Igénytelen növények a fürdődben
Imádják a sötétet, a párát és ha nézhetnek, miközben tusolsz.
Aki szereti a növényeket, az minden szobába szeretne legalább egyet. Persze a fürdőben is jól mutatna egy kis élő zöld, de kevés faj bírja a mellékhelyiségben uralkodó körülményeket. Most bemutatunk két példányt, akik otthon érzik magukat itt is.
Vízipálma
A vízipálma (cyperus alternifolius) a perjevirágúak rendjébe és a palkafélék családjába tartozó faj. Egyes fajok elérhetik akár az 5 métert is, de a szobanövényként elterjedt vízipálma kb. 50-100 cm. Három élű száruk végén a levelek körkőrösen helyezkednek el és elérhetik a 25 cm hosszúságot. Többnyire tavasszal hozza fehér-sárgás virágait, de néha csaknem egész évben képes virágot viselni. Madagaszkáron őshonos és Afrika keleti részén is előfordul. Lefolyástalan teknőkben, patakok mentén nő. Gyökérzetét állandóan víz borítja.
Az egyszerű gondozás és a csekély igényei miatt széles körben elterjedt szobanövénnyé vált. Sok vizet használ el, így javítja a helyiség klímáját. Ugyanakkor az egyébként is nedves lakásban, ahol esetleg még penész is van a falon, nem ajánlott a növény tartása. Érdemes évente (tavasszal) átültetni tápanyagban gazdag, tőzeggel és folyami homokkal kevert talajba. Nem csupán dekoratív szobanövényként használják, hanem kedvelt elem az akvarisztikában is fedetlen akváriumoknál. A szár vége ilyenkor lógjon ki az akváriumból. Valamint kedvelt kerti-tó peremére ültetett növény. Télen vagy be kell hozni, vagy folyamatosan annyit kell szaporítani, hogy szobanövényként is legyen bőven, amelyekből pótolni lehet az évről évre elfagyott egyedeket.
Figyelj oda!
Nedvesség: Tartsd folyamatosan, egyenletesen nedvesen a talajt. A földet ne hagyd kiszáradni. Több centi víz is nyugodtan állhat a talaján.
Hőmérséklet: 15-25 °C, télen legalább 10 °C.
Fény: Fényigényes. Németországban elviseli akár a közvetlen napfényt is, de Magyarországon ajánlott félárnyékos helyre ültetni.
Talaj: a tápanyag gazdag, humuszos, pH: semleges talajt kedveli.
Trágyázás: Elsősorban tavasszal hatásos segíteni növekedését egy kis kerti komposzttal vagy valamilyen tőzeg tartalmú szubsztrátummal. Majd a nyár folyamán lehet kéthetente valami jó tápoldattal kényeztetni.
Fehérszélű sárkányfa
A szerencsebambusznak is nevezett növény (dracaena sanderiana) egyáltalán nem bambusz, hanem a spárgafélék családjának sárkányfa nemzetségébe tartozó növényfaj, az úgynevezett cserjeszerű dracénák egyike. Dísznövényként Európában is sok lakásban nevelik, méghozzá nem földbe ültetve, hanem vízkultúrában vázában, illetve akváriumban, gyakran díszhalakkal (például sziámi harcoshallal) együtt. Tartása egyszerű, csak a vizet kell alatta rendszeresen cserélni. Az elpárolgott vízmennyiséget elég hetente, állott vízzel pótolni, teljes vízcsere csak 3-4 hetenként kell.
A fehérszélű sárkányfát az állatoktól távol kell tartanod, mert mérgező. Viszont a kínai hagyományban szerencsehozónak számít, a feng shui szívesen alkalmazza.
Figyelj oda!
Nedvesség: rendszeres öntözést és vízpermetet igényel, a víz minőségére azonban igen érzékeny. A klóros csapvíztől levelei hamar megsárgulnak, majd lehullanak.
Hőmérséklet: a hőmérsékletet télen se engedd 17 °C alá süllyedni, mert a hűvösben elpusztulhat.
Fény: szereti az tlagos meleget, a jó megvilágítást, de a tűző napot rosszul viseli.
Talaj: Földbe ültetve elveszti a bambuszhoz hasonló kinézetét, és a többi sárkányfához hasonló, tömött levélrozettás alakot ölt. (Amint erre hivatalos fajneve is utal, az ilyen növény leveleinek szélén fehér sáv fut végig.)
Trágyázás: Az önállóan (halak nélkül) nevelt szerencsebambusz vizéhez célszerű tápoldatot is adagolni (a cserepes növények öntözéséhez javasolt mennyiség negyedét).
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez