Oda lépett be, ahonnan mindenki más kilépett – Rexton G4 2.2 e-XDI Premium 4WD
El lehet indulni a versenyen, ahol az összes nagy név a startjelzőnél vár és gigantikus marketing kerettel, újabbnál újabb fejlesztésekkel próbálják meggyőzni a vásárlókat arról, hogy az ő járművük a legjobb. De a SsangYong jól tudja, hogy nem érdemes. A koreai autógyártásról már senki nem hiszi, hogy a futottak még kategóriába tartozik, de a SsangYong az európai piacon még nem vetette meg kellőképpen a lábát ahhoz, hogy minden hangszeren játszhasson. Helyette viszont olyan réseket talál, ahol éppen kevés a versenytárs vagy éppen nincsen egy sem.
Manapság az SUV nem azt jelenti feltétlenül, hogy összkerékhajtás és végképp nem azt, hogy felezővel és kapcsolható differenciálzárral rendelkező terepjáró. Az alvázas felépítést pedig a szánkra se vegyük, hiszen végképp kiment a divatból. A Rexton pedig pont ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik, amely izgalmas lehetőség arra, hogy plusz vevőkört célozzon meg. Olyan vevőkört, aki abszolút racionális döntés alapján választ autót, fontos számára a jó ár/érték arány és természetesen ki szeretne mozdulni a városi dzsungelből az autójával és nem fél földúton haladni.
2021-re nagyon alapos modell frissítésen esett át a Rexton G4. Nem lett hibátlan, de rengeteg korábbi apró hibától megszabadult, amely fontos lépés abba az irányba, hogy a jelenleg presztízs nélküli márka pozitív ismertséget szerezzen.
Nagyon vegyesfelvágott a Rexton és pont ilyenek az érzéseim vele kapcsolatban, de ezek az érzések sokkal inkább a pozitív tartományba tolják a megítélésemet, minthogy negatívak lennének.
Már csak a felépítéséből (alvázas karosszéria) következik, hogy az autó hatalmas, magas. Segítenek a plusz lépcsők az oldalán, hogy be tudjunk szállni és nemcsak arra valók, hogy vagánykodjunk vele. Ugyan valamivel rövidebb, mint az X5 BMW, hiszen „csak” 4850 mm hosszú és 4cm-rel keskenyebb is nála (1960mm), de a magassága miatt – 1825mm - legalább annyira tekintélyes látvány, hiszen az előbbinél 8 cm-rel magasabb. Ezért nem is olyan feltűnő a 20” -es papucs az autón. A talán túl magas, és ettől kicsit ormótlan C oszlop és első sárvédő egyszerűen elnyeli ezt a méretet is. Ez a rész egyébként nem változott az előző szériához képest, de ezen kívül szinte mindent lecseréltek a koreaiak az autón.
A legfeltűnőbb a hatalmas, krómozott hűtőrács, amely bár mérete által túlzó lehet, de kifejezetten jól mutat a méretes autón. A vadonatúj LED-es fényszórókkal együtt kifejezetten tekintélyt parancsoló a látványa, amely az autópályás előzéskor jó segítséget nyújt. Komoly előzési presztízst ad a járműnek, még ha nem is feltétlenül van tisztában az előttünk haladó autós azzal, hogy milyen márka fogja őt letolni. A hátsó traktusa is új a Rextonnak, újak a lökhárítók és újak a szintén LED-es hátsó lámpatestek is.
Ha már előzés és haladás, akkor itt érdemes megemlítenem a motorkínálatot, amely nem lesz túl hosszú felsorolás, hiszen egyetlen 2,2 literes dízel erőforrással érhető el az autó, amely 202 lóerőt teljesít és 404Nm nyomaték leadására képes. Az előző szériához képest profibb váltó került bele és már egy fokozattal több, egészen pontosan 8 sebességre osztja szét a nyomatékot. A váltóval egyáltalán nem lehet kötözködni, teljesen jól végzi a dolgát, sőt még maga a váltókapcsoló is határozottan megszépült az elődjéhez képest. Szóval ez tényleg jó pont az autóban. A motorkínálattal viszont elégedetlen vagyok, mert egyetlen dízel erőforrást a mai világban nem tartok elégségesnek. A hatalmas 2,2 tonnás össztömeghez pedig ez a motor nem is igazán elegendő. Gyorsításkor túl hangos, a 10 liter körüli átlagfogyasztás pedig szintén azt sugallja nekem, hogy kissá alul motorizált. Nem kritikus a helyzet, de kicsit nagyobb, lágyabb működést el tudnék képzelni. Ha ez így lenne, akkor a reszkessetek európai autógyárak címet viselné a cikk, így legalább a többieknek van indokuk arra, hogy miért adnak sokkal-sokkal drágábban ilyen méretű és képességeiben gyengébb SUV-ket.
Tehát ha politikailag korrektül szeretnék fogalmazni, akkor azt mondom, hogy mérsékelt gyorsulásélményt kapunk az autótól (szűk 12 másodperc), amelyet óriási komforttal kompenzál. Ha pedig politika, akkor muszáj beszélni arról, hogy a 200g CO2 kibocsájtás ugyan lényegesen kedvezőbb, mint a korábbi verziók esetében, így az AdBlue töltőnyílás be is került az üzemanyag nyílás mellé, de manapság elvárás az alternatív hajtás vagy legalább egy mild-hybrid kiegészítés a motor mellé, amely csökkenti nemcsak az adott jármű, de szerencsés esetben a teljes flotta átlagát.
(A mild-hybrid meghajtás esetében egy jellemzően 48V-os akkumulátorral meghajtott villanymotor segíti a benzin vagy dízel erőforrás működését. Önálló meghatásra nem képes, de a start/stop rendszert képes működtetni, illetve nagyobb gyorsítás esetében a fő motor alá dolgozik. Manapság egyre inkább elterjed ez a megoldás, hiszen látványosan csökken általa a WLTP szerinti széndioxid kibocsájtás).
Egészen biztosan ez, mármint a legmodernebb motor hiánya ad komoly ár előnyt, viszont ez a környezetvédelmi bírságok miatt elolvadhat. Egy biztos, félelmetesen jó a Rexton G4 ajánlat, hiszen a teljesen full extrás változat sem került 17,5 milliónál többe, amelyből még le lehet vonni 2,5 millió forint nagycsaládos kedvezményt, továbbá az esetleges alkudozás eredményét (utóbbi úgy hallom egyébként, hogy a chip hiány és általában az elérhető autók kontra kereslet miatt egészen limitált szinten mozog). De egy bizonyos, 15 millióért egy ilyen méretű autó manapság ajándék. Független attól, hogy mit gondolok arról, hogy mennyire sok pénz egyébként 15 millió.
És hogy miért gondolom ezt a Rexton G4-ről? Mert a belső tér korábban is lenyűgöző volt, de most még egy komolyat lépett előre. Teljesen digitális műszerfal, szép grafikával, egészen újszerű megoldásokkal, hiszen a telefon immár a kormány mögé is tükrözhető. Hatalmas középkonzoli érintőképernyős monitor, jó minőségű, pont elégségesen digitalizált kezelőszervekkel és prémium bőrözés mindenhol. Az első sorban ülők pedig nemcsak ülésfűtést, hanem ülésszellőztetést is kapnak.
A most szokásos összes vezetéstámogató extra benne van, mint az adaptív tempomat, vészfék asszisztens, hátsó keresztforgalomra figyelmeztető rendszer, 360 fokos kamerarendszer és sorolhatnám napestig. Tehát minden.
Fantasztikus, hogy mennyire tágas, illetve hatalmas az utastér. A második sorban is simán elfér három felnőtt, bár a középső számára a kihajtható könyöklő miatt nem annyira kényelmes az ülés, viszont a magas építés miatt a kardánalagút alig nyúlik be az utastérbe.
A harmadik sor inkább csak a gyerekeknek szól a szűk lábtér miatt, de levegő kivezető, tárolórekesz és 12V kivezetés ide is jutott. A csomagtér, ahogy lenni szokott 7 üléssel inkább jelképes 200 liter alatti, viszont, ha ezeket nem használjuk, akkor 872 litert kapunk. Persze a variációs lehetőség hatalmas, hiszen minden ülés külön dönthető és ha kell 1806 literig is el tudunk jutni.
Van még persze hiba, vagy éppen kifogásolható részlet, de legyünk őszinték, hol nincs? Másfelől viszont egy kiválóan használható mindenes, tágas, valódi terepjárót kapunk, amely még a tömegmárkák esetében is sok-sok millióval többért érhető el, vagy éppen egyáltalán nem elérhető. Mert igazi terepes képességű SUV alig van már a többi márka kínálatában. Ha pedig ez kell és nem végtelen a budget, akkor a Rexton G4 nemhogy szükségmegoldás, hanem egy kiváló alternatíva lehet. Azt a kompromisszumot pedig el lehet viselni, hogy a lovaspóló clubban furán fogna ránk nézni, ha SsangYonggal megyünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez