Mercedes, ahogy magyarok terveznék
A 130 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Mercedes-Benz Design egy hazánkban egyedülálló közös design-projekt eredményeit mutatta be a Mercedes-Benz Design – Az alkotás művészete című kiállításon.
Az autódesign esztétikája: Hommage á Mercedes
2009-ben Gorden Wagener, a Mercedes-Benz vezető designere vezetésével indult el az Hommage á Mercedes-Benz elnevezésű design-projekt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóinak és oktatóinak részvételével. A kitűzött feladat az autódesign esztétikájának kifejezése volt egy olyan plasztikában, amely illeszkedik a Mercedes-Benz design filozófiájához, és mindeközben bemutatja a művészet és a technológia kapcsolatát. A munka során ezért a művészi megfogalmazás különös hangsúlyt kapott.
A MOME oktatói által vezetett kilenc hallgatóból álló alkotói csoport, a Gorden Wagenerrel és a Mercedes-Benz Design munkatársaival történt folyamatos konzultációk során vázlatos, illetve léptékarányos nézeti rajzokat készítettek. Először 3D-ben modellezték a járműveket, amelyet a legjobbnak ítélt terv 1:1 léptékű modelljének kidolgozása követett. A pályamunkák valódi autóipari műalkotások, amelyek egyszerre sugallnak szépséget, modernitást és képviselik az avantgárd stílust.
Az életnagyságú modellt és a további alkotásokat a nagyközönség 2010. október 7. és november 14. között ismerhette meg az Iparművészeti Múzeumban megrendezett Mercedes-Benz Design - Az alkotás művészete kiállításon.
A design-projektben résztvevő hallgatók munkái:
Balla Zoltán
Dániel Tünde
Fogarassi László
Hunfalvi András
Laufer Ferenc
Ruppert Dániel
Szamos Márton
Takács Árpád
Várdai Péter
Az Hommage á Mercedes-Benz projektben résztvevő MOME oktatók
Stefan Lengyel formatervező, professor emeritus
Az Esseni Egyetem Formatervező Tanszék és a Moholy-Nagy Egyetem Formatervező Tanszék volt vezetője, 2001-ben a program kezdeményezője, azóta állandó résztvevője és tanácsadója.
Scherer József formatervező, egyetemi tanár
A MOME részéről 2003 óta az együttműködés vezető tanára. Az idén induló MA szintű jármű formatervező képzési program vezetője.
Szász Zoltán formatervező, óraadó tanár
2007-ben a Mercedes-Benz Design gyakornoka, 2008-ban diplomamunkáját is ott készítette el. Jelenleg az STX Horseboxes autóipari cég főállású tervezője.
A MOME és a Mercedes-Benz design együttműködése
A Mercedes-Benz Design és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem együttműködése közel egy évtizedes múltra tekint vissza. Az eredetileg Stefan Lengyel tanszékvezető által kezdeményezett kapcsolat már számos közös projekt létrehozását eredményezte, úgymint a 2003-ban az Iparművészeti Múzeumban megrendezett A Design varázsa című nagyszabású, jubileumi kiállítás, amelyen a MOME diákjainak terveit és modelljeit is bemutatták. Fontos eleme az együttműködésnek az a folyamatos és személyes kapcsolat, amely a hallgatók és a Mercedes-Benz szakemberei között alakult ki. Ezáltal a MOME stábjának több alkalommal nyílt lehetősége a stuttgarti üzem látogatására, a designközpont munkájának megismerésére. A jó kapcsolatnak köszönhetően a cég számos hallgatónak nyújtott már gyakornoki lehetőséget tervezőstúdiójukban, illetve készülhetett segítségükkel diplomamunka és doktori disszertáció. Az együttműködés jelentőségét jól mutatja, hogy a Mercedes-Benz egymást követő két vezető designere is a MOME címzetes egyetemi tanára lett: előbb Peter Pfeiffer, majd 2009-ben ünnepi szenátusi ülés keretében Gorden Wagener vehette át a kitüntető címet. Ezzel tovább erősödött a Mercedes-Benz és a MOME együttműködése, ami jelentős szakmai támogatást biztosít a MOME idén ősszel elindult jármű-formatervezés mesterképzési szakirányának.
Az alkotás művészete
A Mercedes-Benz Design - Az alkotás művészete című kiállítás bepillantást enged a Mercedes-Benz a márka designjának jelenébe és jövőjébe. A különleges tárlat szemlélteti a Mercedes-Benz Design tervezőinek munkamódszereit az első skicctől az elkészült modellig, valamint a nagy múltú márka történelmét. A kiállításról bővebb információt www.design.mercedes-benz.hu honlapon találhat.
A MOME kiállításon való részvétele az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez