Kona ilyen jó még nem volt! – Hyundai Kona Electric teszt III.rész
A flotta első elektromos szabadidő-autója! Meg kellett csípnem magam ahhoz, hogy észhez térjek és rájöjjek, ez nem álom, hanem valóság!
Az emberek fejében szinte még ideje sem volt rögződnie annak, hogy a Hyundai már egy új szegmensben is jelen van, ami nem más, mint a kompakt crossovereké. Az igen nagy népszerűségnek örvendő, Kona elnevezésű modelljüket 2017-ben mutatták be és már abban az évben el is készült a gyártásra kész verzió. Amennyire friss a köztudatban az elektromos meghajtású Kona, olyannyira számít újdonságnak a MOL Limo flottájában!
A Kona a portugáloknál „Kauai” néven terjedt el, ami megmosolyogtat, hiszen ez egyben egy valóságos sziget, amely Hawaii-hoz tartozik. A kínaiak „Encino”-ként tartják számon.
Az e Kona, vagyis a Kona Electric hulláma az idei évben ért el Európába és amellett, hogy egy várva-várt villanyautó volt, a MOL Limósok is elsők közt újították be őket! Nem okozott csalódást, közkedveltségéhez nagyban hozzátesz az is, hogy olyan hatótávval (is) büszkélkedhet, amit eddig szinte csak a Teslák tudtak teljesíteni. Ahogyan azt a címben leírtam, Kona ilyen jó még nem volt, vagyis emelem kalapom a dél-koreaiak előtt! A Kona rengeteg robbanómotoros verzióját volt szerencsém kipróbálni régebben, de azt kell mondjam, létjogosultsága igazán csak az elektromos meghajtásban rejlik. Tényleg nagyon eltalálták!
Külsőre természetesen nem sokban tér el a belsőégésű motoros Konától, a hűtőmaszkot viszont nem érdemes keresni rajta. Ezenkívül minden más a helyén maradt, az elektromos picivel hosszabbra és magasabbra sikeredett, 4,165 mm helyett 4,180-ra nőtt. Fogalmam sincs, hogy mások fejében miféle vizuális gondolatokat indít útjára a Kona és a Kona Electric, de szerintem akár testvérek is lehetnének az új Nissan Juke-al. Legalább is arcra. Szélessége 1,800 mm, magassága 1,570 mm. A bekerült lítiumion-akkumulátor felért egy hízókúrával, így lett 1,535 kg az önsúly. A 64 kWh-s akkupakk esetében ez 1,685 kg-ot jelent.
A Kona Electric tett róla, hogy már bepattanásom első pillanatában máshol érezzem magam. A túlvilágba repített, amikor pedig elindultam vele, akkor aztán pláne! Az egyik furcsa mániám, hogy imádom az újautók illatát, ezért aztán muszáj volt rengetegszer „kölcsönkérnem” a Konát a MOL Limótól. A Hyundai rengeteg felszereltségi szintet tett elérhetővé a modell esetében a vásárlók számára: a Starttal kezdődik a dolog, majd jön a Premium Edition 39 és 64 kWh-s akkucsomagokkal, aztán a Style Edition, majd az Executive Edition-nel ér véget.
Rengeteg előrendelést fogadott a vállalat, voltak olyan szerencsések, akik már az év elején sikeresen kézhez kapták elektromos szabadidő-autójukat. Aztán jött ez a fránya vírus, ami lelassította a kiszállítás folyamatát, így el tudom képzelni, hogy még mindig vannak, akik csodával várják, hogy használhassák ezt a nagyszerű járművet.
A beltér egyszerre letisztult, de mégis mutatós. Nincs túlbonyolítva, túlgondolva, imádtam a gombok kattanását és azt, hogy végre nem kell mindent kizárólag érintőfelületen kezelni, hanem érezhettem a fizikai vezérlők és az ujjbegyem kapcsolatát. A kardánalagút kitűnő magasságban van, nem is lehetne jobb helyen. Kényelmesen rá tudtam helyezni vezetés közben a könyökömet. A két pohártartó feletti kis tárolórekesz olyan finoman nyílt, hogy muszáj volt újra és újra kipróbálnom, mert jól esett, hogy ugyan nem prémiumautóban ültem, mégis minőségi anyagok vettek körül. A tároló nem mellesleg egy USB portnak, egy AUX kábelnek és egy indukciós töltőnek ad otthont.
Nem is gondolná az ember, mi minden rejlik a kis téglalap alakú fedél alatt! Ami meglepetést okozott, az az automataváltó hiánya, a kapcsoló helyét ugyanis dedikált gombok vették át. Ez nem jelentett problémát, sőt, inkább csak nevettem magamon, amikor D-ből R-be váltásnál nem figyeltem oda és a levegőben kerestem a kezemmel a kart. A középkonzol két szellőzője alá kerültek a klímavezérlő gombok. Mivel nyakunkon a tél, (már megint?!) fontos tudni, hogy a Kona Electric ülésfűtést is kínál, így, ha már a beülést követő első percekben aktiválod, biztos lehetsz benne, hogy a jármű gondoskodik róla, hogy minél kevesebb ideig dideregj.
Vezetési üzemmódok tekintetében Eco, Comfort és Sport közül lehet választani a hangulatunknak megfelelően. Eco módban egyébként zöldre vált a műszerfal, Comfortban marad a kék, Sportban pedig piros. Jópofa ez a funkció, az én hibrid autómnál is hasonlóképpen működik. A multifunkciós kormány és a középkonzol kijelzője a hagyományos Konából már ismert. Esetemben magára vonzotta figyelmemet a digitális műszerfal, ahol a hatótáv mellett a jármű töltöttségét, a vezetéstámogató funkciók felvillanását és a fogyasztást is lehet látni. A 26 kWh-s akkumulátor 8,5 kWh/100km-es átlagfogyasztást eredményez.
Az aktív sávtartó rendszerrel kifejezetten meg voltam elégedve, olyan útszakaszon, ahol szép volt a felfestés, nagyon szépen követte a kanyarokat. A Kona Electric futóműve szerintem zseniális, finoman veszi az úthibákat, viszont az igénytelenül lerakott csatornafedelek kifognak rajta. A 17 colos kerekek is futurisztikus formát öltöttek, csakúgy, mint a jármű teljes orra.
Öt személy kimondottan kényelmesen elfér a Kona Electric-ben. A lábtérre nem lehet panasz sem elöl sem hátul, a csomagtartó kapacitására pedig főként nem: az ülések előre döntésével 332 literről 1,143-ra bővíthető a térfogat. Egyéb tárolórekeszekben sincs hiány, kezdve a könyöklőtől a kesztyűtartón át az ajtópanelekbe is bőven lehet mit pakolni.
Alapvetően ha egyedül utazom, hátizsákomat az anyósülésre szoktam helyezni, ha pedig társaságom van, muszáj vagyok a hátsó ülésre tenni. A könyöklőről nem gondoltam volna, hogy képes lesz orvosolni ezt a problémát, viszont egészen könnyen bele tudtam helyezni a kis táskám, majd le is tudtam csukni, így sehol, senkit nem zavart.
A Hyundai elektromos szabadidő-autóját 95 forint/perctől bérelheted ki a MOL Limo alkalmazásán keresztül.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez