Hol pihennek a kerékpárok a téli sportok közben?
A kerékpár szakszerű tárolásnak fontos szerepe van, állapotának megőrzéséhez. Néhány tipp, amivel jelentős szerviz költségeket tudunk spórolni.
Mindenkinek ismerős az érzés szerintem, útban van a bringa. Hová tegyük? Mindenki lehetőségei szerint próbálja elhelyezni a kerékpárt használaton kívül.
Lehetséges helyek:
- Garázs
- Lakás
- Kerti tároló
- Erkély
- Terasz
- Pince
- Szerszámos
- Fal
- Hulladék tároló
- Babakocsi tároló
- Szomszéd lakása
- Szülők családi háza
- Közös osztatlan tulajdonú terek: lépcsőház, udvar, körfolyosó
Ismerős a kifakadás: "Már megint nekimentem a hajtókarnak!", "Már megint olajos vagyok a lánctól", "Vidd már innen ezt a bringát..." , "Tedd ahová akarod csak ne ide!" ...sorolhatnánk még. Számtalan esetben méltatlan módon tárolják az amúgy is hiányosan karbantartott kerékpárokat. Szinte fáj a szívem, miket látok jobb sorsra érdemes kerékpárok "tárolásaként". Az idő nagy úr, az enyészet pedig gyorsabban rág, mint a kórság.
Szabadban tárolás: Ha kitesszük a szeretett bringát a hőingadozásnak és az UV sugaraknak, az sajnos árt a fém, gumi, műanyag elemeknek is. Mindenkinek ismerős, hogy a napon felejtett műanyag tárgyak pár éven belüli milyen jól elmorzsolódnak. Ez ellen nem lenne nagy munka egy kerékpár "garázs", vagyis takaró ponyva használata. A legjobbak szellőző anyaguk révén a lecsapódott párával nem korrodálják a kerékpárt, mert kiszellőztetik maguk alól a nedvességet. Ötletes, ha legalább az esőnek nem tesszük ki a kerékpárt vagy a közvetlen UV fénynek, mert ez is sokat számít. Bár a visszaverődött UV is károsít, de csak lassabban, mint a közvetlen sugarak. Hozzuk "tető alá" ha lehet a kerékpárunkat.
Sokat javít a túlélési esélyeken, ha felkészítjük tároláshoz a kerékpárt:
1. Kényelmesre fújt gumik típustól függően: 1-3-4 bar nyomásig ( kalkuláljunk, hogy napfény hatására a gumiban lévő levegő is kitágul, így a keréknyomás nőhet) fáradtabb gumi esetén szét is robbanhat a gumi. Elegendő a gumi oldalán feltüntetett minimumra fújni a kerekekeket tároláshoz.
2. Takaró ponyva használata.
3. A gumi elemek és a műanyag elemek lefújása szilikonnal. A fém elemek és a fényezés is kaphat, de ott a "zsírban" van eltéve a legjobb konzerválás.
4. Érdemes a szabadon futó bowdenszálakat vékonyan keményebb zsírral áttörölni, maradhat is rajta.
5. Minden esetben tisztán tegyük el a kerékpárt, mert a hólé, sólé és egyéb vegyi anyagok agresszívebben károsíthatják a kerékpárt.
6. Tisztításhoz használjunk langyos vizet, láncmosót, tisztító-zsíroldó spray-t.
7. Télen, mikor tároljuk a kerékpárt, kevesebb munka van a bringaszervízekben, így jobb árakon lehet rendbe rakatni, és így elcsomagolni a kerékpárt. Ha nincsen lehetőségünk télen is tekerni, tavaszra jól fog jönni, hogy rendben van.
8. Lehetőségeink szerint takarjuk le a kerékpárt akár a legjobb lélegző ponyvával is.
Amennyiben szabadon tároljuk a kerékpárt, de tető alatt:
1. A fentebb említett ápolást csinálhatjuk a kitettségnek megfelelően.
Beltéri tárolás esetén:
1. Meg kell különböztetnünk ezen belül is temperált, tehát garázs szintű helyiségeket, tárolókat.
2. Vagy lakás szintű fűtött tereket.
Hová tegyük a kerékpárt? Mi tartja ott? Hogyan nincsen útban?
1. Itt jönnek a mai praktikus megoldások: bringalift, bringoli (ahogy mi csúfoljuk pl. a bringa és fregoli házasításaként), fali kampók, lehajtható konzolok, stb.
2. A bringalift a födém alá tudja rögzíteni a kerékpárt a kívánt magasságba: Jól jöhet nagyob belmagasságú lakásokban, terekben, de a motorháztető felett a garázsba is elférnek a kerékpárok. Előnyös az automata féknek köszönhetően kerékpárszervíz-állvány helyett is, hiszen a kerékpárt szereléshez és tisztításhoz a kívánt magasságban meg is tudjuk állítani vele. Ülve, állva is kényelmes lehet, ha kézre esik a gép és nem kell mellette térdelve bújkálni a váltóhoz.
3. Az első kerékkel rögzített álló helyzetű tárolás praktikus lakáson belül is, hiszen a szekrény mellett elfér a kerékpárunk, kevés helyet foglalva a lakásunk hasznos alapterületéből
4. A lehajtható fali konzolok, polcos tárolók lakásban tárolóban és garázsban is előnyösek, hiszen ha a kerékpár nincsen a tárolón, akkor fel-le-be lehet hajtani őket így nem akadunk beléjük közlekedve.
Erre mindre nincsen szükségünk ha összecsukható kerékpárt választotunk: Birdy, Mobiky a jobb típusok és márkák.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez