Miért indítsd zabkásával a reggeleket?
Senki sem vitatja, hogy egészségünk érdekében minden nap reggeliznünk kell, lehetőleg otthon, nyugalomban, az asztal mellett. Ha ezt megteszed, már a jó úton haladsz; de nem mindegy, hogy rózsaszín, cukormázas fánkot vagy csupacsokis kakaócsigát majszolgatsz habos kakaóval, vagy pedig végiggondolod, hogy egy új nap kezdetén mire van szüksége a szervezetednek valójában.
A zabkása szó hallatán eleinte azok a filmek és sorozatok jutottak eszembe, ahol a szegény családok minden nap zabkását ettek, és a hátuk közepére sem kívánták az egészet. Emiatt részemről tapadt hozzá némi ellenérzés, sokáig ki sem próbáltam, de amikor rávettem magam, már nagyon bántam, hogy ilyen sokáig halogattam.
#1 A zabkása olcsó
A sorozatok nem tévedtek. Egy fél kilós natúr, aprószemű zabpehely csupán pár száz forint, és jó pár étkezést megoldhatsz belőle. Alapesetben nem kell hozzá semmi más, csak zsírszegény tej, méz vagy bármely más egészséges édesítőszer, de én például önmagában is nagyon szeretem.
#2 A zabkása egészséges
A natúr zabpehely 100%-ig természetes, nem tartalmaz semmilyen rejtett adalékanyagot, cukrot és színezéket. Kiváló vitamin-, rost- és ásványi anyag forrás, tisztíja a bélrendszert; erős antioxidáns, és nagyon alacsony a glikémiás indexe. (Ez a manapság nagyon divatos kifejezés arra utal, hogy a benne található szénhidrátok lassan szívódnak fel, ezért nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet.)
#3 A zabkása kalóriaszegény, de laktató
2 evőkanál zabkása némi tejjel, esetleg gyümölccsel, maximálisan feltölt energiával és olyan teltségérzetet biztosít, amellyel reggeli után két órával még biztosan nem éhezel meg. Lassan emésztődik, ezáltal több kalóriát éget el, és amúgy is egy bögrényi adag nem több, mint 150 kalória.
#4 A zabkása gyors
Mielőtt azt hinnéd, hogy az zabkása nem neked való, mert álmosan a kávéfőzőig alig találsz el, nem hogy egészséges főzőcskébe kezdj, elárulok egy titkot: előző este is simán elkészítheted. Akár meg is főzheted (1 bögre zabkásához mindig 2 bögre folyadék kell), és hűtőbe teheted, de az én nagy kedvencem az úgynevezett „overnight” vagy nyers zabkása, amikor a zabpelyhet este beáztatod a tejbe, a hűtőben éjszakáztatod, és így semmilyen tápanyag nem vész el belőle. (Ha utolsó pillanatban kívánod meg, hőálló edényben tedd az alapanyagokat mikróba és 2 perc alatt ugyanolyan finom lesz J ).
#5 A zabkása fantáziadús
A zabkásában az a legszuperebb, hogy csak a fantáziád szabhat határt az ízesítésnek. Tehéntej helyett készítheted vízzel, vagy növényi tejjel (mandula-, rizs-, kókusz-, zab); édesítheted mézzel, xilittel, steviával, agave sziruppal, hagyományos édesítőszerrel, vagy amit a pénztárcád még megenged; és megbolondíthatod fahéjjal, szerecsendióval, vaníliával, kakaóporral, lekvárral, magvakkal és gyümölcsdarabokkal (utóbbiakat mindig nyersen keverd bele).
#5+1 A zabkása sós is lehet
Sokak legnagyobb problémája, hogy reggelente nem kívánják az édeset, a zabkásáról pedig valahogy mindig az édes íz jut eszünkbe. Nos, a tévedések elkerülése érdekében megjegyezném, hogy a zabpehely íze önmagában annyira jellegtelen, hogy tiéd a döntés, hogy melyik irányba mozdulsz el. Biztosan te sem tudnál ellenállni ennek a nagyszerű sós zabkása receptnek:
Serpenyőben piríts meg fél fej vöröshagymát apróra vágva, szórj bele egy marék gombát, sózd és borsozd, és süsd, amíg el nem fő a leve, és kissé meg nem pirulnak a szeletek. Mellette egy lábasban főzz fel 2 bögre enyhén sós vízben egy bögre zabpelyhet, majd ha besűrűsödött a kettőt keverd össze. Reszelj rá friss parmezánt, szórj a tetejére friss, illatos petrezselymet, és már tálalhatod is, nem csak reggelire.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez