Leküzdhető-e a fogorvostól való félelem? És ha igen, hogyan?
A fogorvostól, fogászati kezelésektől való félelem nem újkeletű az emberek számára. Mind emlékszünk még arra, amikor gyerekként rettegve vártuk a fogorvosi vizsgálatokat. Azonban mint a legtöbb félelem esetében, úgy a fogászatra is igaz, ha jobban megismerjük a félelmünk tárgyát, akkor könnyebben válik leküzdhetővé a vele járó rettegés is.
Sokakat valóban pánikszerű félelem fog el már a gondolattól is, hogy fogorvoshoz kell menni. Sőt, sokszor a meglévő fogfájdalom ellenére is halogatják a vizsgálatot. Ami egyrészt az egészség szempontjából sem kifizetődő, nem beszélve a mentális részről, ami a szorongás hatására csak fokozódik.
Legtöbbünknek gyerekkorra vezethető vissza az ebből eredő félelem. Egy negatív élmény, vagy csak önmagában az ijesztő hangok, amiket hallunk kezelések közben elegendőek ahhoz, hogy később is remegő gyomorral üljünk be a fogorvosi székbe. A legrosszabb mégis az, ha a páciens nincs tisztában azzal, hogy mi vár rá, mi a kezelés menete.
Mégis mit tehetünk, a fogorvostól való félelem leküzdésének érdekében?
#1 Csökkentsük a szorongást
- A szorongás csökkentését mindenki egyéni módon találja meg. Azonban mindenképpen jót tesz, ha meditációval vagy jógával próbálkozunk. Tisztítsuk ki a gondolatainkat, és segítsük a testünket az ellazulásban. Ezzel kizárjuk a negatív érzéseinket és csökkenni fog a belső bizonytalanságunk, valamint félelmünk is.
#2 Ismerjük meg a kezelés menetét
- Ebben a kezelőorvos a legjobb partner tud lenni. Kérjük meg, hogy ismertesse velünk a kezelés menetét valamint annak a módját, hogy miként lehet mindez fájdalommentes. Ma már a lehető legjobb minőségű érzéstelenítő injekciókat alkalmazzák, így valóban semmit nem fogunk érezni. Ugyanakkor maga a tudat, hogy tudjuk mi fog velünk történni az orvosi székben, megnyugtató lehet.
#3 Legyünk reálisak az egészségünk érdekében
- Lássuk be, egy rossz fog, egy fogfájás sokkal rosszabb és kockázatosabb, mint a fogorvos segítségével megszabadulni a minket kínzó fájdalomtól. Hosszú távon egy beteg fog az egész testben nagyon komoly szövődményeket tud okozni. Így érdemes reálisan végiggondolni, hogy mennyivel kisebb kockázatot vállalunk azzal, ha elmegyünk és rendbe hozatjuk a fogainkat.
A Clinident Fogászat szakértője, Dr. Mihály Eszter azonban egy igen érdekes összefüggésre hívta fel a figyelmünket.
Nemzetközi kutatások során bizonyították, hogy kapcsolat áll fenn a fájdalom és a pszichés állapot között, vagyis minél jobban stresszelünk egy fogászati kezelés előtt, annál valószínűbb a kellemetlen élmény.
Tehát minél jobban félünk a fogászattól és hisszük a fogászati kezelést fájdalmasnak, annál nagyobb valószínűséggel fogjuk fájdalmasnak megtapasztalni, ami nem más mint egy ördögi kör, melyből az elme képtelen segítség nélkül kimászni.”
A Clinident Fogászat csapata a 20 éves működése során számos módszert kipróbált, mellyel a páciensek a fogorvostól való félelmüknek mondhatnak búcsút. A módszerek között bőven akadnak a páciensektől származó bevált tippek is, melyeket érdemes is sorra venni, mielőtt a fogfájás újra kínozni kezdne bennünket.
A doktornő egy 5 pontos listát osztott még meg velünk, mellyel sokkal könnyebben vehetjük ezentúl a fogászati akadályokat:
- Készülj fel a vizsgálatra, tervezd meg a napodat! Ne késs, de inkább érkezz korábban, így lesz időd fogat mosni, űrlapot kitölteni és szusszanni egyet. Ne rohanj, mert az felesleges stresszt okoz.
- Válassz magadnak okosan fogorvost! Ha még nincs állandó orvosod, akkor érdemes még a panaszok megjelenése előtt keresni egyet, akár többel is konzultálhatsz mielőtt letennéd a voksod egy mellett.
- A konzultáció rólad szól, tehát kérdezz és nyugodtan beszélj a szorongásodról is! Egy empatikus orvos türelmesen meghallgat és támogat a félelem leküzdésében.
- Soha ne éhgyomorra menj fogászatra! A stressz miatt leeshet a vércukor szint, ami
akár ájulást is okozhat, ami pedig egy újabb ok lesz a szorongásra.
- Rendszeresen látogasd a fogorvosod! Évi két fogászati szűrővizsgálat és egy fogkőeltávolítás mellett biztosan megelőzhetők a kellemetlen élmények.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez