Hogyan legyél boldog az egyedüllétben?
Annak megtanulása, hogyan legyünk boldogok egyedül, egy olyan folyamat, amelyen mindannyiunknak keresztül kell mennünk, függetlenül attól, hogy kapcsolatban vagyunk-e, vagy sem. Fontos, hogy képes legyél egyedül is időt tölteni, és élvezd a saját magad társaságát anélkül, hogy szükségét éreznéd annak, hogy állandóan más vegyenek körül.
Sokan egyenlőségjelet tesznek az egyedüllét és a magány érzése közé – holott ennek nem kellene így lennie. Ha elfogadod, hogy az egyedüllét közel sem magányosságot jelent, akkor felismered a benne rejlő potenciálokat és észre fogod venni, hogy mekkora lehetőség van most ezzel a kezedben ahhoz, hogy a személyiségfejlődéseddel foglalkozz.
De azt, hogy hogyan lehet az egyedüllétben boldognak lenni – akár párkapcsolat, barátok vagy család nélkül, akár emberekkel körülvéve, de szoros kapcsolatok nélkül – nem sokunknak tanítják. "A társadalmi kondicionálás befolyásolja azt, hogy az emberek hogyan látják a kapcsolatokat, mivel ez különösen a romantikus kapcsolatokkal összefüggő hiedelmeiket, attitűdjüket és viselkedésüket ez alakítja" - mondja a neves pszichiáter
Amikor valaki olyan környezetben nő fel, amely azt a mítoszt hirdeti, hogy a boldogságot csak kapcsolatokon keresztül lehet elérni, akkor bizony komoly önértékelési problémákkal fog szembenézni az egyedüllét során.
Egyszerűen szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy igenis lesznek időszakok, amikor csak magunkra számíthatunk, és ezzel nincs is semmi baj.
Ismerd meg önmagad jobban
Ahhoz, hogy egyedül tölthess időt, ki kell találnod, hogy mit szeretsz egyedül csinálni. Hagyj időt magadnak arra, hogy felfedezd mi tesz téged boldoggá, mi az ami érdekel, mi az, ami nem. Kerüld el az önbántó gondolatokat, mondatokat, mert ezek csak hátráltatnak és semmi értelme sincs.
Csinálj olyan dolgokat, melyek segítenek abban, hogy könnyebben kezeld a szorongást magadban. Válassz olyan tevékenységeket, melyek feltöltenek.
Alakíts ki egy élhető életteret
Ha egyedül élsz rengeteg lehetőséged van arra, hogy az otthonodat olyanná alakítsd, ahol tényleg szeretsz lenni. A saját mikrokörnyezetünk nagyon fontos. Éppen ezért ezt a dolgot semmiképp se halogasd.
Az otthonod téged tükröz, így fontos, hogy olyan legyen, ahol a legjobb számodra.
Ne másokhoz mérd magad
Az összehasonlítás az öröm tolvaja, tartja a mondás, és ez annyira igaz. A közösségi média sok jót kínálhat az életünknek, például lehetőséget, hogy kapcsolatban maradjunk azokkal a rokonokkal, barátokkal, akik távol élnek, vagy hogy inspirálódjunk. Ugyanakkor nagyon sok toxikus hatása is van, ennek egyike a másokkal való összehasonlítás.
Amikor másokhoz mérjük önmagunkat, vagy az elért eredményeinket, gyakran azt tapasztalhatjuk, hogy sehol sem tartunk hozzájuk képest. Ennek hatására, szorongás és rossz érzés fog el bennünket.
Persze, elméletben tudjuk, hogy értelmetlen összehasonlítani magunkat másokkal. Nem mindenkinek van ugyanaz a szám a bankszámláján, nem ugyanaz a nap 24 órája, vagy nem ugyanazok az erőforrások állnak rendelkezésére, akkor miért nézne ki ugyanúgy az életünk? Azt is tudjuk, hogy az emberek csak életük legjobb oldalát mutatják meg a közösségi médiában. Az Instagram pörgetése azonban azt a benyomást keltheti, hogy mindenki más jobban érzi magát, mint mi – még akkor is, ha azt gondoltuk, hogy jól vagyunk.
Tehát, ha szeretnéd megtanulni, hogyan legyél boldog egyedül, és rendszeresen használod a közösségi médiát, próbáld meg elkerülni, hogy másokhoz hasonlítsd magad. És ha ezt nehéznek találod, tarts egy kis szünetet a közösségi médiában, hogy újra hangolódj a saját életedre és mindenre, amit kínál.
Tedd önmagadat az első helyre
Itt a kiváló alkalom arra, hogy végre te legyél saját magadnak a legfontosabb. Ugye milyen nehéz is ez? Pedig az életben az egyik legfontosabb lecke megtanulni azt, hogy sosem szabad önmagunkat a fontossági sorrend végére helyezni, még akkor sem, ha hajlamosak vagyunk erre.
Szánj időt magadra, azt csináld mindig, amihez kedved van, mondj nem-et, ha éppen úgy esik jól és élvezd a saját magaddal eltöltött időt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez