Miért jó meditálni? - A meditáció jótékony hatásai
A meditáció nagyon közkedvelt téma lett napjainkban. Sokat hallottunk már arról, hogy számtalan jótékony hatása van az életünkre. Mégis milyen konkrét bizonyítékai vannak, hogy a meditáció mélyrehatóan javít az életünk minőségén? Valójában mindenki számára előnyös? Mik azok a konkrét módszerek, amelyek valóban javíthatják az életünket?
Mi a meditáció, mikor és hogyan csináljam?
Hogyan oszd be az időd, hogy meditálj is, amikor annyira elfoglalt vagy? A nagyszerű hír az, hogy egyáltalán nincs szükséged sok időre, hogy beépítsd a meditációt a mindennapjaidba. Napi 20 perc meditáció is már elegendő ahhoz, hogy megtapasztald jótékony hatását. Kezd a napot ezzel, mielőtt kikelnél az ágyból, vagy zárd a napodat egy kellemes meditációval.
Meditálni sokféleképpen lehet, nem kell túlbonyolítani. A haladó meditálók képesek aktív cselekvés közben is meditálni. Hiszen mi is valójában a meditáció? Figyelmünk egy pontba való fókuszálása, elménk lecsendesítése. Bármilyen vicces, akár egy mosogatás is lehet egy fajta meditációs állapot, amikor kikapcsolod az elméd, és csak átadod magad a mosogatásnak, oda koncentrálsz.
A meditáció alapvető lényege, hogy koncentrálni tudjunk egy adott dologra. Éppen ezért, aki meditálni szeretne, előbb kezdjen el koncentrációs, illetve légző gyakorlatokat végezni. Amíg figyelmünket nem tudjuk irányítani és fókuszáltan megtartani egy ponton, addig nem fogunk tudni meditálni, persze ettől még lehet próbálkozni. Nagyon fontos, hogy ne legyenek elvárásaink amikor meditációba kezdünk. Sem önmagunkkal szemben, sem a meditáció eredményével szemben. A lényeg a lazítás, az elme kiürítése, de nem baj, ha ez nem sikerül elsőre vagy tizedjére sem. A lényeg az elme pihentetése.
Itt szokott jönni az első félelem és gát. Hogy ne gondoljak semmire? Sehogy. Az elme folyamatosan aktív, egy kezdő meditálónak szinte képtelenség ezt erővel kiiktatni és nem is szükséges. A koncentrációs gyakorlatok fognak hozzá segíteni, hogy könnyedén átengedjük magunkon ezeket a folyton felbukkanó gondolatfoszlányokat és hogy az elmét egyre jobban képesek legyünk kontrollálni, lecsendesíteni tudatosan.
Ne ellenállj, ha valami gondolat jön, ne tedd rá a figyelmedet, ne fogd meg, csak hagyd, hogy ahogy jött, menjen is tovább és ha mégis belementél ne ostorozd magad, hanem fókuszáltan lépj hátra belőle. A meditációban nem lehet hibázni, és nincsenek szabályok, itt most csak rólad van szó, és arról, hogy feltöltődj, kikapcsolj, relaxálj. Ne akard jól csinálni, csak csináld, gyakorold ahogy jól esik. Olyan ez, mintha a fejedben hátra lépnél, és csak moziznál anélkül, hogy belemennél a fejedben felbukkanó párbeszédbe. Csak a szemlélő legyél. Idővel egyre gyorsabban eléred a csendet, az üres állapotot, ahol csak töltekezel, és egyre kevesebb felmerülő gondolat lesz a fejedben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez