Mit kezdjek vele? A lovaspóló
Vegyük át, mi is az a lovaspóló!
Krisztus előtt egészen 600-ig vissza kell menni az időben a Perzsákhoz, ugyanis ekkor már létezett a pólóhoz hasonlító sport, amit buzkashinak hívtak. Az iszlámmal együtt a pólósport is fokozatosan terjedt a világban. Európában az 1850-es években került a köztudatba két Indiában állomásozó angol lovastiszteknek köszönhetően. Az első klubot 1869-ben alapították Angliában.Olimpiai versenyszámként is szerepelt például az 1936-os berlini olimpián, ahol magyar csapat is képviseltette magát a sportágban.
Eszik vagy isszák?
Ezt sportot két 4 fős csapat vívja egymás ellen lóháton úgy, hogy egy hosszú ütő segítségével egy labdát próbálnak az ellenfél kapujába lökni. Alapvetően szabadtéren játsszák, ahol a kapukat a pálya két végén állítják fel. A meccs 7 perces részekből (chukkerekből) áll. A játékosokat tudásuk és eredményeik alapján -2-től +10-ig terjedő besorolás alapján értékelik (handicap). Minél magasabb a handicap szám, annál jobb a játékos.
Szegedi Gábor (La Ballena Polo Club), Türk Attila (Magyar Polo Club), Sipos Imre,
Dvoracsek György (Káli Polo Club), Bóka B. László
Magyar pályákon
Gróf Andrássy Géza 1896-ban szervezte meg az első magyar póló csapatot, a Budapesti Polo Clubot pedig 1904-ben alapították meg hivatalosan. Az első világháborút követően elmaradtak a mérkőzések, a régi állapotot Heinrich Browin állította vissza 1927-ben és ezzel egyidejűleg megalapította a Magyar Polo Clubot. 1939-ben a magyar pólócsapat Európai Bajnok lett. A II. világháború után a Budapesti Polo Clubot 1993-ban, két Amerikában járt magyar keltette ismét életre. Dvoracsek György alapító tag vezetésével Szentbékkállán állandó helyet teremtettek a lovaspóló számara. 1997-ben volt az első nemzetközi mérkőzés itt. 2007-ben megalakult a Hazai Lovaspóló Szövetség, amely a magyar pólóélet szervezését tűzte ki célul. A folyamatos fejlődésnek köszönhetően 2010-ben a magyar csapat újra indulhatott az európai bajnoki címért. Ha pólózni támad kedved, nem csak a Káli-medencében, hanem a budakeszi Tattini-La Ballena Póló Klubban is megteheted.
A póló divatja
Korábban a nézőknek is szigorú öltözködési szabályoknak kellett megfelelni: elengedhetetlen volt a női kalap – amely lehetett virágdíszítésű, szőrmés vagy tollas – az elegáns ruha és csipkekesztyű, a férfiaknál a mellény, zakó, cilinder és csokornyakkendő volt elvárás. A lovassport nézőközönsége, ha nem is olyan szigorú előírások között, de máig tartja eleganciáját. Nemcsak a pólósok mérettetnek meg a mérkőzések alkalmával, de a kalapkreációk közl is kikerül a győztes.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez