Lépj ki a régi cipődből! Adj új irányt az életednek!
A nyugat-európai emberek többsége mélyalvásban tölti az életét. Felkel reggel, felvesz egyet a szekrényében tárolt régi "lábbelik" közül, majd útnak indul és végig csinálja az egész napját úgy, hogy fogalma sincs, mi értelme volt egyáltalán ennek az egésznek. Mert a legtöbben nem a saját életüket élik. Pusztán ismétlik azokat a működésmódokat, amiket a szüleiktől, hozzájuk közelálló személyektől gyerekkorukban láttak. Ám azok a dolgok, amik gyermekkorunkban túlélésünket segítették, ma már boldogságunk útjában állnak. De melyek ezek a régi cipők pontosan? És hogyan léphetünk ki belőlük?
Egyedinek születünk, de másolatként halunk meg - írja könyvében Robert Betz, pszichológus, aki a Lépj ki a régi cipődből c. kötetével abban kíván segítséget nyújtani nekünk, hogy megtaláljuk a saját utunkat. Egyetlen kérést intéz csupán azokhoz, akik kezükbe veszik a könyvét: nyitott szívvel olvassák. Merthogy, mély önismereti kutatásra indul, aki olvasni kezdi azt. És ha már ezen a köteten akadt meg a szemünk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy - ha nem is tudatosan - de már keresünk valamit. Valami olyasmit, ami más, mint amit eddig megszoktunk. Talán szorítani kezdett az a bizonyos régi cipő.
A régi cipők, amelyekben járunk olyan korábban kialakult szokások és minták, melyek mentén az életünket élni igyekezünk. Generációról-generációra öröklődnek és a legtöbb ember ezeket tartja normálisnak. Akkor is, ha mások számára egyáltalán nem tűnnek annak.
A "normálembereknek" egy egész szekrénnyi régi cipője van, amelyek közül minden reggel választanak egyet, és felhúzzák. Észre sem veszik, hogy a cipőtől fáj a lábuk, ahogy a lelkük is - hiszen az ember annyi mindenhez hozzá tud szokni, a legnagyobb őrültségekhez is.
A régi cipők a következők (Robert Betz mondataival kiegészítve):
- Nincs időm
Az időhiány érzése, mint minden hiánnyal kapcsolatos érzés, a félelmen alapul. Attól félsz, hogy valamiről lemaradsz.
- Erőlködés és küszködés
A természet mindig a legcsekélyebb ellenállás irányába tart. A medrüket kereső folyók sem küszködnek. Úgy tűnik, hogy csak az embert hozzák lázba a nehézségek.
- Állandóan az áldozat szerepébe bújsz
Az élet igazságtalan - előnye: nem kell tennem semmit.
- Aggodalmaskodás
Egyfajta szellemi környezetszennyezés, amely minden érintettre káros hatással van.
- Megszabadulni attól, ami zavar
Agresszivitásom valaki másban fog megmutatkozni.
- Ítélkezés magad és mások felett
Amikor valakit vagy valamit megítélsz, akkor saját magad felett ítélkezel.
- Mérgelődés és dühfelhalmozás
A mérgelődés előnye: eltereli a figyelmet saját magunkról
- Mindig csak a negatívumokra koncentrálni
Mindegy, hogy milyen módon adjuk elő, a kritika sosem konstruktív. Még egyetlen ember sem változott meg attól, hogy kritizálták, annál több szégyenült vagy bátortalanodott el viszont el tőle.
-
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez