Gandhi születésnapján az erőszak ellen
2007. június 15-én az ENSZ-közgyűlés 61. ülésszaka úgy döntött, hogy Mohandas Karamchand „Mahatma" Gandhi születésnapját, avagy október másodikát nevezi ki az erőszakmentesség világnapjának. Hogy miért? Mert ő volt az indiai függetlenségi mozgalom azon vezéralakja, aki nem mindennapi ahimsza zászlajával az erőszakmentesség szószólójává is vált.
Lelki, verbális, módszertelen (vaktában elkövetett), módszeres erőszak (csoportosan, célzottan elkövetett), és még sorolhatnánk mennyi fajtája van a bántalmazásnak. Mivel az erőszak minden esetben fájdalmat okoz valakinek, nem csoda, hogy kialakult az erőszakmentesség erkölcsi irányultsága, amely mindenféle agressziót, sértést elutasít, sőt szeretné azt visszaszorítani, megállítani.
Az eredetileg ügyvéd végzettséggel rendelkező Gandhi a fegyvertelen harcot hirdette az angol gyarmatosítókkal szemben, nézeteivel egyre többen azonosultak, akiket bevonzott a függetlenségi mozgalomba, és 1947-ben elérte, hogy India függetlenné váljon. Mivel az ENSZ a 2007-es határozatban kifejezte, hogy szeretné a béke, a megértés, a tolerancia, és az erőszakmentesség kultúráját megteremteni, így az ő születésnapjára tették az erőszakmentesség világnapját. Ezen a napon világszerte tartanak megemlékezéseket, amikor többek között a béke jele kap nagy hangsúlyt. Mi pedig néhány idézettel tisztelgünk most Gandhi előtt:
Mindig helyesen kell cselekedned. Talán nem tőled függ, s talán nem is a te idődben lesz a tettnek következménye, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell helyesen cselekedned. Sosem tudhatod, hogy a tetteidnek mi lesz az eredménye. De ha nem teszel semmit, nem lesz eredmény sem.” – A motivációról
"Csak akkor beszélj, ha a csendnél értelmesebbet tudsz mondani.” – A bölcsességről
"Nekünk kell a változássá lennünk, amit a világban látni akarunk.” – A változásról
"A szeretet lángjaiban a legkeményebb vasnak is meg kell olvadnia.” – A szeretetről
"A gyenge nem tud megbocsátani. A megbocsátás az erősek tulajdonsága.” – A megbocsájtásról
"Boldogság az, ha amit gondolsz, amit mondasz, és amit teszel, összhangban vannak egymással.” – A boldogságról
"Úgy tűnik, sokkal nehezebb legyőzni a láthatatlan szenvedélyeket, mint fegyverrel meghódítani a látható világot.” – A szenvedélyről
"A jól elvégzett munka egyetlen jutalma, hogy elvégezhettük.” – A munkáról
"A különbség a között, amit megteszünk és amire képesek lennénk, megváltoztathatná a világot.” – A motivációról
"A gyáva ember képtelen a szeretet kimutatására, az a bátrak kiváltsága.” – A szeretetről
És végül idézetek az erőszakmentességről:
"Használd az igazságot az üllődnek, az erőszakmentességet a kalapácsodnak, és utasíts el mindent, ami nem állja ki az igazság üllőjének és az erőszakmentesség kalapácsának próbáját.”
"Az emberiséget a szeretet törvénye uralja. Ha az erőszak, azaz a gyűlölet uralkodna, már rég kihaltunk volna. És mégis a tragédiája a dolognak, hogy az úgynevezett civilizált emberek és nemzetek úgy viselkednek, mintha a társadalom alapja az erőszak lenne.”
"Ellenzem az erőszakot, mert ha úgy tűnik is, hogy hasznos, a haszon csak átmeneti, de a szörnyűség, amit okoz, maradandó.”
"Nem szabad elfelejtenünk, hogy a történelem során mindig is voltak olyan zsarnokok és gyilkosok, akik egy ideig legyőzhetetlennek tűntek, de végül mindig elbuktak. Mindig.”
"A szemet szemért elv csak oda vezet, hogy az egész világ megvakul.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez