Páratlan műemlékek, melyek háborús pusztítás áldozatai lettek
Éppen egy éve történt, hogy az Iszlám Állam szélsőségesei lerombolták a lenyűgöző szíriai romvárost, a sivatag mátkáját, Palmyrát. Ennek apropóján csokorba gyűjtöttük azokat a történelmi és kulturális nevezetességeket, melyeket már sosem fogunk látni, legalábbis eredeti pompájukban biztosan nem.
Palmyra, Szíria
A „Szír-sivatag oázisa” – ahogy az UNESCO nevezte. Az egykor pompás arameus város a Kr. e. II. évezred óta létezett, fénykorát Zenóbia királynő uralma alatt élte a Kr. u. III. században, a közelmúltig nagyszerű állapotban fennmaradt romjai ebből az időszakból származtak. 2015-ben az Iszlám Állam szélsőségesei elfoglalták a romváros területét, s bálványimádás indokával számos épületet felrobbantottak, főrégészét pedig – mivel nem árulta el az elrejtett műkincsek helyét – kivégezték.
Szamarrai nagymecset, Irak
Egykor a világ legnagyobb mecsetének számított a IX. században, a Bagdadtól északra, a Tigris-folyó partján épült szamarrai nagymecset, mely a mellette álló Malwiya toronyról volt nevezetes, egy 52 méter magas, a mezopotámiai zikkuratokhoz hasonló, spirális minaretről, melynek tetejére felmehettek a hívők. 2005-ben, egy NATO elleni támadás után bombázták le, lerombolva a minaret tetejét és a falak nagy részét. A mecset épületét már a XIII. században lerombolták, amikor Hulagu kán megtámadta Irakot. Szamarra 2007-ben került fel az UNESCO Világörökségi listájára.
Bamiyani Buddhák, Afganisztán
A buddhizmus egyik leglátványosabb öröksége a háború sújtotta Afganisztánban volt látható, itt faragták ki ugyanis a VI. században a környező homokkő hegyekből a világ legmagasabb álló Buddháit (53 illetve 35 méter magas szobrok voltak). A szobrok több mint 1500 éven át épségben megmaradtak, de 2001-ben a tálibok dinamittal felrobbantották őket, miután bálványimádásnak minősítették létüket. Érdekesség, hogy Bamiyan csak ezután, 2003-ban került fel az UNESCO Világörökségi helyszíneinek listájára, s azóta is a veszélyeztetett örökségek között szerepel.
Saana óvárosa, Jemen
A Jemen fővárosaként ismert Saana nem csupán az Iszlám Állam szélsőségeseinek öngyilkos merényletei, de a Szaúd-Arábia által vezetett koalíció légicsapásai miatt is szenved, ugyanis mindkettő érinti az 1986-ban UNESCO Világörökségi listára került ódon, erődített várost, valamint Baraqis pre-iszlám erődített város régészeti területét, melyek egyaránt súlyos károkat szenvedtek az UNESCO szerint. Saana óvárosa csaknem 2500 éve lakott, s elsősorban mézeskalácshoz hasonló toronyházairól nevezetes.
Aleppó, Szíria
Az egyik legrégebbi közel-keleti város a szíriai Aleppó, mely a világ legrégebb óta lakott települései közé tartozik, s mint ilyen, komoly múltra tekint vissza. Az ódon nagyváros 1988-ban került fel az UNESCO Világörökségi listájára, köszönhetően a mesterséges dombra épült citadellának, mely a XVI. század óta alig változott (jelenleg a hadsereg bázisaként szolgál, így számos történelmi épülete megsemmisült), a fedett bazárnak, mely most szintén súlyos harcok színtere, a legrégebbi részek közül több teljesen elpusztult, valamint a 715-ben épült aleppói nagymecsetnek, mely a világ legrégebbi iszlám vallási épületei közé tartozott, 2013 óta azonban romokban áll.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez