Javítsd a párkapcsolatod azáltal, hogy csökkented az ingereket a mindennapokban
Észrevetted, hogy néha semmi nem kell ahhoz, hogy ideges legyél, vagy félj valamitől? Látszólag semmi. Azért érzed így, mert nem jut el az adott inger a tudatos szintre. Naponta több ezer olyan inger ér bennünket, amelyet érzékelünk, észlelünk. Vannak, amik szabályozatlanul érnek bennünket, ami ellen nem tehetünk semmit, például az időjárás, és vannak, amit mi magunk vállalunk, például a közösségi média használata.
A jövőben az az ember fog tudni minőségben létezni, pláne érvényesülni, aki meg tudja szűrni ezeket az ingereket. A mindennapok lassítása és az ingerek csökkentése nemcsak a jóllétedre, hanem a párkapcsolatodra is pozitív hatással lehet. Amikor kevésbé vagyunk túlterheltek, több időt és figyelmet tudunk szentelni partnerünknek.
Hogy mi az a négy pillér, amire támaszkodhatsz a kapcsolatodban, ingyenesen letölthető
Ami biztos, hogy egyik legfontosabb tényező a minőségi idő eltöltése. Mára az emberek elfelejtettek kapcsolódni. Másokkal is, a természettel is és magukkal is. Ez volt a közösségi média legnagyobb „sikere”. Hiszen a magányos ember többször fél, többször bizonytalan, ezáltal jobban megfogható az érzelmi igényeinél fogva. A magányos ember többször lóg a közösségi médián, ezért hatékonyabbá válnak a reklámok, amin az adott fórum rengeteg pénzt keres. A magány így változik árucikké.
Amikor lassítunk, több lehetőségünk van arra, hogy valóban jelen legyünk. A barátainkkal, a párunkkal töltött idő, mint egy közös séta, egy hosszú beszélgetés vagy közös főzés mind olyan tevékenységek, amelyek erősítik a kötődést és segítenek jobban megérteni egymást. Ez pedig köztudott, hogy dopamint termel, ami csökkenti a félelmet és szorongást.
A lassítás segíthet abban is, hogy türelmesebbek és megértőbbek legyünk. Amikor nem rohanunk állandóan, könnyebben tudunk odafigyelni a párunk érzéseire és szükségleteire. Ez a fajta empátia és figyelmesség alapvető a harmonikus kapcsolatok fenntartásában.
Tudományos kutatások is alátámasztják a lassítás pozitív hatásait a párkapcsolatokra. Egy 2015-ben a Journal of Marriage and Family-ban megjelent tanulmány szerint a bizonyos jelenléti technikák gyakorlása javítja a párkapcsolati elégedettséget és csökkenti a konfliktusok gyakoriságát. Egy másik kutatás, amelyet a Mindfullness folyóiratban publikáltak, azt találta, hogy a tudatos jelenlét gyakorlása növeli a párkapcsolati intimitást és elégedettséget.
Végül, ha a mindennapokban lassítani szeretnél, de nem tudod még, hogyan. Ha a pszicho-edukációban már jó vagy, de a gyakorlatba nem sikerült még átültetni, kérj tanácsot és fordulj egy számodra szimpatikus szakemberhez.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez