Hogyan lehet a mérgező embereket távol tartani?
Hogyan lehet a mérgező embereket távol tartani? Ez sokunk fejében megfordul és a válasz az minden esetben a határaink meghúzásával lesz. Valószínüleg nem leszünk sok emberrel körülvéve ezek után, maximum kevés, de igaz emberrel, viszont lesz egy pajzsunk önmagunk előtt a mérgező emberek fullánkjaival szemben.
Ugyanis amint érzik, hogy nem láthatóak a gyenge pontjaink, visszakozni fognak. A pajzs által lezárjuk az energiakört és így nem kapnak semmilyen energiát tőlünk! Jó, de mi a különbség a pajzs és a falak felhúzása között?
Elég nagy különbség van a kettő között! Hiszen amikor láthatatlan pajzsot tartunk magunk elé, az egy adott szituációra vonatkozik, és az adott szituációra való reakciónkat fejezi ki, míg a falak felépítése elzár minket minden ingertől jótól és rossztól egyaránt semmilyen reakciót nem váltva ki belőlünk ezáltal. Ez utóbbi nem a legjobb megoldás, hiszen emberi interakciók során fejlődik az emberi természet és elme, így a falak felépítése nagy károkat okozhatnak. Míg ezzel szemben a pajzs, azaz a határaink meghúzása, lényegesen fontosabb eszköz.
Tanuljunk meg nem-et mondani annak minden árnyalatát próbálgassuk kifejezni, ez lesz a határok meghúzása. Sok esetben nem merünk nem-et mondani, mert így tanították és így az udvarias azonban ez már nem a legkorszerűbb tanítás. Azáltal, hogy kifejezzük valaki átlépett egy határt, sokat tudunk tanulni a másik emberről. A mondás is úgy tartja, hogy “Nemet mondok, és megmondom ki vagy!”. Sokan nem ismerik ezt a szót, szóval nem mondhatjuk azt, hogy könnyű úton indulunk el, viszont nagyon is építő jellegű lesz ránk nézve! Amíg nem erősödtünk meg eléggé, fárasztó folyamat lehet ez a hárítás, de idővel egyre könnyebbé fog válni. A mérgező emberek minden esetben a gyenge pontjaikra fognak menni, ezek elfedésében segít a láthatatlan pajzsunk. Az erősítést úgy tudjuk elérni, hogy több kellemetlen szituációban kiállunk önmagunkért asszertíven, amely a diplomatikus kommunikáció egyik alapja.
Természetesen vannak adott helyzetek, és emberek akikkel szemben az asszertivitás nem fog célt érni és helyette az erőteljes határozottság fogja elérni az adott célt! Ezek a bizonyos árnyalatai a nem-nek. Az asszertív kommunikáció tanulható és jól elsajátítható, azonban aki ellen ez a kommunikációs metódus nem alkalmazható, onnan nagyon gyorsan kereket kell oldanunk.
Mi is az asszertív kommunikáció és hogyan segíthet a határaink meghúzásában? Ez a kommunikációnak egy olyan típusa, amely egyensúlyra törekszik egy olyan fellobbanni készülő szituációban, ahol fontos a hosszú távú békesség. Kifejezzük őszintén, de tárgyilagosan saját igényeinket és szükségleteinket mások igényeinek a figyelembe vételével és arra törekszünk semlegesen, hogy megoldást találjunk úgy, hogy mindenkinek jó legyen. Normál esetben ez működni fog. Ahogy említettem a nem-et mondásnak lépcsőzetei vannak és az adott ember reakciójából következtethetünk idővel arra, melyik kommunikációs eszközt alkalmazzuk és arra is, hogy milyen emberrel állunk szemben. Sok esetben nem fog működni az erőteljes határozottságon kívül semmi más, viszont a semleges reakciónkat egy idő után el fogja unni a mérgező ember és unalmában magától tovább fog állni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez