Kerékpár Rúlz
Itt a tavasz és a kerékpárszezon. Mielőtt még kitoljuk a bringát a kertkapun, jó ha tisztázzuk milyen felszerelésekkel is kell ellátni a kétkerekűt, azelőtt hogy a forgalomba mennénk és a rend őre a sarkon egy ötezres csekk kíséretében felvilágosít minket, ezekről a nagyon is fontos tudnivalókról.
Remegő ujjakkal pörgeted az időjárás appot, mikor lesz egy esőmentes óra, amikor végre meghajthatod a bicajt? Jó pap holtig tanul, kicsit vegyük át, mik a kötelező tartozékok, amiket a jó a gazda gondosságával eljárva és későbbi helyszíni bírság hegyek elkerülése végett jobb ha beszerzel, illetve azokkal felvértezed kétkerekű jószágodat mielőtt útnak indulsz.
A jogszabály ami mérnöki pontossággal taglalja a szükséges felszerelések körét, a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet becenevet kapta anno. Elég csúnya dolgok vannak benne, senkinek sem ajánlom, hogy unalmas perceiben ezt olvasgassa. Cenzúra nélkül lássuk mit ír elő a jogszabály:
A kerékpárt fel kell szerelni,
a, két, egymástól függetlenül működtethető, száraz és nedves időben egyaránt hatásos fékszerkezettel, amelyek közül az egyik az első, a másik a hátsó kerékre hat,
b) hangjelző berendezéssel, amely csak csengőhangot adhat,
c) egy előre fehér vagy kadmiumsárga fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható lámpával,
d) egy hátra piros fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható helyzetjelző lámpával,
e) elől egy fehér, hátul egy vagy két piros színű, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú fényvisszaverővel, és
f) legalább az első keréken, legalább 2 db, egy átmérő mentén elhelyezett borostyánsárga színű, mindkét oldal felé hatásos oldalsó fényvisszaverővel (küllőprizmával). (2) Az (1) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott világító berendezés elhelyezhető a kerékpárt hajtó személyen is. A világító berendezések által kibocsátott fény villogó üzemmódú is lehet.
Elsőre lehet megriadunk a listától, de azért ragaszkodom a szöveghűséghez ennél a témánál, mert hajlamosak vagyunk a baráti beszélgetésben a mások által fejből lökött félig az szabályokat készpénznek venni. A fentiek után viszont remélem senki nem marad kétségek között, mit is fog nézni a "biztos Úr" a nyári ellenőrzések során, amikor leint minket a kerékpárútra kisétálva.
Jó hajtást és persze vigyázzunk az autósokra, hisz fáj, ha átmennek rajtunk...
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez