Így alakulhat át a magyar médiapiac
Ki veszi meg a Sanomát? És a TV2-t? Mi köze ehhez a jobboldali médiabirodalomnak és mi lesz az Axel Springer és a Ringier fúziója után?
Alapos összegző cikket tett közzé a HVG a hazai médiapiac lehetséges átalakulásáról, illetve ennek az átalakulásnak különböző eshetőségeit is sorra veszi az írás. A cikkben szó esik arról a találkozóról, amely hazai médiás vezetők részvételével zajlott, ami után a Magyar Nemzet szerzővel nem jelölt cikket közölt, majd a Fidesz nekiment a Sanomának, amire annak vezérigazgatója, Szabó György reagált is.
A cikk egyébként cáfolja a Nemzet állításait, a megkérdezettek szerint a találkozón épelméjű vezetők ültek, fel sem merülhetett olyasmi, hogy például az egyetlen országos kereskedelmi rádióban, a Nyerges Zsolt érdekeltségében lévő Class FM-en ne helyezzenek el hirdetést.
A HVG cikke nagyon sok eshetőséget taglal, ezek között van az is, hogy a Sanoma elleni támadás is egy olyan gyengítő lépés lehetett, amellyel az egyre több információ szerint eladásra szánt médiavállalat árát szeretné csökkenteni a kormányoldal, hogy ezzel nagyobb esély legyen a Fidesz-közelinek tartott médiabirodalom, a Simicska Lajos–Nyerges Zsolt–Fonyó Károly trió portfolójának bővítésére a Sanoma esetleges egészének vagy egyes részeinek megvételével. Amire a cikk szerint lenne igény, mert például mérvadó online felülete még nincs a jobboldalnak.
Ahogyan országos kereskedelmi tévéje sincs, ami pedig már egy másik cég, a TV2 szintén feltételezett eladási szándékához kapcsolódik, amellyel kapcsolatban a HVG úgy tudja, ketten tettek ajánlatot: a Viasatot is működtető Modern Time Group (MTG) és a Nyerges Zsolt tulajdonában álló Infocenter.hu. A cikk szerint előbbi kínált nagyobb vételárat a csatornáért, miközben egyesek szerint még a miniszterelnök is azért lobbizik, hogy ne az MTG vegye meg a TV2-t. A nagyobb vételárat viszont azért volna hajlandó kifizetni az MTG, mert a nagy tévék kábelcsatorna-indítási joga erősen gyengítette az itthoni pozícióit, és ha elbukja az üzletet, akár ki is vonulhat az országból.
A HVG alapos cikkében ezen kívül szó esik még a jövőbeli Ringier-Axel Springer fúzióról is, illetve annak egy érdekes aspektusáról, mely szerint a fúzióhoz vezető út az Axel Springer portfoliójának jelentős megnyirbálása, azaz többek között a vidéki napilapok feltételezett eladása lenne a Vienna Capital Partners (VCP) nevű befektetőcégnek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez