Miért fontos annyira az önbizalom?
Sajnos a mai világunk egy óriási hadjáratot indított el annak érdekében, hogy az emberek önbizalmát teljesen összetörje. Ennek a rendszernek mára mi alanya és egyben állítmánya is lettünk. A cselekedeteinkkel, a másolással és az ügy támogatásával, sokszor épp úgy okozunk önbizalom rombolást, mint a nagy multik. Miért van ekkora hatalma az önbizalomnak, amiért egy világ fog össze azért, hogy ezt drasztikusan megbetegítse?
Félelem és szorongás
Minél erősebb az önbizalomhiány, annál jobban elfogadjuk a bennünk duruzsoló hangot, amely azt mondja: "Nem tehetem meg." Megtehetnénk, hogy kihúzzuk ezeket a gondolatatokat a fejünkből, és lépéseket is tehetnénk annak érdekében, hogy felismerjük az egyedi értékeinket, de legtöbbször mégis belesünk a csapdába.
Ha alacsony önbizalommal rendelkezünk, akkor elszenvedőjévé válunk a lelki roncsolódásnak. Ezzel azt a tendenciát követjük, hogy túlaggódunk mindent és az észlelt hibák, visszahúzó erőként hatnak ránk. A túlzott aggodalom pedig szoros kapcsolatban van a szorongással és a depresszióval. Ha önbizalmunk támadhatatlan, ha nem hallgatunk a hangra a fejünkben, ha a hiányosságaink helyett, arra fókuszálunk, mi az, ami miatt különlegesek és értékesek vagyunk, akkor képes leszünk megtörni a belső önkritikát és a túlanalizáló elmét.
Több motiváció
A bizalomépítés olyan kis lépéseken múlik, amelyek tartós belső stabilitás hagynak maguk után. Ha egyszer megtanultunk egy nyelvet, elsajátítottunk egy készségeket, elértünk egy kitűzött fizikai állapotú célt, vagy más módon legyőztük a kudarcainkat, akkor ebből a belső erőből, az önbizalmunkat táplálhatjuk. Fontos, hogy ezeket a célokat ne az önbizalomhiány, a megfelelés kényszere hassa át, hanem a növekedésünk egészséges vágya.
Lehet, hogy azt gondolod: "Hát persze, büszke voltam azért, mert sok évvel ezelőtt kaptam egy kitűntetést az iskolában, de ma mit érek vele?!" Ha visszagondolsz egy kulcsfontosságú eredményre az életedben, akkor tudod, hogy az valószínűleg sok kitartást igényelt és te megcsináltad, erre nem árt néha emlékezni. Ha sikerül győzedelmeskednünk a nehézségeink felett, akkor az egy olyan erőt, beintegrált tapasztalatot ad a kezünkbe, amit már nem vehet el tőlünk senki. Emlékeztethet, hogy megtehetjük, képesek vagyunk ugyanerre a sikerre, az életünk más területein is. A régi sikereink, az önmagunkba vetett hitünket erősítheti.
Ahogy a magabiztosságunk nő, felfedezzük a nagyobb mozgástérre való képességünket. Így az olyan gondolatok, mint a - "Mi van, ha nem sikerül?" "Mi van, ha szégyenben maradok?" - egyre inkább veszítenek a hatalmukból, már nem bénítanak meg. Sokkal motiváltabbak és energikusabbak leszünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez