Ha rendet teremtünk magunk körül, a lelkünkben is rend lesz
Mindannyian kis mikrokozmoszban élünk. A saját javainkat előszeretettel halmozzuk, emlékeinkkel együtt a személyes tárgyaink is képesek elhatalmasodni felettünk. Éppen ezért az utóbbi időben nagy divat lett a rendteremtés.
Erről szólnak a feng shui kötetek, számos videó a közösségi oldalakon mindenféle praktikákkal lát el minket, hogy hogyan tudunk tisztább életet teremteni a környezetünk rendszerezésével. Nem kell feltétlenül patinás lakberendezőnek lennünk, hogy sínre tegyük életünket. Amikor úgy érezzük, eluralkodik lakásunkban a káosz, ideje elkezdeni az újévet egy egészséges szortírozással. Ha valaki olyan szentimentális módon ragaszkodik minden tárgyához, mint ahogy én teszem, mindenképpen javasolt egy nem csak írásban nagyobb betűmérettel szedett NAGYtakarítás. Erre számtalan segítséget kaphatunk, hogyan varázsoljunk életteret az otthonnak nevezett mínusz nyolcvanadik dimenziós lyukból, amiben élni szeretnénk és nem megőrülni.
Marie Kondo japán technikája, a KonMari módszer betört országunkba is, az ő könyvét olvasgatva egy könnyen kezelhető rendszerelméletet kapunk, amely segít picit könnyíteni a rendrakás kínján, ebből válogattam pár praktikát a folyamat elkezdéséhez.
1.) Kezdd a ruhákkal
A legszembetűnőbb változást a ruháink szortírozásával tudjuk elérni. Gardróbunkban lógnak olyan ruhadarabok, melyeket már nem használunk, vagy még nem volt alkalmunk használni. Első körben hordjuk össze egy helyre az összes ruhaneműnket. Majd egyesével vegyük kézbe a ruhadarabokat, és döntsük el, hogy mit szeretnénk közülük megtartani. Aranyszabály, hogy amely darab viselése már nem tölt el örömmel minket, azokat selejtezzük le. A több éve nem hordott ruháinkat sem érdemes őrizgetni. A megtartandó ruhákat hajtogassuk úgy, hogy élére állítva megálljanak a polcon, vagy a fiókban, így az egész sor kiráncigálása nélkül tudjuk elővenni a ruháinkat.
2.) Könyvek
Bizonyára sorakoznak olyan könyvek a polcunkon, amihez hozzá sem értünk. Vagy már kiolvastuk, de nem szándékozzuk újraolvasni őket. Vegyük egyesével kézbe a könyveket, és amelyekre nincs szükségünk, eladhatjuk vagy elajándékozhatjuk. Magazinjainkból tartsuk meg azokat, amelyekre szükségünk van, a többiből kiválogathatjuk a nekünk tetsző cikkeket, és egy albumba rendezhetjük őket.
3.) Papírok
A papírokat két kupacra osszuk. Amelyek szükségesek, és feladatunk van vele, azoknak alakítsunk ki egy elintézendő iratpapucsot, és csúsztassuk bele. Gondoskodjunk arról, hogy ennek a fakknak a tartalmát el is intézzük. A garancialeveleken nézzük meg a lejárati dátumot, és az érvényes papírokat csúsztassuk bele egy átlátszó mappába. Azokat a személyes leveleket, képeslapokat, amelyeket nem szándékozunk megőrizni, csak halmoztuk őket, dobjuk ki. A megtartani kívánt papírokat tegyük el egy dobozba. Jól fontoljuk meg, csak olyan papírokat őrizzünk meg belőlük, amelyeket tudjuk, hogy később elő fogjuk venni. Érdemes a fényképeket kiállítani, vagy egy albumba rendszerezni.
4.) "Komonók" vagyis mindenféle kiegészítők
Ez a legtágabb kategória, ennél fogva számtalan besorolási lehetőséget alakíthatunk ki magunknak. A teljesség igénye nélkül hasonló kategóriákat lehet nagyvonalakban szétbontani:
- testápolási - és sminktermékek
- takarítószerek
- ruházati kiegészítők
- konyhai kiegészítők
- használati tárgyak
- elektromos készülékek
Alapszabály, hogy a romlandó termékeket lejárat szerint válogassuk szét, és csak azokat tartsuk meg, amelyeket tudjuk, hogy el is fogunk használni. Érdemes kis tároló dobozokba rendezni kategóriánként a tárgyakat, és azokat egy helyen tárolni, lehetőleg úgy, hogy ránézésre meg tudjuk állapítani, hogy az adott fiókban és szekrényben mi található. Így pontosan tudni fogjuk, hogy mit hol keressünk a lakásban, ha szükség van rá.
5.) Személyes tárgyak
A rendteremtés utolsó állomása a szívünkhöz közel álló emlékek, tárgyak, papírok szétválogatása, hiszen ezektől a tárgyaktól a legnehezebb megszabadulni. Alapszabály, hogyha az adott tárgy használata és megtartása örömmel tölt el bennünket, azokat tartsuk meg. Iskolai és gyermekkori emlékeinknek rendszeresítsünk egy dobozt, és a legkedvesebb dolgainkat tegyük látható helyre, hogy minden nap örömmel töltsön el bennünket a jelenlétük.
Ha végeztünk a rendrakással, akkor a végére már csak olyan tárgyakat fogunk birtokolni, amelyeket használunk, és feltétlen szükségünk van rájuk. Ne sajnáljuk az időt arra, hogy saját dolgaink összezsúfolása helyett szelektáljunk, hiszen ha olyan tárgyakkal vesszük körbe magunkat, amelyek birtoklásában örömünket leljük, akkor az életünk apró örömeit is elkezdjük jobban értékelni. A felszabadult helyekre pedig kerülhetnek az életünk új fejezetének kellékei.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez