Gasztronómiai világsiker kapujában Magyarország
Széll Tamás, az egy Michelin-csillagos Onyx étterem séfje a kilencedik lett a Bocuse d'Or európai szakácsversenyen, így a 29 éves szakács ott lesz a lyoni világdöntőn.
Erős a mezőny, amelyben Tamásnak az egész világnak meg kell mutatnia, mit tud ő és a magyar konyha. Annyira erős, hogy Európa gasztronómiai nagyhatalmai közül nem lesz ott Lyonban sem Spanyolország, sem Németország. Sőt, Olaszország is csak az egyik szabadkártyával tudott kijutni idén, mi azonban ott leszünk! A magyar különítmény a brüsszeli selejtezőn elért 9. helyével viszont alanyi jogon lehet ott a 24 tagú keretben, amelyben Magyarország mellett Marokkó és Sri Lanka lesz csak újonc.
A plakát is indult a poszterek nemzetközi versenyében (Fotó: Gálos Viktor)
Komoly volt a felkészülés, amelyben a 2009-es norvég győztes is részt vett segítőként. Az állami támogatás sem maradt el, hiszen a magyar turizmus egyik fő vonzereje a gasztronómia. Tamás edzései az élsportolókéhoz hasonlítható, versenykörülmények között, stopperrel főzte meg nap, mint nap ugyanazt a menüt. Neki és 21 éves segítőjének, Garai Ádámnak 5 óra 35 perc áll rendelkezésre majd elkészíteni mindent. A menüsor mangalicára, magyar borokra és magyar édességekre (pl. Gerbeaud szelet, Eszterházy torta) fog épülni. Az indulás előtti utolsó sajtótájékoztatón nekünk is alkalmunk volt megkóstolni a menü két elemét, a gulyást és a lángost. Előbbi a mangalica zsírjától kellően testes volt, apró, ropogós zöldségkockákkal, utóbbi pedig friss a hazai különlegességektől, a túrótól, tejföltől és különleges az Arany Kaviár magyar kaviárjától.
Ezzel a munkájával lett Széll Tamás kilencedik a Bocuse d'Or európai szakácsversenyen
A tálat fiatal formatervezők alkották, akiket Rudik Ernő kockája ihletett. A legismertebb magyar feltaláló írt is pár keresett szót a magyar csapat támogatására. Az alkotás kinézetét persze a legnagyobb titok övezi, de a miniszterelnök facebook profilján találtunk egy fotót, amelyen látszik a mű. De vajon idén is marad az európai dominancia a világ legrangosabb „főzőversenyén”? Holnap és holnapután kiderül. A mi szereplésünkre 30-án kerül sor. Széll Tamás utolsó előttinek mutatja be menüjét talán a legnehezebb etapban. A világ legerősebbjeinek számító Norvégia és Egyesült Államok után, valamint Japán előtt.
Kivételes alkalom ez Magyarországnak. Ahogy Bíró Lajos, a Bock Bisztró séfje (fenti képen középen) a Gerbeaub-ban tartott sajtótájékoztatón, pár nappal a döntőre indulás előtt fogalmazott, „itt az idő, hogy megmutassuk, a magyar konyha nem a paprikafüzérről és a fokhagymáról szól. Ha hozzuk az elődöntőn szerzett helyezésünket, az már világsiker, bármi ennél jobb eredményt érünk el újoncként, az a csoda kategóriába tartozik."
Müllner és Kálmán videója a felkészülésről és a brüsszeli selejtezőről
És a 2013-as végeredmény:
1. Franciaország
2. Dánia
3. Japán
4. Nagy-Britannia
5. Norvégia
6. Svédország
7. Egyesült Államok
8. Izland
9. Kanada
10. MAGYARORSZÁG
Tamás értékelése a Világevőnek: "A próbákon sikerült már jobban is, de ha minden tökéletesen összejön, akkor is maximum egy helyet tudtunk volna javítani ezen az eredményen, a 8. helyzettől nagyon sok ponttal voltunk lemaradva. Nem vagyok csalódott, nagyon boldog vagyok!"
Paul Bocuse 1926-ban született és a mai napig a szakácsművészet pápája. Családja 1765 óta foglalkozik vendéglátással a Saône partján. „Megújította a helyi specialitásokat anélkül, hogy közben túlságosan behódolt volna az új divatoknak” – írja róla a Larousse lexikon. 1987 óta két évente rendezik meg a gasztronómiai világbajnokságot, amelyen ő a védnöke, és amelyen a profi szakácsok a Bocuse d'Or szakácsművészeti díjért versengenek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez