Nem csak profiknak:Hogyan fejlődj a sportban?
Lényegtelen, hogy profi vagy amatőr sportoló az ember, egy biztos az " előre!" érzés vezérli a sportolás folyamán. Góg Anikóval beszélgettünk arról, hogy miként fejlődhet az ember, hol tart ma a tudomány.
Május 8-án megrendezésre kerülő Nemzetközi Erőnléti konferencia kapcsán beszélgettünk Góg Anikóval, aki egyik neves előadója a rendezvénynek. ( Real Madrid Graduate School-IWI SportAkadémia Sportszakember Továbbképző Konferencia- Hotel Novotel Budapest City )
Anikó, aki többek között funkcionális tréning specialista, IWI képzés vezető, személyi edző, korábbi triatlon olimpikon, Polar Race tréner a gyakorlatok intenzítás fokozásának hatásairól fog beszélni a május 8-i konferencián.
- Hogy érzékeled az elmúlt évekhez képest mennyire lett jelen a tudomány ilyen szinten a nem profi sportolók életében? (fitnesz edzések, amatőr sportok?)
- A funkcionális tréning miben tud segíteni akár az átlegember hétköznapi sportolásában? Természetes képességeket kívánunk javítani, amelyet csak úgy tudunk megtenni, ha a természeteshez legközelebbi mozgásmintákban gondolkodunk. Mi a természetes? Ebben a vonatkozásban nem más, mint hogy a szervezetem egy egységes egészként működő rendszer. Nem egyénileg, szeparáltan (izoláltan) működő izmok sokasága, hanem egy nagyon sok egymásba kapcsolt fogaskerékből álló, tökéletesen hangolt óraszerkezet, melyben ha a legkisebb kerék egyik foga sérül, vagy egy nagyobb, erősebb(!), oda nem illő kerék kerül bele, a rendszer akadozni fog, vagy működésképtelenné válik. És ami szintén elengedhetetlenül fontos, hogy az egyént annak megfelelően foglakoztassuk, hogy képes legyen a választott mozgásformákat gond nélkül teljesíteni. Akkor is ha azok a hétköznapi élet menedzselésével járó feladatok: lehajolok, felveszem, felrakom, lehúzom... és akkor is, ha egy versenysport extrém magas szintű kihívásaival szemben kell megfelelnie. Vagyis adott az egyén, meg az ő képességei és fel kell készítenem a leküzdendő akadályokra. Ha ezeket személyreszabottan mérlegeltem, csak akkor tudom megmondani, hogy számára egy gyakorlat, edzésmódszer,sporteszköz funkcionális-e vagy sem.
- Milyen mértékben befolyásolja a fejlődését egy sportolónak, ha a gyakorlatok intenzitást növelik?
- Kinek ajánlanád a májusi erőnléti konferenciát?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez