Füstölők varázsa, hatása
A füstölők az egész világon a vallásosság és a misztikum világát képezték. Az ősök hittek benne, hogy egyes illatok vonzzák, mások taszítják a szellemi lényeket. Ősi hiedelem az is, hogy a füstölő füstje, felviszi az égbe az imádságot, hasonlatosan az amerikai indián törzseknél a békepipa szertartásához. Az indián békepipa füstölő-égető szertartásnak számít, mivel a dohányba gyakran különböző növényeket is kevertek, amelyek a segítették a törzs tagjait a szertartás alatt mély meditatív állapotba kerülni. Egy biztos, az illatuk olykor misztikus utazásokra repíthetnek el minket és otthonunkat a varázslatosság birodalma járja át.
Füstölők és kultúrák
India a füstölőgyártás egyik nagy központja. A füstölőpaszták készítéséhez ében-, teak- és szantálfát, pézsmát, sáfrányt, mirhát és egyéb fűszereket használnak, ezekbe sodorják a bambuszpálcákat. Kínában az istenekkel való érintkezést a pálcák égetésével is segítették. Japánban a teaceremóniához hasonlóan a füstölőpálcák használata is a művészet egy része. A tömjén égetése az ünnepélyes szertartás része: áldozat Buddhának és az isteneknek. A tibeti füstölő nagyon sok fajta gyógynövényből készül, akár 25 növényből is sodorják össze, szemben a kínaiakéval, vagy indiaiakkal. A tibeti füstölőt rúd alakúra sodorják, pálca nélkül, és a tibeti szerzetesek különböző mantrákat mondanak a készítésükkor, melyek megáldják és energiával ruházzák fel a rudakat.
Illatok és hatások
A füstölőnek sok jótékony hatása van. Nem csak illatosítják, tisztítják a helység levegőjét, hanem pozitív gondolatokkal, felfrissülő energiával töltik be a teret.
A füstölő tisztítja a testünk auráját is, segít, hogy elhagyjanak a negatív gondolatok, elűzi az ártó hatásokat, szellemeket, növeli az életenergiát, azaz a pránát a testben.
A füstölő illata legfőképpen a lélekgyógyászatban használatos. Az illatok segítségével a felbomlott belső lelki és tudati állapotokra hatnak.
A mai modern természetgyógyászatban ún. aromaterápia és virágillat-terápia néven ismert és egyre szélesebb körben alkalmazott módszerek valóban segítő orvoslásnak bizonyultak.
A különböző illatok, más-más hatásokat váltanak ki. Kiválasztáskor legjobb, ha a megérzéseinkre hallgatunk, a lelkünk úgy is tudni fogja éppen mire van szükségünk.
Fahéj
Gondolatébresztő, serkentő, önuralmat és akaraterőt kölcsönöz. Inspirálóan hat szellemi kimerültség, melankólia esetén. Híres afrodiziákum, felébreszti a szenvedélyt.
Jázmin
A jázmin szinte minden idegállapotra jótékonyan hat. Oldja a szorongást, a búskomorságot. Derűssé és magabiztossá tesz. Testi-lelki lazítószer. Felfűti az érzelmeket és oldja az érzéketlenséget. Érzéki illata képes megteremteni a bizalom és a szeretet elragadtatott légkörét.
Levendula
Helyreállítja a lelki egyensúlyt. Segít magunk mögött hagyni a depressziót, a félelmeket, nyugodt álmokat hoz. Nyugtatja az idegeket. Lecsillapítja az elmét, lazít, és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását.
Rózsa
A rózsa illata derűre váltja a búskomorságot. Enyhíti a szorongást. Jó közérzetet ad, enyhíti a csalódás okozta érzelmi hangulatot. Ösztönzi és bátorítja a szerelmet.
Szantál
Csillapítja a felkavarodott érzelmeket. Nyugtatja a testet és a lelket. Eloszlatja a nyugtalanságot és az ingerlékenységet. Használata nyitottá és megértővé tesz. Erősíti az eltökéltséget, és világosabbá teszi a gondolkodási folyamatot. Feléleszti a szunnyadó szellemiséget.
Tömjén
A tömjén illata erőt ad, hogy a megszabaduljunk a gondterheltségről. Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget. Segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében. Lassítja légzést és segíti Koncentrálást és a figyelmet.
Érdemes tehát bátran füstölőt gyújtani, csak vigyázzunk, hogy körültekintően használjuk, hiszen égetése tüzet okozhat. A legjobb, ha az erre a célra gyártott fedett lyukacsos füstölőtartókba égetjük őket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez