Mit kell tudni a táplálékintoleranciáról?
Azt egyre gyakrabban lehet tapasztalni a világban, hogy egyre többen és többen küzdenek ételintoleranciával, hiszen számos közeli ismerősünk lehet, aki például nem fogyaszt tejtermékeket, gluténmentesen vagy cukormentesen, esetleg mindenmentesen táplálkozik. De milyen esetben kell arra gyanakodnunk, hogy valamilyen ételintoleranciánk van?
Mi a különbség az táplálékintolerancia és az ételallergia között?
A magyar nyelvben a bizonyos ételek fogyasztásával összefüggő panaszokat hasonló elnevezéssel illetik, jóllehet a mögöttes kórfolyamatok jelentősen különbözhetnek egymástól az egyes kórképek esetében. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a betegségeket/panaszokat, melyek elnevezése ugyan hasonló, de az eltérő patomechanizmus miatt más diagnosztikai megközelítést igényelnek.
Ételallergia
Az allergiás panaszok változatos tünetek képében, az étel fogyasztását követően jelennek meg. Ezek lehetnek bőrelváltozások (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma), emésztőrendszeri tünetek (hasmenés, görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás) és légúti panaszok (fulladás, asztma, gégevizenyő). Súlyos esetben akár anafilaxiás roham is kialakulhat, amit rövid időn belül megjelenő hasi fájdalom, ajak, gége- és nyelvdagadás jelez, sőt a súlyos allergiás reakció akár életveszélyes keringésösszeomlást is okozhat.
Táplálékintolerancia
Táplálékintolerancia esetén a tünetek nem közvetlenül étkezés után, hanem több órával, akár napokkal később jelentkeznek. Ezek hátterében bélműködési problémák állhatnak, melyeket a nem megfelelő emésztés, a bél megváltozott perisztaltikája, valamint a bélfal áteresztőképességének fokozódása okoz.
A betegség oka a bél falának megváltozott, zavart felszívó funkciója. Károsodott permeabilitás (áteresztő képesség) esetén ugyanis részlegesen lebomlott táplálékmolekulák is a keringésbe jutnak, az aktiválódó immunrendszer által termelt IgG típusú ellenanyagok pedig változatos tünetek megjelenéséhez vezetnek.
A fokozott permeabilitás (leaky-gut szindróma, áteresztő bél szindróma) kialakulásában több tényező is szerepet játszhat:
- bélflóra megváltozása
- hyperaciditás, egyoldalú táplálkozás
- gyógyszeres kezelés
- fertőzések, tartósítószerekalkohol
- nikotin
- stressz, stb.
A legfontosabb, hogy az életünkben egyensúlyra törekedjünk -hiszen ezzel a túlhajszoltságot és a kiégést, illetve a túledzést is elkerülhetjük, amihez hozzátartozik a mentális és fizikai egészségünk is. Ehhez elengedhetetlen a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez