Ne agyald túl, engedd el
Mindannyian ismerjük a szorongást, a túlagyalást, az aggódást, a negatív gondolatok spirálját. Agyunk ősi programozása arra késztet minket, hogy hamarabb észre vegyük a negatív dolgokat, esetleges kedvezőtlen kimeneteleket, mint a pozitív történéseket.
Ám, ami annak idején még megvédett bennünket a kardfogú tigristől, az ma már távol tart(hat) életünk teljesebb megélésétől. Érdemes lehet tehát kezünkbe venni az irányítást, hogy megzabolázhassuk csapongó gondolatainkat. De lehetséges ez egyáltalán? És ha igen, akkor mit tehetünk azért, hogy mi uraljuk az elménket, nem pedig fordítva?
A zaklatott elme a boldogtalanság legfőbb forrása - írja Nick Trenton: Ne agyald túl, engedd el című könyvében. A cél tehát nem kevesebb, minthogy el tudjuk engedni a régi rossz beidegződéseinket, gondolati mintáinkat, melynek hatására miénk lehet egy boldogabb élet kulcsa. Ám amilyen egyszerűnek hangzik ez az egész, a gyakorlati megvalósítással már nem lesz olyan könnyű dolgunk. De a helyzetünk korántsem reménytelen. Utunkon segítségünkre lehet Nick Trenton, aki pontosan érti, hogy min megyünk keresztül. Amellett, hogy elismert pszichológus, szorongásai által ő maga is megjárta azt a bizonyos poklot.
Alig tizennyolc évesen generalizált szorongás szindrómát állapítottak meg nálam, noha, bevallom, jóval korábban is tapasztaltam már a tüneteket. Minden pillanatomat a félelem uralta. Ma már elmondhatom magamról, hogy megtanultam uralkodni a félelmeimen.
Könyvében nem üres frázisokat puffogtat, nem bátorít hatástalan mantrák szajkózására és nem mondja azt, hogy nyugodj meg, attól megnyugszol. A Ne agyald túl, engedd el című kötet egy valóságos gyakorlati kézikönyv, amiben különböző terápiás eszközökkel ismerkedhetünk meg, melyek következetes alkalmazásával úrrá lehetünk a szorongásainkon.
Első lépésként Nick azt ajánlja, hogy engedjük el az önostorozást és ne szégyelljük magunkat az érzéseink miatt. Merthogy a szorongás nem a mi hibánk. De a mi felelősségünk, hogy mihez kezdünk vele. Tudja, mit érzünk és azt is tudja, hogy ki lehet jönni ebből az állapotból. Könyvében minden tudást átad nekünk ahhoz, hogy mi is egy jobb minőségű élet útjára léphessünk. A szorongás ugyanis visszavet bennünket az élet minden területén. Legalábbis, ha túl gyakran és túl intenzíven éljük át azt. Kis mértékben a szorongás és aggódás mindenki életéhez hozzátartozik, nem szükséges mentális zavarokkal diagnosztizálnunk magunkat emiatt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez