Repüléstől való félelem? Hogyan szállj szembe ezzel a félelmeddel?
A repüléstől való félelem, más néven aviofóbia, sokkal gyakoribb, mint gondolnád. A teljes lakosság legalább 5%-át érinti. Ez azt jelenti, hogy emberek százezrei küzdenek bénító szorongással attól a gondolattól, hogy repülőre szálljanak.
Érdekes módon sokan, akik ezzel a félelemmel élnek, azt állítják, hogy tökéletesen megértik, hogy a repülés biztonságos közlekedési mód. Azonban még ennek tudatában is hatalmas félelemérzet keríti őket hatalmába, amikor repülőre kell ülniük, mivel az elméjük kapcsolatot teremtett a repülés és a félelem között.
De nem az aviofóbia az egyetlen félelem, amelyet az utasok tapasztalhatnak, amikor mérföldekre vannak a talajtól. Például egyesek nagyon félnek a magasságtól, míg mások klausztrofóbiában szenvednek, ami miatt csapdában érzik magukat, attól, hogy túl sokáig tartózkodnak egy zárt területen, azaz egy repülőgép belsejében.
Bármi is váltja ki szorongását, vannak módok arra, hogy legyőzhesd azt:
Járj utána
Mielőtt felszállnál egy repülőgépbe, szánj időt arra, hogy minden információt átnézz a repülés folyamatával kapcsolatban. Ismerd meg az utasok biztonságának megőrzése érdekében tett intézkedéseket, a gépre lépéstől a választott célállomásra való leszállásig. Ha tisztában vagy a lehetséges "veszélyekkel", és pontosan tudod, mit kell tenned önmaga védelmében, akkor ez biztonságérzetet ad, amikor fel kell szállnod a következő járatra.
Tanulmányozz dokumentumfilmeket
Repülőbaleset-dokumentumfilmet nézni, miközben repülési szorongással küzd, valószínűleg őrültségnek hangzik. De csak egy pillanatra figyeld meg, hogyan fejlődött az iparág az évek során, hogy elkerülje az ilyen megrázó baleseteket. Talán amire szükséged van, hogy leküzdhesd a félelmedet, az egy pontos magyarázat arra, hogy mi történhetett rosszul, és hogyan lehet manapság az ilyen krízishelyzeteket sikeresen kezelni.
Miért fordul elő turbulencia?
A turbulencia valószínűleg az utazók legnagyobb félelmének forrása. De ha tisztában vagy azzal, hogy mi okozza, talán kevésbé fogsz aggódni emiatt, amikor repülőre szállsz.
A National Geographic a turbulenciát kaotikus és szeszélyes légörvényekként írja le, amelyeket különféle erők zavarnak meg egy nyugodtabb állapotból. Ez mindenhol előfordulhat, a talajszinttől az utazómagasságig. Egy légiutaskísérő, aki lassan 21 éve dolgozik már ebben a szakmában, azt tanácsolja, hogy repülj lehetőleg a nap első felében, reggeli órákban, és ha teheted az első sorokban foglalj helyet a gépen, abban az esetben, ha félsz a turbulenciától.
Beszélgess a légiutas-kísérőkkel.
A légiutas-kísérők munkájához hozzátartozik az utasok segítése és a repüléssel kapcsolatos kérdések megválaszolása. Tehát akár ki is használhatod ezt, és beszélgethetsz velük, ha szorongást érzel. Emellett speciális képzésen is részt vettek pontosan az ilyen helyzetek kezelésére, ami azt jelenti, hogy szinte mindig tudják, hogyan kell reagálni vagy megvigasztalni, ha valami váratlan történik.
Ha szükséges, kérd szakember segítségét
Néha túl nagy kihívást jelent egyedül szembenézni a félelmeinkkel. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz egyedül megbirkózni a repüléstől való szorongással, ne félj segítséget kérni. Egy pszichológus segíthet kideríteni, mi váltotta ki félelmedet, megértetheti annak lényegét, és végül segít legyőzni azt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez