Mi a teendő fogínyvérzés esetén?
Sokunkkal megesett már, hogy a reggeli vagy esti fogmosást követően vérnyomokat talált a fogkeféjén. Elsőre ijesztőnek tűnhet, ugyanakkor a helyzet nem feltétlenül ennyire drámai. De, hogy mi állhat ennek a problémának a hátterében? Utánanéztünk!
A fogínyvérzés igen gyakori jelenség és legtöbbször fogínygyulladás áll a probléma hátterében. Ez sokszor sajnos a nem megfelelő szájhigiénia következménye. Még annak ellenére is hibázhatunk a szájápolásunkat illetően, ha azt gondoljuk, hogy megfelelően tisztítjuk a fogainkat.
Különbséget kell tudnunk tenni a gyulladt és az egészséges íny között. A gyulladt íny legfőbb jellemzője a vöröses szín. Az egészséges íny halvány rózsaszínű. Abban az esetben, ha nem megfelelő a szájhigiéniánk, a mikroorganizmusok elszaporodnak és megtelepednek a fogak és az íny közötti részben. Ez vezet a gyulladáshoz.
Ez a legfontosabb teendőd ínyvérzés esetén
A témával a Clinident parodontológusát Dr. Koncz Andreát kerestük meg, aki elárulta nekünk, hogy mit is érdemes tennünk ínygyulladás és fogínyvérzés esetén.
„A rossz fogmosási technika, a szinte sosem tisztított fogfelszínek a fogkő felhalmozódását, a gyulladást okozó baktériumok elszaporodását segítik. A legnagyobb hiba, amit elsőre szinte mindenki elkövet, hogy ínyvérzés és érzékenység esetén kímélik a területet, azt gondolják, hogy 1-2 alkalommal kihagyhatják a fogmosásból.
Azonban, ha ezt teszed - és a vérző íny környékét kímélve nem mosol alaposan fogat-, csak ártasz! Nem azért vérzik az ínyed, mert mosod, azért vérzik mert nem mosod rendesen!
Az ínyvérzés gyulladást jelez, amit baktériumok váltanak ki. Ha tehát nem mosod, akkor a baktérium még inkább elszaporodik, a gyulladás pedig tovább terjed.
Ebben az esetben válts soft, azaz puha fogkefére és azzal finoman, de alaposan a fogat és az ínyt is meg kell tisztítani.”
7 tipp az ínygyulladás megelőzésére
A doktornő és a fogkőeltávolítást végző dentálhigiénikusok szerint is az ínygyulladást kiváltó fogkő ellen a következő 7 tippet kell csak megfogadnunk:
#1 Tarts sorrendet, fogról fogra haladj: kívül, belül és a fogak rágófelszínén is! Kerüld az „egy kicsit itt, egy kicsit ott” technikát, mert ezzel biztosan sok lepedéket hagysz a fogakon.
#2 Fogmosáskor különös figyelmet fordíts a fog és az íny találkozására! Puha kefével az ínyt is mindig tisztítsd meg, finoman masszírozd át. Ezzel serkented a vérkeringést és eltávolítod az ínyen megülő, baktériummal teli lepedéket, megszünteted a gyulladást és vérzést is.
#3 Mérd az időt és minimum 2 percet reggel és este is szánj a fogmosásra! A két perces fogmosás után pedig minden este használj fogselymet és fogköztisztító kefét is.
#4 Pár perc alatt készítsd el a saját, természetes, gyulladáscsökkentő szájöblítődet! Gyógynövények főzeteivel természetes módszerrel támogathatod a gyulladt íny gyógyulását vagy a gyulladás megelőzését. A fogápolás lezárásaként használd a szájöblítőket.
#5 Cseréled le rendszeresen a fogkefédet, ugyanis az elhasználódott, kopott, szanaszét álló sörték ártanak. Felsérthetik az ínyedet, ráadásul már nem is tisztítanak megfelelően, rengeteg lepedék marad vissza miattuk.
#5 A lepedék eltávolítása nem az erőn, hanem a technikán múlik. Ha túl erősen mosol fogat vagy kemény sörtéjű fogkefét használsz, akkor elsikálod a zománcot és fájdalmas ínysérülést is okozol.
#7 Ha nem bízol a saját technikádban, válts elektromos fogkefére, az ugyanis rögtön jelez, ha túl nagy erőt fejtenél ki, ráadásul oszcilláló mozgásának köszönhetően professzionálisan tisztít.
Rendszeresen járj fogászati ellenőrzésre és fogkőeltávolításra!
A rendszeresség segít idejében kezelni a fogproblémákat és megelőzni a költségesebb beavatkozásokat.
- Időben megtalálhatjuk azokat a fogászati gócokat, melyek más egészségügyi problémákért is felelősek.
- Megszabadulunk a gyulladást, fogágybetegséget és fogvesztést is okozó fogkőtől.
- Megtanulhatjuk a helyes fogmosási technikát.
- Segítséget kapunk a számunkra megfelelő fogápoló és fogköztisztító eszközök kiválasztásához.
A rendszeres fogászati szűrővizsgálat azt jelenti, hogy minden évben 1-2 alkalommal el kell látogatnunk a fogászatra. Ilyenkor részt veszünk egy fogkőeltávolításon majd a fogorvosnak is megmutatjuk fogainkat, aki ellenőrzi az íny és a fogak állapotát, a töméseket, a meglévő fogpótlásokat, röntgen segítségével nyomon követi a gyökérkezelt fogak vagy éppen az implantátumaink sorsát.
„A fogászatot azért gondolják a páciensek fájdalmasnak és költségesnek, mert rendszeres szűrővizsgálaton nem vesznek részt. Csak akkor jelennek meg a rendelőben, ha fájdalmakkal küzdenek így az évek során elharapózott probléma miatt a fogazat helyreállítása több kellemetlenséggel és nagyobb költséggel járhat.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez