Közép-Európa egyedülálló attrakciója lehetne a budapesti delfinárium - beszélgetés Farkasdi Thomasszal, a Tropicarium tulajdonosával
A Tropicarium már 17 éve nyitotta meg a kapuit a fővárosban, és talán még mind emlékszünk, hogy milyen hihetetlen volt indulásakor elképzelni, hogy egy bevásárlóközpontban igazi cápák úszkálnak. Mindez természetesen azóta sem veszített varázsából, sőt, a Tropicarium ügyvezető igazgatója, Farkasdi Thomas célja, hogy a látogatók mindig találkozzanak valamilyen újdonsággal. Az indulásról, az azóta eltelt évekről és a jövőbeni tervekről kérdeztük!
A Tropicarium 2000 óta működik Budapesten, és mind a mai napig egyedülálló a maga nemében. Honnan jött az ötlet egy egzotikus állatokat felvonultató létesítmény magyarországi nyitásához? Valóra vált mindaz, amit a kezdetekkor megálmodtál?
Svédországban nőttem fel, ugyanis ott éltünk a családommal. Szüleim, Farkasdi Károly és Farkasdi Margit, 1964-ben Svédországba költöztek, ahol 1972-ben nyitottak egy állatkereskedést. A 70’-es és 80’-as években 36 ideiglenes kiállítást rendeztek szerte Svédországban. 1988-ban a család Orlandóba a Seaworld-be utazott, ahol Farkasdi Károly kedvet kapott egy hasonló intézmény létrehozásához. 1990-ben Farkasdi Károly Svédországban megnyitotta az első Tropicariumot (tropicairum.se), amit azóta Farkasdi Károly fia Farkasdi Stefan vezet és üzemeltet sikeresen.
A budapesti Tropicarium 2000 májusában, másfél éves kemény munka után nyitotta meg kapuit, az első évben a hatalmas érdeklődést követően 1 millió látogatója volt. Ez természetesen minden várakozásunkat felülmúlta, és lendületet adott ahhoz, hogy folyamatosan jobbá és izgalmasabbá váljunk. Ennek köszönhetően évenként 380 000-439 010 látogató fordul meg az állatkertünkben. Ebben az évben úgy tűnik rekord számú látogatót fogadunk, melynek egyébként 30-40%-át külföldről érkező vendégek teszik ki, akik jellemzően a szomszédos, kelet-közép európai országokból érkeznek. Az ország leglátogatottabb privát intézménye a Tropicarium.
Egész életed során fontos szerepet játszottak az állatok, vagy a munkád hozott össze velük?
Kicsi korom óta körül vagyok véve állatokkal. A gyerekkoromat egy állatkereskedésben töltöttem, iskola után rendszeresen oda mentem, mivel a családunk üzemeltette azt. Így számomra teljesen magától értetődő volt, hogyha felnövök, akkor is szeretnék állatokkal dolgozni. Mindez valóra is vált, ugyanis a nyolc teremből álló létesítményünkben a hazai vizek, a trópusi édes- és brakkvizek, tengerek-óceánok és a trópusi esőerdők élővilága is megtalálható. Így talán meg tudom mutatni az embereknek azt, hogy miért szeretek állatokkal foglalkozni, illetve olyan élőlényeket láthatnak és ezáltal olyan élményekkel térhetnek haza, amelyekre más körülmények között elképzelhető, hogy nem lenne lehetőségük.
Svédországban nőttél fel. Mi az, ami leginkább a hasznodra van a munkád során a svéd mentalitásból? Mit gondolsz mi az, amit érdemes lenne eltanulnunk a svédektől?
Szerintem a munkamorál az, ami teljesen másként működik, és véleményem szerint hatékonyabb Svédországban, mint Magyarországon. A nyolc óra munkaidőt ott ténylegesen kitöltik, 100%-ban hasznos munkával. Ezt integráltam a Tropicariumba, ahol jól működik ez a hozzáállás.
Mit gondolsz, mi a Tropicarium igazi különlegessége, melynek köszönhetően már több mint másfél évtizede működik, és még mind a mai napig tartogat újdonságokat kicsik és nagyok számára?
Az országban a Tropicarium volt az első intézmény, ami a tengerek világát mutatta be a közönségnek, elérhető áron. Nem kell elutazni távoli országokba, hogy megláthassák ezt a különleges vízalatti világot. Arról nem is beszélve, hogy ha valaki ma el is utazik és elmegy búvárkodni, nehezen láthat cápákat, ugyanis a többségüket már elpusztították, leginkább a cápauszony leves miatt.
A magyarországi állatkertek egyre színvonalasabbak, és a magán állatkertekből is évről évre több van. Mi az a plusz, amit a látogatók a Tropicariumtól kaphatnak?
A Tropicarium még mind a mai napig egyedülálló a maga nemében. Állatkertünk bemutatja az édesvizek halvilágát, beleértve a hazai faunát is, a trópusok élővilágát és a tengerek hihetetlen fajgazdagságát is. A több száz állatfaj 8 teremben csodálható meg, olyan kivételes lehetőségekkel, mint a rájasimogatás és a trópusi eső.
a delfinek már fogságban születnek, ezért nem lehet őket szabadon engedni, ugyanis ott elpusztulnának
Melyik a Tropicarium legérdekesebb, közönség által leginkább kedvelt attrakciója?
A szabadtéri medence azért különösen érdekes, mert az egyes évszakokban más és más arcát mutatja. A gyermekek nagy kedvence a rájasimogató, itt sekély akváriumban akár meg is lehet érinteni ezeket a cápákkal rokon, különleges formájú halakat. Illetve érdemes tudni, hogy képzett búvárok számára a cápákkal való merülés is lehetséges a Tropicariumban. Képzett búvárok minden csütörtökön látványetetést tartanak, ahol kézből adják a táplálékot a cápáknak.
Milyen terveitek vannak a jövőre nézve, milyen újdonságokkal készültök a látogatóitok számára?
A cápás akvárium nagy sikerére való tekintettel szeretnénk ismét nagyot „álmodni", így Európa legnagyobb és legelismertebb delfináriumával, a holland Dolfinarium Harderwijk-kal működünk együtt annak érdekében, hogy mind az állatok, mind az emberek számára egy európai színvonalú létesítmény épülhessen fel Budapesten. Már évek óta folyamatosan erősödik bennem az érzés, hogy itt Budapesten, illetve Magyarországon hiány van igazi, szórakoztató attrakciókban. Meggyőződésem, hogy van egy betöltendő űr, ugyanis kifejezetten nagy igény lenne rá mind a hazai, mind a külföldi látogatók részéről. Sajnos az emberek egy része tiltakozik a delfinek bemutatása ellen, azonban mindenkinek meg kell értenie, hogy ezek a delfinek már fogságban születnek, ezért nem lehet őket szabadon engedni, ugyanis ott elpusztulnának, mert nem tudnak vadászni. Európába már tilos vadon befogott delfineket behozni, így egy állandó állomány él itt, ez kb. 250 egyedet jelent. Ezeknek a delfineknek az utódait fogadnánk be a jövőbeni delfináriumba, ami reményeink szerint európai viszonylatban is az élvonalba fog tartozni, méretét és minőségét tekintve is. A Budapesthez legközelebb eső delfinárium Nürnbergben van, ami 750 km-t jelent, a többi pedig még ennél is sokkal messzebb található. Úgy gondolom, hogy Közép-Európában egyedülálló lehetne a budapesti delfinárium, ami kiemelt terveim között szerepel, remélem hamarosan meg is fog valósulni és ez a sikeres projekt európai viszonylatban is az élvonalba fog tartozni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez