Miért esünk tavasszal könnyebben szerelembe?
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de bennem a mai napig élénken él az a zsongás, amely a tavasz első napsugaraival együtt kerített mindig is hatalmába. A tavaszillat, a természet ébredése, a hosszabbodó nappalok, a szerelmes séták a parkban, amikor a szívem szinte a torkomban dobogott.
Amikor, habár még picit fáztam, de már bezsákoltam a téli kabátomat; mikor a csizmámat végre sportcipőre cserélhettem, és az agyamat kiszellőztetve kiszabadulhattam a természetbe. A titkos randevúk, a kézenfogva csámborgások, a teraszon fröccsözgetés, a kerti munkák és az az összetéveszthetetlen illat, amely megannyi élénk emléket idéz. Végre tavasz van. És a tavasz a szerelemé.
Minden évszaknak megvan a maga varázsa. Az őszi színes faleveleknek, a gumicsizmában pocsolyákba lépkedésnek, az ablakpárkányon az eső kopogásának legalább olyan erőteljes lelki hatása van, mint a téli bekuckózásnak, a forró csokinak, a hóangyalkának, a vastag pulcsinak és a színes sapka-sálnak. Nem is beszélve a véget nem érő forró, nyári éjszakákról, a naplementében fürdőzésekről, a grillpartikról és a hajnalig tartó beszélgetésekről. És persze ott a tavasz, a megújulás, az új fejezetek évszaka, amikor energikusabbak vagyunk, mint bármely más hónapban. És ezt a környezetünk is igazolja.
Már az angolszász írók és költők is gyakran használták a spring fever (tavaszi láz, zsongás) kifejezést, mely tökéletesen leírja a ”betegség” tüneteit: kipirult arc, heves szívdobogás, étvágyvesztés, nyugtalanság, álmodozás, megemelkedett energiaszint.
Tudományos szempontból is alátámasztott az a feltevés, hogy tavasszal – minden más évszakot megelőzve – sokkal könnyebben esünk szerelembe. Sok vegyület vesz részt a szerelem érzésében, de a dopaminszint – amely a vágyainkért felel – tavasszal különösen megemelkedhet. Az élénk színek, az új illatok, az erős fények, és nem utolsósorban az eddig elrejtett testrészek kivillanása az agyunkban euforikus, függőségszerű érzést gerjeszt. Szerencsére a napsütéses órák számának emelkedésével nemcsak a dopaminszintünk emelkedik, hanem a melatonin szint is csökken, amely egyébként a téli, kevésbé éber, kissé depresszív állapotunkért felel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez