Különleges avantgárd borkóstoló
A Lajvér Avantgarde Pincészet bemutatkozó rendezvényének stílusa hűen tükrözte azt a szemléletet, amit a szekszárdi pincészet képviseli kíván.
A Mix Club modern eleganciája, a kötetlen, beszélgetős hangulat, vagy a Grecsó Zoltán táncművész és partnere által bemutatott avantgárd balett sejteni engedte, hogy egy ízig-vérig mai, modern, formabontó, mégis érthető, szerethető, „fogyasztható" bor (és borászat) kerül terítékre.
Egy csepp Kalifornia a Lajvér völgyben
Egy teljesen új pincészet, a Lajvér Avantgarde jelent meg új színként a boros palettán Szekszárdról, a festői Lajvér patak völgyéből, amely egyik pillanatról a másikba robbant be a köztudatba. „A cél egy kaliforniai stílusú borászat megteremtése volt, annak minden vonatkozásában – mondta el Béni Gábor ügyvezető. – Ez a minőségi szemléletben, technológiai színvonalban és a borok stílusában egyaránt megjelenik. A gyümölcsös, illatban, ízben, zamatban gazdag, telt borokhoz a Szekszárdi borvidék hagyományai és adottságai tökéletes alapot adnak. Így már nem kell Napa Völgybe utaznia a kaliforniai borok rajongóinak sem, hisz a hazai üzletek polcain is megtalálja a mind csomagolásában, mind stílusában nemzetközi formátumú borokat, szekszárdi kiadásban is.”
„A Lajvér Avantgarde borászat különlegességét egy izgalmas kettősség adja. A kímélő, alapvetően kis, kézműves borászatokra jellemző, kézimunkán alapuló feldolgozást sikerült „nagyüzemi" méretűre emelni, így biztosítva mindkét kategória előnyeit a fogyasztóknak: kímélő technológia, igényes kézi munka, nagyobb odafigyelés a kézművesség jegyében, valamint megbízható, állandó minőség és elfogadható árak a nagyobb üzemméretnek köszönhetően” – tette hozzá Nagy Attila termelési igazgató.
A Mix Clubban megrendezett estén bemutatásra került a pincészet fehér, rozé, siller és négy féle vörösbora, amelyek között Herczeg Ágnes borszakértő kalauzolta az odalátogatókat: „A jó borokhoz sokszor köthető egy hangulat amely elrepít bennünket valahová. A Lajvér borok is ilyenek. A kóstoló során a borok segítségével utaztunk térben és időben, képekkel és zenékkel, amelyeket a borok ihlettek – magyarázta a somelier. – Szekszárd új arcát ismerhetjük meg: kifinomult kombinációját az újvilági stílusnak és Szekszárd jellegzetes aromáinak. Igazán jól éreztem magam az este során."
Egy rendhagyó kóstoló
Az este első bora a 2012-es cuvée blanc volt (pinot blanc, sauvignon blanc, cserszegi fűszeres házasítás), ami Párizs pezsgését, könnyed eleganciáját, játékosságát és finom vonalát idézte. Egy igazi nagyvilági, illatos, vidám gyümölcsbomba. Ezt követte egy igazi friss, tiszta, primőr rozé volt. A siller, amit megkóstoltunk egy kadarka alapú hordóminta volt, ami fűszeres, egzotikus világot hozott. Egy ázsiai fűszerpiacra „repülhettünk" a segítségével. Bár még fejlődésben lévő borról van szó, nagyon ígéretes és izgalmas – nekünk ez volt az egyik kedvencünk. Ez után a vörösborokhoz jutottunk, amik közül elsőként egy gyümölcsös házasítás hordómintát kóstoltunk, aminek még nincs neve. (Erre a pincészet pályázatot ír ki, érdemes lesz figyelni a weboldalát!) Gazdag piros és feketebogyós illat és íz jellemzi a bort. Egyensúlyos, tiszta és egyáltalán nem nehézkes, igazi mindennapok bora. A következő tétel a kékfrankos volt, amely a legfontosabb szőlőfajta a pincészet számára, ez a boron is érezhető. Nagyon izgalmas, fűszeres és gyümölcsös világú kékfrankos, harmonikus savakkal és tanninnal. Ideális meghitt baráti beszélgetésekhez, akár egy romantikus vacsorához.
A későbbiekben egy keményebb borhoz értünk, a Lajvér Cuvée-hez, amely egy igazi bordeaux-i házasítás. Cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot házasítás, feszes struktúrával, harmonikus tannin-sav arányokkal. Utolsóként egy 2011-es nagy testű merlot következett. Tiszta, gyümölcsös vonal, vastagabb test, intenzívebb alkohol, igazi újvilági stílus jellemzi a bort.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez