Hogyan kezeljem a nehéz élethelyzeteket?” – Első lépések + 1 tipp
Az előző blogbejegyzésemben megnéztük, hogy hogyan érdemes kezelni a váratlanul felbukkanó negatív helyzeteket. Megvizsgáltuk, hogy mit tudunk tenni olyankor, ha pl. hirtelen egy stresszhelyzetben találjuk magunkat, és hogy mit tudunk válaszolni, amikor valaki durván “beszól” nekünk. Most ezt a témát tovább fűzve megnézzük, hogy mit tudunk tenni olyankor, amikor nem egy váratlanul felbukkanó stresszes szituációról van szó, hanem egy tartósan fennálló, érzelmileg megterhelő élethelyzetről. Ilyenkor mit lehet tenni azért, hogy javítsunk a helyzeten, és hogy mi is jobban érezzük magunkat?
Milyen élethelyzetekre gondolok itt? Elsősorban olyanokra, amelyek hosszabb ideig, több hónapig vagy akár több évig is fennállnak, és folyamatos érzelmi és mentális megterhelést jelentenek. Ilyenek lehetnek pl.: bizonytalanság a munkahelyeden. Bizonytalanság a pénzügyeidben. Bizonytalanság a párkapcsolatodban. Egy bántalmazó kapcsolat. Érzelmileg lehúzó kapcsolatok. Családon belüli konfliktusok. Egy (vagy több) nehezen kezelhető gyermek. Egy szeretted romló egészsége. A Te romló egészséged. És így tovább, a sor a végtelenségig folytatható.
Az ilyen helyzetekben gyakran úgy érezzük, mintha állandóan egy plusz teher nyomná a vállunkat vagy a mellkasunkat. Sokszor a gondolataink önkéntelenül is folyton e körül a téma körül járnak körbe-körbe. Állandó társunkká szegődhet ilyenkor az aggódás, a stressz, és valami szürke, fáradt lehangoltságérzés is.
Mit tudunk tenni azért, hogy kilépjünk ebből az energiáinkat elszívó, lehúzó élethelyzetből?
Most pedig ismét végigjárjuk azokat a lépéseket, amiket az előző blogbejegyzésemben is említettem. Csak most egy kicsit mélyebbre megyünk ebben a folyamatban.
Először is azt javaslom, hogy keress egy nyugodt helyet, ahol nem zavar senki legalább 10 percig. Ha teheted, ülj le vagy feküdj le egy kényelmes felületre, hunyd le a szemed, vegyél lassan néhány mély lélegzetet, és csak figyelj befelé.
Az első lépés most is a
Tudatosítás
“Hol vagyok most? Milyen nap van ma? Kik és mik vesznek körül engem? Milyen hangokat, ízeket, illatokat érzek?
Mi történik most? Milyen helyzetben vagyok éppen?
Mire gondolok? Milyen gondolatok cikáznak most a fejemben?
Mit érzek most? Milyen érzések kavarognak éppen bennem?
Mit érzek a testemben? Hol érzem ezt pontosan, a testem melyik részén?”
Ha megvan mindezek tudatosítása, akkor most menjünk egy kicsit mélyebbre.
“Pontosan milyen élethelyzetben vagyok most?
Hogyan hat rám ezt az élethelyzet? Hogyan érzem magam benne?
Mire van most a leginkább szükségem? Mi az, ami most igazán jólesne?“
Ha erre is megvan a válaszod, akkor jöjjön a következő lépés, ami az
Elfogadás
Most pedig fogadd el mindezt magadban. Fogadd el a saját cikázó gondolataidat és a kavargó érzéseidet. Fogadd el a saját vágyaidat és a szükségleteidet. Fogadd el azt, hogy most éppen itt vagy, most éppen itt tartasz, most éppen ez VAN.
Ha akarod, mondhatod is magadnak vagy magadban:
“Most ez van. Most ebben az élethelyzetben vagyok. És ez rendben van. Minden ezzel kapcsolatos gondolatom rendben van. Minden ezzel kapcsolatos érzésem rendben van. Minden ezzel kapcsolatos vágyam rendben van. Minden szükségletem rendben van. Minden testi érzékletem rendben van. Minden rendben van.”
Milyen érzés ezeket kimondani? Furcsa? Felszabadító?
Mit érzel? Megnyugvást? Ellenállást? Békét? Befeszülést? Bánatot? Örömet?
Esetleg mindezt egyszerre?
Vagy valami mást?
Akármit is érzel, az teljesen rendben van.
Miért ilyen fontos ennyire részletesen befelé figyelni és mindezt tudatosítani és elfogadni magunkban? Azért, mert csak azt tudjuk uralni és irányítani, amit ismerünk, és amit elfogadtunk magunkban. A saját életünk irányítása pedig a saját gondolataink, érzéseink, szükségleteink és vágyaink megismerésével és elfogadásával kezdődik.
Nyugodtan szánj rá erre a gyakorlatra annyi időt, amennyire csak szükséged van. Amikor úgy érzed, hogy minden gondolatodat és érzésedet el tudtad fogadni és szeretettel át tudtad ölelni magadban, akkor jöhet a következő lépés, ami pedig az
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez