Mihez együk a kókusz parfét licsi sorbettel?
Budapest orosz ékkövében ez nem kérdés. Mint 2001 óta minden évben, idén is a TOP 10-es listán, azaz Magyarország legjobb 10 fine-dining étterme között szerepel az Arany Kaviár.
Az Arany Kaviár tulajdonosai 2011-ben megkapták a Best of Budapest „Év Éttermesei”-nek járó különdíjat, Molnár Attilát pedig 2012-ben az „Év Vendéglősé”-nek választotta a Vendéglátók Ipartestülete. A Gault Millau Étteremkalauz 2010 óta egy szakács sapkával jutalmazza érdemeiket, a Michelin Guide pedig 2009 óta idén is ajánlja és nevét adja az Arany Kaviár Étterem fáradságos munkájához.
Van Budapesten egy csuda hely, amelyet a külföldi útikalauzok is kiemelt helyen említik. A budai Vár alatt 1986-ban nyílt egy aprócska hely Vörös Kaviár néven. A családi vállalkozásként induló üzlet mostani nevét 1990-ben kapta, tulajdonosai, Molnár Attila és Nyíri Szása pedig 1996 óta vezetik sikeresen az Arany Kaviár Éttermet. Kezdetektől fogva a mai napig szívvel-lélekkel és állandó személyes jelenlétükkel igazgatják az étterem életét.
Attila, a tulajdonos-üzletvezető igazi vendéglátós dinasztia sarja, aki maga is egész életét a gasztronómiának és a vendéglátásnak szentelte; Szása, a tulajdonos-séf pedig hivatása és származása okán még szó szerint (is) vérében hordozza az orosz kultúrát és kulináriát.
Az étterem tehát több mint két évtizede van jelen a magyar gasztronómia sokszínű palettáján, közben természetesen fejlődtek és megújultak a termékek, szolgáltatások, de az étterem is többször bővítésre került. 2002-ben egy teljes körű felújításon esett át, így 48 fősre bővült a vendégtér, majd 2008 tavaszán egy exkluzív belső kert, a Champagne-terasz megnyitásával további 32 fővel nőtt a hely befogadóképessége.
Az étterem berendezése a korabeli cári hangulatot, a fényűző nagypolgári érát idézi. Az enteriőr egyidejűleg dekoratív és kényelmes, a légkör egyszerre meghitt és ünnepies. A lakásból kialakított étterem zegzugos termei tökéletesen elegyítik a meleg otthonosságot a díszes eleganciával. A helyszín kiváló mindazok számára, akik szeretnének egy kicsit elbújni a világ elől egy romantikus vacsora erejéig; azoknak, akik nyugodt, diszkrét környezetben szeretnének elfogyasztani egy fontos üzleti ebédet vagy vacsorát; illetve azoknak, akik zavartalanul, barátságos légkörben kívánnak eltölteni néhány jó hangulatú órát családjukkal, szeretteikkel. Utóbbiakra remek alternatívát kínál az étterem 16 fős félreeső különterme.
Az étterem miliője és konyhája a robosztus cári pompát ötvözi a modern elegancia könnyedségével, és ezzel finoman teremti meg a tökéletes egyensúlyt az érzékek számára. Ennek megfelelően az étlap egyik alappillérét a tradicionális orosz fogások adják, amik méltón és hűen reprezentálják a klasszikus cári konyhát. A koncepció az, hogy az ételeket a hagyományos orosz receptek szerint, azok hangulatát megtartva, a mai kornak megfelelő konyhatechnológiával és alapanyaggal készítik el. Az ételeket nem megújítják, hanem jobbá teszik.
A kínálat másik sarokköve a tengeri és édesvízi friss halas ételek széles skálája, illetve az ezekből összeállított változatos menü. A hazai halválaszték prémium minőségét és egész éves elérhetőségét a haltelepekkel való szoros együttműködés garantálja; a gondosan válogatott tenger gyümölcsei pedig a strasbourgi halpiacról kerülnek beszerzésre.
A francia-orosz impressziónak megfelelően kiemelkedő az étterem champagne- és vodkaválasztéka, valamint szamovártea kínálata. Mindezek mellett figyelemre méltó a magyar és külföldi különlegességeket felvonultató borlap, amelynek prezentálásban két sommelier áll a vendégek szíves rendelkezésére. Az étterem büszke a több mint 200 féle borból álló kollekciójára, amelyet előszeretettel bővít különleges évjáratokkal, egyedi reserve tételekkel. Mindemellett pedig a sommelier-k szívügyüknek tartják, hogy saját maguk kutassák fel a hazai kézműves borászok pincéinek legjavát. Hernyák, Rókusfalvy, Takács Lajos, Bussay, Merfelsz, Malatinszky, Kovács Nimród, Ráspi, Berta és megannyi jó név az ország minden borkészítő szegletéből. Külön örömünkre szolgált, hogy a különleges alapossággal összeállított szelekcióban egyik személyes kedvencünkkel, a Balaton-felvidéki 2HA Szőlőbirtok és Pincészet rizlingjével és roséjával is találkoztunk.
Az Arany Kaviár kínálatában különösen fontos szerepet játszanak a halas ételek is, amelyek 6 fogásos menüként is választhatóak, de természetesen fogásonként is meg lehet kóstolni őket. Húsvét hetében különösen sokan választják akár a Pisztrángfilét cékla variációkkal, akár az Óriás garnélát chilivel, kazah curry mártással, persze mindezt a házilag pácolt és füstölt halas vegyes ízelítő után és a Kókusz parfé licsi sorbettel nevű fantasztikus desszert előtt.
Az étterem egyik legkedveltebb szolgáltatása az Orosz Ünnepi Asztal, amely négy fő részére rendelhető, és felejthetetlen élményt nyújt a vendégeknek. A hagyományoknak megfelelően itt egyszerre kerül az asztalra valamennyi előétel, majd főétel és desszert, hogy mindenki kedvére kóstolgasson a földi javakból. A hangulatot ezen ünnepi asztaloknál egy üveg jó orosz Russian Standard Original Vodka alapozza meg. Az ételek kínálatában pedig egymást érik a finomságok, így például a halas vegyes ízelítő házilag pácolt és füstölt halakból, a húsos pirázskik és pelmenyik után jöhetnek a finom levesek, majd a Sztroganoff gróf eredeti receptje alapján készült bélszíncsíkok, vagy éppen egy különleges halétel, és zárul az ebéd a vegyes házi édességekkel, amelyek még órák múltán is mosolyt csalnak a kóstolóik arcára.
Asztalt kapni nem egyszerű, ezért a foglalás erősen ajánlott. Addig pedig gyakorold kitartóan, hogy mondják oroszul, egészségünkre: Na zdarovje!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez