Nagyböjt, a testi-lelki nagytakarítás időszaka
Idén március 1-jével vette kezdetét a nagyböjt, amely 40 napig, hamvazószerdától húsvét vasárnapig tart. A keresztény kultúrkörben a böjt előkészületi, bűnbánati időszak, a Feltámadásra való lelki felkészülés és a hitben való elmélyülés ünnepe.
Nagyszüleinktől, szüleinktől jól tudjuk, hogy a nagyböjt lemondásokkal jár – valaki többet imádkozik, mások mellőzik a húsételeket -, hiszen a befelé forduláshoz, a lelki megtisztuláshoz az út nem hedonista szokásainkon át vezet. Hittől és vallási hovatartozástól függetlenül a nagyböjt ideális időszak a testi-lelki nagytakarításra, ezért összegyűjtöttük azokat a hétköznapi rossz szokásokat, amikről ideiglenesen vagy végérvényesen lemondva rohanó világunkat szebbé, személyes környezetünket pedig boldogabbá tehetjük. Te melyiket választanád?
1. Kényszerevés
Fogyasztói társadalmunkban teljesen természetessé vált, hogy nem azt vesszük és esszük, amire ténylegesen szükségünk van, hanem, amit a reklámokban látunk, vagy éppen megkívánunk. A nagyböjt időszakában legyünk tudatosabb fogyasztók, és csak azt együk meg, ami valódi táplálékot nyújt. Se többet, se kevesebbet. Így elkerülhetőek a fölösleges nassolgatások; az sem baj, ha kevesebb, vagy pedig semmilyen húst sem fogyasztunk; és búcsút inthetünk a felfújt péksüteményeknek is. Diéta és fogyókúra helyett együnk minőségit és kevesebbet, tisztítsuk meg a szervezetünket a méreganyagoktól.
2. Túlköltekezés
Apropó, fogyasztói társadalom. A már-már kényszeres pénzköltés helyett ebben a 40 napban térképezzük fel, mi az, amire csakugyan szükségünk van és mi az, ami még megmenthető. Gondoljuk újra a ruhatárunkat, vegyünk kevesebb, de egészségesebb alapanyagokat, és ne dobjuk ki azonnal, ami elromlott. Így nemcsak rövidtávon spórolhatunk, de új szokásainkat később is kamatoztathatjuk.
3. Külsőségek
Ha túlságosan is sok időt töltünk a tükör előtt, és annyi sminkcuccunk van, hogy időközben már fele megromlott; ha folyton az alakunkra panaszkodunk, és magunkat másokhoz hasonlítjuk; ha betegesen sok ruhánk van, hátha attól majd jobban érezzük magunkat; legjobb, ha gyökerénél szüntetjük meg a bajt. Tartsunk sminkmentes és nem másnak megfelelni akaró napokat. Először furcsa lesz, de rá fogsz jönni, hogy habcsók és cukormáz nélkül is ugyanúgy bezsebelheted a bókokat.
4. Közösségi média
Összeszámoltad már napi hány percet töltesz a közösségi oldalak céltalan tanulmányozásával? És ezek után csodálod, hogy semmire sincs időd? Nem kell tízperceként ellenőrizgetnünk a telefonunkat azért, hogy ne maradjunk le semmiről. Amiről meg lemaradunk, az valószínűleg annyit is ért. A fényképmegosztó portálok az időrablás mellett még az önbizalmunkat is könnyen alááshatják, így legjobb, ha a 40 nap alatt kerülünk mindent, ami csak a torzított valóság.
5. Káros szenvedélyek
Sarkalatos probléma, sokszor a legkeményebb lemondás a káros szenvedélyeinkkel való leszámolás. Ha egy ideje már tervezed, hogy lerakod a cigarettát, egy ideig nem fogyasztasz alkoholt vagy cukros üdítőket, itt a nagyszerű alkalom. Minden egyes el nem szívott szál és minden fel nem emelt pohár a te döntésed, amitől egészségesebb leszel, testileg-lelkileg.
6. Panaszkodás
A panaszáradat helyett, amivel fokozatosan mérgezed meg önmagad és a környezeted, alaposan gondold át, mi az, amiért hálás lehetsz, és a negatív körülményeket miként változtathatod meg. Vannak persze tényezők, amikre nincsen befolyásunk, de a céltalan siránkozás és bűnbakkeresés akkor sem segít rajtunk. Panaszkodásunk gyakran irigységgel is társul, holott legtöbbször a felszín alá nem is látunk.
7. Önostorozás
Időnként hibázunk, nem úgy reagálunk helyzetekre, ahogy kellene; nem úgy nézünk ki, mint a címlaplányok a retusálást követően, de még csak úgy sem, mint az a bombacsaj az edzőteremben. Na és? Kit érdekel? A 40 nap mindegyikén nevezd meg egy pozitív tulajdonságodat, írd le egy papírra és időnként fuss át rajta. Biztos vagyok benne, hogy gyönyörű, okos és értékes vagy, telis-tele nagyszerű jellemvonásokkal. Már csak neked kell elfogadnod, hogy így van.
8. Háttérzaj
Reggel felébredve, vagy este hazaérve az első utad a távirányítóhoz vezet? Itt az idő a háttérzaj csökkentésére. Bizonyított tény, hogy legtöbbször azért kapcsoljuk be a rádiót és a TV-t, hogy véletlenül se maradjunk magunkra a gondolatainkkal, amik esély híján, így sohasem lesznek kibogozva, kimondva. Ha hangosak a szomszédok, vagy zavar a csend, a kapcsolgatás helyett hallgass meditációs vagy klasszikus zenét, hogy az elméd lehetőséget kapjon a lecsendesedésre.
9. Lustaság
A tétlen kínlódva heverészés helyett inkább kapj fel egy edzőcipőt és irány a természet. Itt a tavasz, ébredezik a természet és az egész napos bent ücsörgés után legjobb, ha kiszellőzteted a fejed. Ha stresszes vagy, dühös vagy gondterhelt, ragadd meg a futócipődet, ha a tánc kapcsol ki, iratkozz be egy tanfolyamra, ha a verekedés, menj el kick-boxra. Végre ne arra koncentrálj hány kalóriát égetsz, hanem, hogy miként éled újjá a tested.
10. Pénzéhség
A pénz boldogít, ezt mindenki tudja, de időnként mégis túl sok időt szentelünk az életünkből a szélmalomharcnak. Végtelennek tűnő munkaórák, kevés pihenés, rohanva étkezés és örökös kapkodás. A nagyböjt idején próbálj meg lehetőségeidhez mérten lazítani. Szánj több időt a relaxálásra, az emberi kapcsolataidra, a családodra; és a pénzért való túlórázás helyett keress fel egy jótékonysági szervezetet, aminek segíthetsz a munkáddal, vagy egyéb felajánlásokkal.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez