Halloween: Kelta hagyományból rémünnep
A Halloween ősi kelta ünnepből alakult ki, amelyet elsősorban az angolszász országokban tartanak meg, bár mára már az egész világon elterjedt. A kelták hite szerint október 31-ének estéjén tér vissza a földre azoknak a bűnösöknek a lelke, akik az elmúlt esztendőkben haltak meg, és azóta az állatok testében "léteztek".
Eredetileg a Halloween egy pogány ünnep volt, amely a hiedelmek szerint kapcsolatot teremtett a halottak és az élők között. A kelták szerint ezen a napon az élők kommunikálni tudtak a holtakkal, és elmeséléseik szerint ekkor mágikus, addig lehetetlen dolgok történtek. Bár a Halloween eredetileg pogány ünnep volt, később a keresztény hatás ezt az ünnepet is utolérte, így nem véletlen, hogy a Mindenszentek Napjával asszociálták, melyet a Gregoriánus naptár szerint november 1-én ünnepeltek.
Halloween szimbóluma hosszú évszázadok óta a kivájt töklámpás. Az angol nyelvterületen Jack O’Lantern néven ismert lámpás eredetileg kettős célt szolgált: egyrészt távol tartotta a gonosz szellemeket, másrészt pedig így világítottak a halottak szellemeinek, hogy azok hazatalálhassanak. Mivel manapság Amerikában van a legnagyobb hagyománya ennek az ünnepnek, így nem meglepő, hogy ott a Halloween a második "legbulizósabb" nap (a szilveszter este után) - különösen a második világháború után született, nagy létszámú, úgynevezett "baby-boom" nemzedék számára. Az ünnep olyan szinten amerikanizálódott, hogy manapság inkább jelmezbálra hasonlít, mint az ősi ünnepre. A gyerekek ilyenkor a kedvenc mesehősükről, vagy egy-egy filmcsillagról mintázott jelmezt öltenek magukra, s házról házra járnak. Az ajtó előtt megjelenő, jelmezbe öltözött gyerekek mit sem tőrödnek a holtak lelkével, ők ugyanis csak cukorkát, csokoládét akarnak, a felnőttek pedig rendre teljesítik is kérésüket. Amerikában egyébként a maskarába öltözött felnőttek ezen az estén, házibulikon múlatják az időt
A Halloween Magyarországon (még) nem vált ünneppé, a bazárok termékein kívül nem lehet komoly nyomát találni az ünneplésnek. Néhány helyen ugyanakkor partikat rendeznek, ilyenkor az udvart, a házat túlvilági hangulatúvá varázsolják, majd különféle jelmezekbe öltözve mulatoznak. Népszerű szórakozás ilyenkor az almahalászat, melynek célja egy vízzel teli vödörből szájjal kiszedni az almát.
Hogyan rendezzünk Halloween-partit?
Ha te is szeretnél egy ilyen házibulit, akkor ne felejtsd, hogy partinak vannak elengedhetetlen kellékei.
Töklámpás
1., A tök tetejét vízszintesen vágjuk le.
2., Vegyük ki a tök közepében lévő magokat.
3., Rajzoljuk fel az arcot.
4., Egy rövid pengéjű késsel faragjuk ki az arcot.
5., Kenjük át vazelinnel a tököt.
6., Tegyük bele a mécsest, majd tegyük rá a tetőt.
Vérfagyasztó ital: úszkáló „agyak”
A dióbél gömbölyű formája, osztott, tekervényes felülete kísértetiesen hasonlít egy agyhoz. Hát még, ha meghámozod!
1., Forralj vizet, tedd egy bögrébe vagy más hőálló edénybe a fél diókat, és forrázd le őket.
2., Forralás után pár perc múlva a diót könnyedén megfoszthatod a barna hártyától, és megmutatják magukat az apró fehér „agyak”.
3., Fűszerezheted a paradicsomlevet kevés sóval, borssal, kakukkfűvel, oregánóval vagy friss petrezselyemmel, és dobálj bele néhány „agyat” – meglepő módon lebegni fognak.
4., A gyerekeknek szívószállal, felnőtteknek paradicsomlé helyett bloody mary-vel kínáld!
Továbbá…
Ha egy igazi vérfagyasztó bulit szeretnél, akkor semmiképp ne felejtkezz meg a dekorációról: gyertyákkal gyéren világított, „pókhálókkal” átszőtt szobában, vagy a „temtővé” varázsolt kertben biztos, hogy emlékezetesebb lesz a bulid. A meghívottakat kérd meg, hogy jelmezben jöjjenek: egy-két eltévedt boszorkányt, zombi, vámpírt és fekete macska biztos, hogy feldobja a parti hangulatát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez