnal támad, és arról faggatja az illetőt, mi jár a fejében. Ha megteheti, fizetéskor elővezeti a jutalmazás és a büntetés aktusát. A lojálisak extra pént kapnak, azoktól viszont, akikből nem áradt a feltétel nélküli alázat, levon egy kisebb-nagyobb összeget. Természetesen azzal az indokkal, hogy abban a hónapban nem nyújtottak olyan teljesítményt, mint korábban.
A banya: Eleinte minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg van elégedve. A delikvens gyanútlanul örül: végre lett egy főnöke, aki értékeli a munkáját. Hamar kiderül azonban, ez csupán a beetetés időszaka volt – arra szolgált, hogy az áldozat megmelegedjen a helyén. Szóval, amikor a beosztott ébersége elalszik, a karmos kéz rákerül a nyakára, és elkezdi szorongatni. A banya-főnök először csak annyit kér, néhány helyen javítsd ki a munkádat. Kis jóindulattal ez még bele is fér – hiszen ki az, aki nem hibázik? Amikor viszont már az egész melót, amin hetekig kotlottál, visszadobja, hogy egy fabatkát sem ér, elcsodálkozol. Ha önérzetes vagy, felettébb furcsának tartod, hogy ugyanazt a minőséget, amiért az elején az egekig dicsért, most a sárba tapos. Kérsz tőle egy pár perces beszélgetést – félórát várat az irodája ajtaja előtt. Aztán negédesen közli: nem tűrheti a tiedhez hasonló kilengéseket a munkában. Mindehhez rákönyököl az asztalára, összefűzi hosszú, vörösre lakkozott körmű ujjait, és rájuk támasztja az állát. Mondtam, hogy ez a típus gyakran klimaxszal kínlódó, elhervadt szépasszony, aki két leszúrás között hajdani szépsége romjain mélázik? Az irodában, ahol a beosztottjai ülnek, egész nap kínos csend honol. Senkinek sincs kedve szólni a másikhoz.
A karrierista: Haverkodik a kollégákkal, harsány poénokat ereszt meg, és mivel van humora, vicceire ugyanilyen harsány nevetés a válasz. Szakmailag tökéletesen rendben van, így nem lesz féltékeny a tehetséges beosztottak teljesítményére, sőt, karácsonykor, év végén busásan megjutalmazza őket. Rendkívül intelligens, pontosan tudja, kivel hogy kell bánni. Ha ebédelni indul, elkurjantja magát, ki megy vele, és a többség pattan is fel a székéről. Nem szolgalalkűségből, hanem, mert tényleg jó hangulatú a csapat. Mindenki szeret vele dolgozni, és csak néha-néha akad olyan, aki nem teljesíti a követelményeket. Nem bosszulja meg, sőt, egy darabig fát lehet vágni a hátán. Amikor végül szól az illetőnek, hogy elszakadt a cérna, nem kirúgja, hanem megkéri, nézzen valami más után, ő megvárja. Szóval az ember úgy érzi, kifogott egy emberséges főnököt. Talán a végtelenségig, pontosabban a nyugdíjig is eltartana ez az idilli állapot, de manapság nincsenek nyugdíjas állások. Jön a racionalizálás, egy rakás embert lapátra kell tenni. A „népirtást” a nagyfőnökök intézik, de előtte fű alatt megkérdezik a kisfőnököt, ki menjen, ki maradjon. És a kisfőnök kíméletlenül nem nevezi meg azokat, akiket nem áll érdekében megnevezni. Utána előadja a hattyú halálát, hogy mennyire sajnálja a kirúgott kollégákat. Utóbbiak eltűnnek, ő pedig jobb pozícióba kerül, hiszen segítette a céget a gazdaságos működésben.
Rados Virág
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez