Hozd egyensúlyba a munkád és az életed
Egy tökéletes világban a karriernek és a családnak egyensúlyban kellene lennie. De számunkra, így a válság után, ez az elképzelés rendkívül időszerűtlennek tűnik.
Legtöbbünk stresszesebben dolgozik, és a munka rátelepszik az estékre, hétvégékre is. És ez így van mindenhol a világon. Egy észak-amerikai munkavállalói véleményeket elemző felmérés azt találta, hogy a válaszadók 87 százaléka szerint a munka-élet egyensúlyának hiánya negatív hatást gyakorol az egészségükre. Ebből is látszik, hogy a munka és élet egyensúlya egy mítosz – legalábbis abban az értelemben, ahogyan a legtöbben értjük. Egyszerűen nem létezik. Sokak számára soha nem is létezett. De ha megérted a saját ritmusodat és az életed időszakainak megfelelően tervezel, valamint megfogadod az alábbi 7 jó tanácsot, akkor az életed szenvedélyesebbé, produktívabbá és boldogabbá válhat minden értelemben.
1. Fókuszálj a célkitűzésre és a szenvedélyedre. Való igaz, hogy munka és élet egyensúlya olyan téma, amely sokakat foglalkoztat. De a tökéletesen kiegyensúlyozott élet egyúttal tökéletesen lagymatag is. Mit gondolsz, mennyire kiegyensúlyozott Bono élete, amikor a U2 turnézik? Vagy egy versenyre készülő olimpikoné? Valószínűleg nem túlzottan, viszont a szenvedélyük és célkitűzésük arra sarkallja őket, hogy keményebben és többet dolgozzanak, miközben nagyobb örömre és elégedettségre lelnek a munkában és az életben is. Ha a célod az, hogy elérd a tökéletes munka-élet egyensúlyt, akkor folyton csalódott leszel; ha viszont minden napba szenvedélyesen és céltudatosan vágsz bele, akkor akár egy fontos prezentáció előkészítésén dolgozol hosszasan, akár a gyerekekkel maradsz fenn késő estig, hogy segíts az iskolai feladatokban, örömet és boldogságot fogsz találni abban, amit éppen csinálsz.
Sokkal magabiztosabb leszel, ha nem azon aggódsz folyton, hogy elvesztheted az egyensúlyt
2. Gondolkodj nagyobb távlatokban. Ahelyett, hogy a mindennapos munkádról és életedről töprengnél, tekints rájuk egészként. Tavaly hányszor utaztatok el a családdal? Voltak olyan hetek vagy hónapok, amikor aztán különösen sokat dolgoztál? Akadt idő, amikor kisebb volt a hajtás? Lehet, hogy ha így nézed, kiderül: igenis kiegyensúlyozott volt az életed. Vagy éppen felismered: a következő évben változtatnod kell a dolgokon. Gyakorlatilag lehetetlen elérni a teljes egyensúlyt életed minden napján. Ahelyett, hogy beleőrülnél a mindennapos egyensúly hajszolásába, tekints rá az életedre heti, havi és éves távlatban. Tervezd meg a kemény munka, a feltöltődés, a megújulás, a játék idejét, ahogy a családdal és barátokkal töltött időt is.
3. Tanuld ki a cég munkamenetének „évszakait” A legtöbb vállalat úgy működik, mint a természetben az évszakok. Vannak mozgalmas és kevésbé mozgalmas időszakaik. Ezeket az időszakokat tekintetbe véve könnyebben megtervezheted a munkahelyi és az otthoni életed alakulását. És nem csak a vakáció tervezésekor, hanem a napi munkaórák terén is. A nyugis időszakban nem gond, ha mindennap egy kicsit korábban lelépsz, ha tudod, hogy úgyis hosszasan bent leszel, amint beköszönt a mozgalmas évszak.
4. Gondolj a családod „évszakaira” is. Mindent persze nem lehet a munkarendre alapozni. Vannak időszakok, amikor a családodnak nagyobb szüksége van rád, mint bárki másnak: amikor kisbabátok születik, amikor a gyerek iskolába megy, vagy ha idős szülőd szükséghelyzetbe kerül, és gondoskodásodra szorul. Ilyenkor előtérbe akarod helyezni a családodat, és pótolni a munkát, amikor tudod. Ahogy a munkád esetében, úgy itt is tervezni tudsz az ilyen időszakok némelyikével, más mozgalmas évszakok viszont – mint amilyen egy beteg szülő – váratlanul köszöntenek be. Készen kell állnod az alkalmazkodásra. Ott kell lenned, ahol szükség van rád. Ha ilyenkor a munka miatt aggódsz, vigasztaljon az a tudat, hogy lesz olyan időszak, amikor jobban nekifekhetsz a melónak.
5. Alapozd meg a céges kredited. Amikor bent az kell, hogy igazán odatedd magad, akkor tedd oda. Így aztán amikor lassítanod kell az ütemet, vagy szabadságra van szükséged, hajlani fognak a megállapodásra. Ha önként és dalolva elfogadod a nehéz projekt vagy ügyfél jelentette kihívást, vagy a hosszú munkanapot egy fontos határidő betartása érdekében, azzal betétet gyűjtesz a vállalat „kemény munkás” számláján. Amikor pedig ki kell venned a betétből akár egy családi vészhelyzet, akár a jól megérdemelt szabadság miatt, akkor lesz bőven kredited, és a feletteseid nem fogják rossz néven venni, ha időt kérsz.
6. Amikor dolgozol, dobj be mindent. Bármit csinálsz, a munkádat teljes erőbedobással végezd. Ne panaszkodj – a pozitív hozzáállással messzire jutsz. És ne érezz bűntudatot, amiért nem vagy otthon. A bűntudat gyötrődéshez és gyenge teljesítményhez vezet a munkában, és boldogtalansághoz otthon. Adj bele mindent a kemény munka időszakában, miközben eltervezed a pihenés és feltöltődés időszakát. Ha odateszed magad a melóban, nem fogsz kísértést érezni arra, hogy folyton az órádat nézd, vagyis sikeresebb leszel bent, miközben elégedettebb leszel otthon.
Nincs az az előléptetés, ami többet érne ennél
7. Amikor otthon vagy, felejts el minden mást. Vesd bele magad a mindennél értékesebb családi kapcsolatokba. A családdal töltött időt ne töltsd azzal, hogy a munkán töprengsz, vagy épp a tévé és a számítógép előtt bambulsz. Nem az a lényeges, mennyi időt töltünk a családunkkal, hanem az, hogy mennyire vagyunk jelen abban az időben. Úgyhogy amikor a családod időszakát éled, ne nézegesd állandóan a telefonodat. Vacsora közben ne vedd fel a hívást, ha munkaügyben keresnek. Szenteld magad a családodnak, amennyire csak lehet. Azt az időt, amit egy hajtós szakaszban nem tudnál velük tölteni, fordítsd arra, hogy valami különlegeset csináljatok. Olvass fel esténként a gyereknek, vagy vidd el a családod egy hétvégi meglepetés kirándulásra. Ritmusod megértésével, az évszakaid szerinti tervezéssel és életvezetéssel lehet, hogy nem éred el a tökéletes munka-élet egyensúlyt, de olyan életet teremthetsz magadnak, ami szenvedélyesebb, produktívabb és boldogabb minden értelemben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez