Pénztárcabarát tippek, mellyekkel sokat spórolhatsz
Életmódtanácsadók és pénzügyi elemzők tapasztalatai alapján első körben azokról a dolgokról kell lemondanunk, melyek hátrányosan hatnak az egészségünkre, és melyekhez csupán rossz beidegződésből ragaszkodunk. Lehet ez a reggeli párszáz forintos kávé és a méregdrága croissant az irodai büfében, vagy pedig chips és cukros üdítő az esti mozizáshoz, esetleg cigaretta, csokoládé... Mi összeválogattunk néhány hasznos tippet és trükköt, melyeket betartva, ha milliomos nem is leszel, garantáltan több pénz marad a pénztárcádban.
#1 Tudatos pénzügyi tervezés
Miután az ember teljes munkaidőben kezd dolgozni, hirtelen duzzadni kezd a bankszámlája. A diákmunka béréhez, illetve szülők támogatásához szokott fiatal felnőttek ilyenkor jellemzően túlköltekezésbe kezdenek. Azonban ha a költekezési hév nem hagy alább egy pár hónapon belül, és csak is a jelen foglalkoztatja az illetőt, ideje markánsan figyelembe venni a jövőt. Először is érdemes beszerezni egy négyzetrácsos füzetet, amiben pontosan követhetjük a havi költségvetésünket: nettó bevétel, fix kiadások (albérlet, rezsi, telefonszámla, utazási költségek stb.), majd a maradék pénzünket arányosan napra pontosan beosztani. Természetesen nem minden nap fogunk ugyanannyit költeni, de ha van egy limitünk, akkor tudni fogjuk, hogy egyik-másik nap mennyit költhetünk. Az mobilapplikációk kedvelőinek előszeretettel ajánljuk a magyarnyelvű pénzszámoló alkalmazásokat: Koin, MoneyLover.
#2 Megtakarítási számla
A havi füzetben vezetett költségvetésünk során hamar kirajzolódni látszik, mennyi az az összeg, amit rendszeresen nélkülözni tudunk. Ilyenkor fontos, hogy sok kicsi sokra megy alapon gondolkodjunk, és a jó öreg perselyes megoldás helyett megtakarítási számlán takarékoskodjunk. A megtakarítási számla lehet malacpersely típusú, vagy lakástakarék, esetleg életbiztosítás, vagy magánnyugdíj, a lényeg, hogy kamatozzon és egy jó ideig ne tudjunk hozzányúlni. Érdemes egy pénzügyi szakértő segítségét kérni, aki célirányosan megkeresi a hozzánk legtökéletesebben illeszkedő befektetési konstrukciót.
#3 Szokások átalakítása
Szokásaink átalakításával rengeteget spórolhatunk. Életmódtanácsadók és pénzügyi elemzők tapasztalatai alapján első körben azokról a dolgokról kell lemondanunk, melyek hátrányosan hatnak az egészségünkre, és melyekhez csupán rossz beidegződésből ragaszkodunk. Lehet ez a reggeli párszáz forintos kávé és a méregdrága croissant az irodai büfében, vagy pedig chips és cukros üdítő az esti mozizáshoz, esetleg cigaretta, csokoládé... Érdemes arra költenünk, amitől valójában előrébb jutunk. Az otthon lefőzött kávét termoszban magunkkal vihetjük a munkahelyünkre, a péksütemény helyett reggelizhetünk házilag készített zabkását vagy tojásrántottát fillérekből, és azzal is sokat megtakaríthatunk, ha az egészségtelen nassolnivalót szépen lassan ízlésesen tálalt gyümölcsökre és zöldségekre váltjuk.
#4 Bevásárlólista
Soha de soha ne tévedjünk be úgy egy boltba, hogy nincsen nálunk bevásárlólista. A céltalan kóválygás és ötletbörze az üzletekben egészen biztosan túlköltekezést eredményez. Vásároljunk inkább nagyobb tételben, de ritkábban. Gondoljuk végig, mire van szükségünk a héten, és tételesen soroljuk őket fel. Ha időben mérlegeljük a szükségleteinket, csökkenthető a hirtelen felindulásból megvásárolt, majd végül el nem fogyasztott élelmiszerek mennyisége.
#5 Készen állok a vásárlásra?
Fáradtan, kimerülten, idegesen, vagy stresszesen nehéz önfegyelmet tanúsítani; ilyenkor ajánlott a boltokat, plázákat messziről elkerülni. Az ilyen hangulatban megvásárolt árucikkek a leggyakrabban rossz döntéseink eredménye. És habár a vásárlástól mindannyiunk endorfinszintje nő, a hó végi pénzkuporgatásnál majd nagy valószínűséggel csökken. Így legjobb, ha rossz napjainkat nem vásárlással próbáljunk ellensúlyozni, helyette inkább merüljünk el egy gyógytea társaságában egy illatos fürdőben, századszorra is nézzünk meg kedvenc vígjátékainkat, vagy tekerjük maximumra a hangerőt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez