„Gyorsabban! Magasabbra! Erősebben!” – az erőnléti edzésről dióhéjban
Horváth Szabolcs személyi edző, illetve a soproni férfi kosárlabda csapat és a labdarúgó utánpótlás csapat erőnléti edzője, az International Wellness Institute (IWI) oktatója. Vele beszélgettünk a fitneszről, illetve az erőnléti edzésről dióhéjban Rió után.
Mi volt a motivációd, amikor elkezdtél az erőnléti edzői pálya felé fordulni, illetve ezt a hivatást választottad?
A sportos gyerekkorom előre determinálta, hogy ezen a pályán szeretnék mozogni. Kosárlabdázó voltam, amikor a Szombathelyi főiskolára kerültem. Diplomám kézhezvételekor már az IWI személyi edző végzettség birtokosa voltam, amely „megmentett” a tanári pályától és magánedzésekkel kezdtem el foglalkozni. Nagyon megtetszett a szakmámból adódó függetlenség és a változatos munka és 15 éve ez még egy nagyon új dolog volt Magyarországon, ezért is tettem pár év londoni kitérőt, hogy tovább fejleszthessem a tudásom és új trendekkel ismerkedhessem meg. Így sikerült elvégeznem a nemzetközi erőnléti edzői képzéseket, amely már több éve szerepel az IWI képzései között.
További képekért kattints a fotóra!
Nagyon elfoglaltak a hétköznapjaid? Hogyan kapcsolódsz ki?
Szó szerint mozgalmasak. Szerencsére a munka kitölti az egész napom, így a sportolóim edzésére koncentrálok elsősorban. A közösségi médiákban való magamutogatást meghagynám más „edzőknek”. Mivel IWI oktatóként is dolgozom, így az oktatási napok után mindig feltöltődöm a hétköznapi munkára. Jó vegyíteni az elméleti oktatást a gyakorlati edzésekkel. Ugyancsak érdekes kontraszt a személyi edzés és a profi sportolók edzése. Tetszik ez a változatosság. Mindegyik szerepkörbe más-más mértékkel mérjük az eredményt. Ha igazán szeretnék kikapcsolódni, akkor elmegyek tekerni, mostanában a hegyikerékpározás a hobbim.
Edzőként hogyan motiválnál, hogy menjek edzeni?
Sok elcsépelt motiváló szöveget lehet hallani, de ezeknek nem sok értelme, ha nem érzi magáénak az ember és nem belülről jön a motiváció. A legnagyobb tévhit a személyi edzésben az, amikor az edző a vendége helyett akarja elérni a kitűzött célt. Az edző csak segítséget tud adni, a vendégnek kell hozni a belső motivációt.
Hogyan követed a trendeket, illetve hogyan aktualizálod a tudásodat?
Külföldi szakirodalmakat olvasok, de már nem nagyon fér el több könyv itthon, úgyhogy nem tudom hogyan tovább J A viccet félretéve, alapjában véve szkeptikus vagyok. Nagyon elment a szakma a divat trendek irányába a szakmaiság rovására. Én próbálok mindent új dolgot tudományos szemszögből, a bizonyítékok oldalról megközelíteni, és ha nem találom benne, akkor egyszerűen továbblépek. Bár az általános élettapasztalatom szerint az idő úgyis szelektál.
Mi a feladata pontosan egy erőnléti edzőnek?
Erőnléti edzőként az elsődleges feladat a sportág-specifikus teljesítményfokozás. Mindemellett kiemelkedő szerepet kap a sportsérülések megelőzése, hiszen a legdrágább játékos egy csapat számára, az aki nem tud pályára lépni. Az edzésmunka a különböző felkészülési ciklusonként eltérő jellegű és intenzitású. Az összhang a taktikai munka és az erőnléti felkészülés között elengedhetetlen fontosságú.
Mik a terveid?
Soproniként a város sportéletébe próbálok minél több szakmát és új szemléletet vinni. Hosszútávon tervezek a férfi kosárlabda csapatnál és az utánpótlás labdarúgó csapatnál, mint erőnléti edző.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez